"Odebraliśmy przestępcom miliard złotych". Minister Ziobro chwali przepisy o konfiskacie rozszerzonej

Prokuratura Krajowa informuje, że w tylko w 2017 roku zajęto mienie o wartości kilkuset milionów złotych. To kilka razy więcej niż w poprzednich latach.

- Tak zwana konfiskata rozszerzona to duży sukces – chwalił przepisy o konfiskacie rozszerzonej minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej. Na Twitterze pokazał także zdjęcia przykładowo zajętych ruchomości – na przykład wartego 3 mln złotych Mercedesa.

Zdaniem ministra, dzięki działaniom prokuratury od 2016 roku przestępcom uniemożliwiono korzystanie z majątku wartego miliard złotych. Wszystko dzięki przepisom o konfiskacie rozszerzonej.

Przepisy o konfiskacie rozszerzonej weszły w życie pod koniec kwietnia 2017 roku w asyście wątpliwości wielu prawników wskazujących, że w przepisach brak jest choćby domniemania niewinności, podstawowej zasady prawnej cywilizowanego świata. Niezależnie jednak od wątpliwości, skuteczność prokuratury w zakresie zabezpieczania majątków pochodzących (rzeczywiście lub domniemanie) z przestępstwa znacząco się podniosła.

W pierwszej połowie 2017 roku prokuratura zajęła mienie o wartości 500 mln złotych. W latach wcześniejszych wartość dokonywanych zabezpieczeń majątkowych nie przekraczała 200 mln złotych. W 2012 roku w pierwszym półroczu zabezpieczono, wskutek działań prokuratury, majątek o wartości ok 100 mln złotych. Różnica jest więc wyraźnie widoczna.

Przepisy o konfiskacie rozszerzonej wprowadzają domniemanie przestępczego pochodzenia majątku będącego własnością podejrzanego w przestępstwach o wartości co najmniej 200 tysięcy złotych lub zagrożonego karą co najmniej 5 lat więzienia. Prokuratorzy nie muszą wykazywać, że majątek należy do podejrzanego, to on lub formalny właściciel ma udowodnić, że wszedł w jego posiadanie legalnie.

Więcej o: