Goldman Sachs o nominacji Mateusza Morawieckiego na premiera: potencjalnie pozytywny sygnał

Rafał Hirsch
Amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs ocenia zmiany w polskim rządzie umiarkowanie politycznie. Bank podkreśla jednak, że w Polsce prawdziwym liderem politycznym jest prezes partii rządzącej, a nie szef rządu.

Notatka Goldman Sachsa jest skierowana głównie do klientów banku, którzy niekoniecznie muszą być na bieżąco z tym, co się dzieje w polskiej polityce. Dlatego jego uwagi nie są zbyt odkrywcze dla kogoś, kto śledzi ją na bieżąco. Mimo to warto zwrócić uwagę na to, na co kieruje swoją uwagę jeden z ważniejszych banków świata.

Amerykanie generalnie oceniają, że zmiana może być pozytywnym sygnałem, bo sam Morawiecki jest dobrze odbierany na rynkach globalnych. Ale zwraca też uwagę na polską specyfikę, czyli to, że u nas to nie premier jest faktycznym liderem politycznym, ale szef rządzącej partii. Goldman pisze, że Jarosław Kaczyński ma ogromny wpływ na to co robi rząd, bo może zmieniać jego skład.

Dlatego zdaniem banku polityka rządu się nie zmieni – bo premier wprawdzie będzie nowy, ale szef partii, czyli główny lider polityczny pozostaje ten sam. Oczekiwanie braku zmian uzasadniają też tym, że w parlamencie nadal trwa praca nad zmianami w sądownictwie.

Goldman Sachs o nominacji Mateusza Morawieckiego na premieraGoldman Sachs o nominacji Mateusza Morawieckiego na premiera źródło: Goldman Sachs

Goldman Sachs wspomina też, że nie wiadomo, kto będzie nowym ministrem finansów.

ZOBACZ TEŻ: "Mission impossible", czyli wyzwania gospodarcze przed rządem premiera Morawieckiego

Rynek dziś praktycznie nie zareagował na ogłoszenie planowanych zmian w polskim rządzie. Euro tanieje minimalnie i kosztuje nieco ponad 4,20 zł. Z kolei polskie obligacje minimalnie tanieją. Na giełdzie mamy wzrosty, ale dobre nastroje mamy dziś na wszystkich rynkach w Europie – są one kojarzone z ogłoszonym dziś rano porozumieniem Londynu z Brukselą w sprawie warunków Brexitu.

Więcej o:
Komentarze (60)
Goldman Sachs o nominacji Mateusza Morawieckiego na premiera: potencjalnie pozytywny sygnał
Zaloguj się
 • wloczykijas

  Oceniono 18 razy 12

  Premier Morawiecki to przedstawiciel liberalnego centrum w środowiskach około-PiSowskich (kiedyś doradca Tuska), a także finansjery i banków. Do polityki wszedł razem z ojcem, który słynie z pustosłowia. To jaką linię polityczną ostatecznie obierze zależy też poniekąd od zaplecza rządowego i związkowego. Można jednak przypuszczać, że będzie to liberalny zwrot gospodarczy (z korzyścią np. dla wielkich koncernów, deregulacją prawa pracy co najmniej w specjalnych strefach gospodarczych itp.), z bonusami typu 500+ "na otarcie" łez ludu pracującego miast i wsi - oczywiście tylko tego "mnożącego się jak króliki". Z jednoczesnym dążeniem do wzmocnienia państwa kapitalistycznego, czegoś - przynajmniej z założenia - na wzór współczesnych Chin, a więc samosterownego, docelowo centralistycznego i monopartyjnego kapitalizmu państwowego. Tyle że oczywiście Polska, ze swoim zacofaniem gospodarczym i płacowym, technologicznym, a także kulturowo-religijnym, sukcesu - przynajmniej tego liczonego w rachunku ekonomicznym - Chin w żadnym stopniu nie powtórzy.

 • spam_box

  Oceniono 16 razy 10

  Jak można poważnie traktować kogoś kto na skinienie płaszczy się przed czarnymi?

 • grazena

  Oceniono 14 razy 8

  ciekawe dlaczego zginęły taśmy z lokalu Sowa&Przyjaciele.... czyżby zaginęły na amen.......

 • TheMrd2b

  Oceniono 7 razy 3

  To się niestety dla Polski dopiero okaże czy potencjalnie pozytywny. Jeśli będzie podobnie niezależny i niezłomny jak Adrian to pozamiatane...

 • wd_40

  Oceniono 6 razy 2

  Goldman sachs i wszystko jasne. My wszystko fersztejen, pan spocznie... I żeby nie było, nie jestem antysemitą i pisudczykiem, ale wiele prawdy w tym jest...

 • popijajac_piwo

  Oceniono 4 razy 2

  Goldman Sachs Dick. My wiemy lepi bo wstalimy z kolan. Podpisano: suweren, znaczy sutener...

 • taunus68

  Oceniono 1 raz 1

  Jak najwięksi złodzieje i przekręciarze tak mówią,to zapewne jest odwrotnie...

 • s355

  Oceniono 1 raz 1

  Ministrem rozwoju Tadziu z Torunia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX