Deutsche Bank zastąpi robotami pracowników, bo... i tak działają jak roboty

Na konferencji we Frankfurcie prezes Deutsche Banku John Cryan powiedział, że "znaczna część" stanowisk w banku zostanie zlikwidowana z powodu automatyzacji.

Postępująca automatyzacja nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem. Kiedy o niej mowa, zwykle słychać zapewnienia, że nie doprowadzi ona do żadnych zwolnień. Nie tym razem.

John Cryan, prezes Deutsche Banku podczas konferencji „Banks in Transition” we Frankfurcie wprost przyznał, że „rewolucyjny duch” doprowadzi do masowych zwolnień w banku – podaje Financial Times.

– Dziś mamy w bankach pracowników działających jak roboty i wykonujących mechaniczne czynności. Jutro będziemy mieli roboty zachowujące się jak ludzie – powiedział.

Nie padły żadne konkretne liczby, ale zapytany o przykłady, przyznał, że księgowi przez dużą część swojego czasu pracy wykonują obowiązki liczydła.

- Musimy zdać sobie sprawę, że aktualny stan jest miły, ale nie jest konieczny dla przyszłości. Prawda jest taka, że nie będziemy potrzebować aż tylu pracowników – stwierdził Cryan.

Deutsche bank zatrudnia globalnie ok. 100 tys. ludzi.

Według raportu „Aktywni + Przyszłość Rynku Pracy” zrealizowanego na zlecenie serwisu Gumtree.pl. w ciągu najbliższych 25 lat w Polsce zagrożonych automatyzacją będzie średnio 40 proc. miejsc pracy. Poza prostymi, powtarzalnymi pracami automatyzacji i cyfryzacji ulegnie też spora grupa zawodów związanych z przetwarzaniem i obróbką danych, przede wszystkim finansowych.

W pierwszej kolejności z rynku mogą zniknąć telemarketerzy. Na drugiej linii stoją urzędnicy pocztowi i pracownicy banków. Podobna przyszłość czeka agentów ubezpieczeniowych, bibliotekarzy, księgowych, pracowników działu kadr czy recepcjonistów. Nawet, jeśli pewne zawody nie znikną, to zmieni się nasza rola. 87 proc. pracowników, wypowiadających się w międzynarodowym badaniu Accenture „Harnessing Workforce”, twierdzi, że w ciągu najbliższych 5 lat część ich obowiązków zostanie zautomatyzowana.

Natomiast według danych World Economic Forum, 65 proc. dzisiejszych uczniów będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie powstały.

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (16)
Deutsche Bank zastąpi robotami pracowników, bo... i tak działają jak roboty
Zaloguj się
 • nostradrianus

  Oceniono 11 razy 9

  Nie wiem jak wam ale mi sie przyjemniej rozmawia z bankomatem niż z panią z okienka

 • kamuimac

  Oceniono 3 razy 3

  gdyby dziennikarz wykazał się choćby minimum profesjonalizmu to napisałby że to co opisuje to już tzw druga faza automatyzacji - pierwsza dotyczyła tylko i wyłącznie prostych czynnosci mnemotechniczynych - druga faza obejmie zastąpienie wielu zawodów robotami - ksiegowi analitycy programisci (klepacze kodu) itp zostaną zastąpieni maszynami - następna bedzie faza trzecia kiedy roboty zaczną zastępować jeszce wyżej kwalifikowane zawody jak prawnicy lekarze itp - to nie jest nic nowego - o tym zjawisku pisali już fachowcy kilka lat temu - jeśli ktoś jest ciakawy polecam np ksiązkę "świt robotów" tam jest to dokładnie opisane

 • godeep

  Oceniono 3 razy 3

  Uwielbiam czytać przepowiednie.

  - autonomiczne samochody
  - latające taksówki
  - ciężarówki jak trolejbusy
  - likwidacja elektrowni atomowych
  - zawody które jeszcze nie mają nazwy
  - mięso produkowane laboratoryjne
  - owady jako źródło białka
  - dochód gwarantowany
  - elon musk
  - loty na marsa

  W latach trzydziestych poprzedniego wieku Niemiecki architekt Herman Sörgel zamierzał doprowadzić do budowy nowego kontynentu zamieszkiwanego przez Europejczyków, Atlantropy.

  Sörgel chciał przegrodzić Cieśninę Gibraltarską, aby obniżyć poziom Morza Śródziemnego (a w razie konieczności nawet je osuszyć) oraz skolonizować na nowo ogromne obszary Afryki pod względem ekonomicznym oraz gospodarczym. Jednym z założeń Atlantropy była zamiana ogromnych połaci Sahary na ziemie uprawne.

  Przynajmniej

 • milosierdzie_gminu

  Oceniono 1 raz 1

  Swą ofertę skierują do klientów - również robotów. No bo przecież dlaczego w innych sektorach mieliby dalej pracować ludzie...

 • uo.rety

  Oceniono 1 raz 1

  Poczekamy jeszcze trochę i banki będą otwierały konta robotom, bo ludzie bez pracy konta w banku nie potrzebują.

 • na_pravo

  Oceniono 1 raz 1

  Wir sind die Roboter

 • wykresy-gieldowe

  Oceniono 1 raz 1

  Bankierzy dzisiaj to tacy gornicy sprzed pokolenia. Byla grupa uprzywielejowana, obecnie niepotrzebna i gotowa do zastapienia przez maszyny.

 • Adam Kwiatkowski

  0

  "Poza prostymi, powtarzalnymi pracami automatyzacji i cyfryzacji ulegnie też spora grupa zawodów związanych z przetwarzaniem i obróbką danych, przede wszystkim finansowych."

  Co autor tekstu miał na myśli pisząc w tym zdaniu: "ulegnie tez spora..."

 • happydayz

  0

  ostatnie zdanie jest fascynujące

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX