Bitcoinwe szaleństwo na giełdach. Wystarczy, że spółka zmieni nazwę i profil, a kurs jej akcji eksploduje

Izraelska spółka Natural Resources znacznie zyskuje na wartości po ogłoszeniu, że angażuje się w wydobywanie cyfrowych walut.

Akcje spółki, która inwestuje w kopalnie metali zlokalizowane głównie w Ameryce Północnej, wzrosły w ciągu jednego dnia na giełdzie w Tel Awiwie o 159 procent do 2540 szekli (727,63 dol.).

Stało się to po tym, jak w niedzielę Natural Resources Holdings ujawniła organom regulacyjnym, że planuje zakup 75 proc. udziałów w kanadyjskiej spółce Backbone Hosting Solutions (Bitfarms), która zajmuje się wydobywaniem kryptowalut.

Dzisiaj walory Natural Resources zyskują kolejne 10 proc., osiągając poziom 2800 szekli (802 dol.).

Wcześniej Natural Resources zyskała na zmianie nazwy. 17 października poinformowała o zamiarze zmiany nazwy na Blockchain Holdings i poszukiwaniu okazji inwestycyjnych w firmy zajmujące się wydobywaniem kryptowalut. Od tego czasu jej akcje zwyżkowały o ponad 2000 proc.

Notowania Natural Resources, ostatnie 5 dniNotowania Natural Resources, ostatnie 5 dni reuters.com

Prawie 400 proc. w jeden dzień

To nie pierwszy przypadek tego typu. Miesiąc temu informowaliśmy o brytyjskiej spółce inwestującej w branżę internetową, która pobiła dzienny rekord wzrostu wartości. Po ogłoszeniu zmiany nazwy, jej akcje skoczyły pięciokrotnie w ciągu jednego dnia.

Spółka On-line Plc ogłosiła plany zmiany nazwy na On-line Blockchain Plc. W ciągu jednego dnia jej papiery zyskały aż o 394 proc. Dzienny wolumen obrotu wyniósł blisko 3 mln sztuk, czyli 16 razy więcej niż dwa dni wcześniej wynosił roczny wolumen obrotu spółki.

Kiedy 12 tys. za bitcoina?

Kryptowaluty, na czele z bitcoinem, robią w ostatnich miesiącach oszałamiającą karierę. Bitcoin błyskawicznie pokonuje kolejne granice, jego notowania zmierzają w kierunku 12 tys. dolarów. Od początku roku kryptowaluta podrożała ponad 11-krotnie.

Mnożą się głosy przestrzegające przed inwestowaniem w bitcoina. Kilka dni temu laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Joseph Stiglitz powiedział wręcz, że kryptowaluta ta powinna zostać zdelegalizowana.

- To bańka, która dostarczy wielkiej liczbie ludzi wiele ekscytacji, kiedy kurs będzie rósł, potem spadnie – stwierdził Stiglitz.

Jacek Gadzinowski: Nie trzeba pracować 10 godzin dziennie, żeby osiągnąć sukces [NEXT TIME]