Polski właściciel Grześków, Jeżyków i Goplany przejmuje firmę w Irlandii. Colian wyda ponad 30 mln euro

Colian coraz mocniej wchodzi na Wyspy. W ubiegłym polska firma roku kupiła producenta słodyczy z Wielkiej Brytanii, teraz wybrała się na zakupy do Irlandii. Przejmie Lily O'Brien's, proucenta, który wytwarza wyroby czekoladowe klasy premium.

Polska spółka Colian - dawna Jutrzenka - od lat buduje dużą grupę w branży słodyczy poprzez przejęcia. W 2005 roku kupiła od Nestle Goplanę, cztery lata temu do portfela trafiła firma Solidarność (najbardziej znana z produkcji Śliwki Nałęczowskiej), a w ubiegłym roku Elizabeth Shaw - brytyjski dostawca luksusowych czekolad.

Lily O’Brien’s także zajmuje się wytwarzaniem wyrobów czekoladowych z wyższej półki. Sprzedaje je w rodzimej Irlandii, a także w Wielkiej Brytanii, Australii i USA – ogółem na eksport do 15 krajów trafia około 80 proc. produkcji firmy. Jest też dostawcą dla 20 linii lotniczych na całym świecie. W ubiegłym roku jej przychody przekroczyły 30 mln euro. Lily O’Brien’s zatrudnia w swojej fabryce w Newbridge 120 osób.

Colian zapłaci za przejęcie ze środków własnych, cena transakcyjna wynosi 33,8 mln euro, ale może się zmienić po przeliczeniu wartości skonsolidowanego kapitału obrotowego i długu netto kupowanej spółki według stanu na 31 grudnia. Colian udzieli też Lily O’Brien’s pożyczki na spłatę zadłużenia w wysokości ponad 693 tys. euro i 4,74 mln funtów.

Czytaj też: CCC na wielkich zakupach w Rumunii. Ale chcą też podbić Kazachstan i Gruzję

Jak podkreśla Colian w komunikacie dla inwestorów, przejęcie w Irlandii wpisuje się w strategię grupy, która zakłada ekspansję na rynki zagraniczne. - Mamy ambitne plany wzrostowe i chcemy, aby Lily O’Brien’s stała się wiodącą, globalną marką premium Grupy Colian. Zakładamy kontynuację współpracy z założycielem firmy, Panią Mary Ann O’Brien, oraz z obecnym Zarządem spółki, w ramach jej bieżącego profilu działalności, którego nie zamierzamy zmieniać - mówi cytowany przez portalspożywczy.pl Jan Kolański, prezes polskiej firmy.

Colian to spółka giełdowa. W ciągu trzech pierwszych kwartałów tego roku miała 684 mln zł przychodów i zarobiła na czysto 31,65 mln zł. Jest właścicielem takich marek jak Goplana, Solidarność, Jutrzenka, Grześki, Familijne, Jeżyki, Akuku!, Appetita, Siesta oraz Hellena.

+++

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o: