Francuska firma wycofuje produkty mleczne dla dzieci. Ryzyko skażenia salmonellą

W produktach firmy Lactalis, największej grupy mleczarskiej na świecie, znaleziono bakterie salmonelli. Francuska agencja ds. ochrony konsumentów nakazała wycofać zagrożone produkty z obrotu. Decyzja dotyczy wielu krajów na całym świecie, ale nie Polski.

Wśród potencjalnie niebezpiecznych produktów jest między innymi mleko w proszku dla dzieci. Wycofanie to efekt 26 przypadków zatruć salmonellą u francuskich niemowląt.

Produkty pochodziły z jednej z fabryk firmy, w Craon na zachodzie Francji, zostały wyprodukowane po 15 lutego tego roku. Francuska agencja informacyjna AFP podała, że zanieczyszczonych może być prawie 7 tys. ton towaru.

Fabryka Lactalis w Craon, potencjalne źródło miejsce produktów salmonelląFabryka Lactalis w Craon, potencjalne źródło miejsce produktów salmonellą Fot. David Vincent / AP Photo

Ich sprzedaż, w tym eksportowa, ma zostać wstrzymana, a te znajdujące się już na sklepowych półkach - wycofane. Rzecznik firmy mówił we francuskiej telewizji, że klienci w tym kraju mogą wymieniać produkty wskazanych serii w aptekach i sklepach. To między innymi produkty marek Milumel, Celia i Pico. Pełna lista dostępna jest tutaj.

Decyzja o wycofaniu ze sprzedaży dotyczy nie tylko Francji, ale także Chin, Tajwanu, Pakistanu, Afganistanu, Iraku, Maroka, Libanu, Sudanu, Rumunii, Serbii, Gruzji, Grecji, Haiti, Kolumbii i Peru, AFP pisze też o Wielkiej Brytanii. Nie ma informacji, by problem dotyczył Polski.

Zatrucie salmonellą może być bardzo groźne, zwłaszcza dla małych dzieci i kobiet w ciąży. Rzecznik Lactalis podkreślał jednak, że bakterie te giną po gotowaniu mleka przez dwie minuty.

Lactalis to ogromna firma należąca do jednej rodziny – Besnier. Posiada takie marki jak Galbani, Président i Valmont. Ma prawie 200 zakładów produkcyjnych, w tym w Polsce – w Siemiatyczach, Winnicy i Kozienicach.

Więcej o: