W polskiej gospodarce najlepiej jest teraz. Za chwilę wzrost PKB ma być wolniejszy, a inflacja wyższa

Rafał Hirsch
PKB w Polsce w 2018 roku ma urosnąć o 4 procent. W kolejnym roku tempo wzrostu ma jednak nieco spowolnić. Inflacja w 2019 roku ma dotrzeć do 2,5 procent rocznie i zostać tam na dłużej. To wyniki nowej ankiety NBP.

2018 - ostatni rok ze wzrostem o 4 procent?

Według najnowszej ankiety makroekonomicznej przeprowadzonej przez NBP, polska gospodarka w tym roku urośnie o 4 procent.Trzy miesiące temu ankietowani obstawiali, że wzrost PKB w 2018 r. sięgnie 3,8 procent, tak więc oczekiwania dotyczące tempa wzrostu dzisiaj są już większe.

Nie zmienia się to, że bieżący rok ma być najlepszy, a potem już ma być nieco słabiej. W 2019 roku PKB ma urosnąć o 3,5 procent. Natomiast średnia dla okresu 2017-2021 to 3,6 procent. Jeśli od tej średniej odliczymy prognozy na 2017,2018 i 2019 r., to wyjdzie nam, że prognozowane tempo wzrostu PKB na 2020 i 2021 to już tylko 3-3,1 procent.

Inflacja ma rosnąć, płace też 

Rosnąć ma za to inflacja. Na szczęście dość powoli. W tym roku ma sięgnąć 2,3 procent, w 2019 roku 2,5 procent, a w kolejnych latach 2,6 procent. Wzrost cen ma napędzać droższa ropa naftowa. Ankietowani prognozują, że jej średnia cena w tym roku sięgnie 62 dolarów za baryłkę. Trzy miesiące temu prognoza mówiła o 55 dolarach.

Inflację wspierać powinien też wzrost płac. Tutaj też prognozy ekonomistów dość wyraźnie się zmieniły. We wrześniu zakładali na 2018 r. wzrost o 5 procent, teraz spodziewają się już wzrostu o 6 procent.

ZOBACZ TEŻ: Sypią się świetne prognozy dla polskiej gospodarki. Wśród zagrożeń "percepcja drożyzny"

Płace mają rosnąć, bo coraz trudniej będzie można znaleźć ludzi na rynku pracy. Stopa bezrobocia ma spaść do 6,1 procent w tym roku i 5,9 procent w kolejnym roku. W poprzedniej ankiecie oczekiwano spadku bezrobocia do 6,6 procent w tym roku i 6,3 procent w 2019 r.

Strefa euro będzie pomagać

Polskiej gospodarce pomagać ma ciągle to, co będzie się dziać w strefie euro. Zdaniem ankietowanych, PKB urośnie tam w tym roku o 2,2 procent, a w 2019 o 2 procent. To też podniesienie prognoz w stosunku do poprzedniej ankiety. Wtedy zakładano wzrost w strefie euro o 1,9 procent w tym roku i 1,7 procent w kolejnym.

Tam też więc, podobnie jak w Polsce, tempo wzrostu z roku na rok ma być mniejsze. Na szczęście to oczekiwane hamowanie ma być bardzo łagodne.

Ankieta makroekonomiczna NBP to sondaż, w którym udział bierze 16 banków, siedem ośrodków analitycznych, cztery instytucje finansowe (np. PZU) a także NSZZ Solidarność i Pracodawcy RP. Ankiety NBP odbywają się co kwartał. 

Rekonstrukcja rządu. Morawiecki: Polska jest pięknym żaglowcem, płynącym po coraz bardziej nieznanych morzach i oceanach

Więcej o: