Nowy samolot Airbusa w powietrzu. Nie jest największy, ale w tej odsłonie walki z Boeingiem chodzi o coś innego
Samolot wystartował z zakładu europejskiej firmy w niemieckim Hamburgu. Lot trwał 2 godziny i 36 minut. Teraz jeszcze około 100 godzin takich testów, zanim maszyna będzie mogła otrzymać odpowiednie certyfikaty. Pierwsze dostawy planowane są już na czwarty kwartał tego roku.
Tak wyglądał ten lot na filmie, który opublikował producent:
Airbus chwali się, że ma już ponad 1900 zamówień od 50 klientów - tyle tylko, że to łączna liczba dla dwóch modeli: A321neo i nowego A321LR. Według CNN, nad kupieniem nowych małych długodystansowców zastanawiają się linie JetBlue, Norwegian Air Shuttle, kanadyjskie Air Transat i irlandzkie Aer Lingus.
Samolot dla mniejszych linii, na loty między Europą i USA
A321LR to samolot wąskokadłubowy, z jedną alejką między siedzeniami, który może zabrać na pokład do 240 pasażerów. Nowością jest to, że ma najdłuższy zasięg z obecnie latających maszyn tej wielkości. Co znaczy, że może być wykorzystywany na przykład przy połączeniach transkontynentalnych mniejszych linii, między mniejszymi miastami - tam, gdzie wielkie szerokokadłubowce nie mają sensu ekonomicznego.
Airbus A321LR źródło: materiały Airbusa
To, że takie właśnie zastosowanie dla nowego samolotu wymyślił sobie Airbus, widać po malowaniu maszyny - na kadłubie widnieje graficznie przedstawiona paryska Wieża Eiffla oraz nowojorska Statua Wolności.
Dopisek LR pochodzi od określenia "long range" - czyli "daleki zasięg" właśnie. Samolot jest nową wersją najlepiej sprzedającej się linii produktów francuskiego producenta - A320. Bazuje na modelu A321neo, który lekko zmodyfikowano, dodając trzy dodatkowe baki paliwa. Dzięki temu może pokonać bez tankowania do 4000 mil morskich lub 7400 kilometrów.
Airbus chce wygryźć Boeinga ze "środka" rynku
Airbus zachwala swój nowy samolot pisząc, że pozwoli on liniom lotniczym podbijać nowe rynki. Sam chce dzięki niemu wyciąć sobie wielki kawałek "środka rynku". Ale na ten tort jest jeszcze jeden chętny, odwieczny rywal Airbusa - amerykański Boeing.
Wydaje się, że w tym starciu gigantów jak na razie wygrywa Airbus. W dodatku nowy samolot już wyprodukował, i to stosunkowo niskim kosztem, modyfikując tylko starszy model. A321LR może zacząć zastępować popularne, ale będące już długo w użyciu Boeingi 757.
Boeing z pewnością nie podda się łatwo. Według doniesień, ma rozważać rozpoczęcie prac nad nowym samolotem, zabierającym na pokład do 270 pasażerów, który zastąpi starzejące się 757.Samolot miałby być nieco szerszy od nowego Airbusa, z dwiema alejkami, i pozwalać na loty do 5200 mil morskich. Jest jeden minus - Boeing prac nad nową maszyną tak naprawdę jeszcze nie zaczął, a by stworzyć model samolotu od podstaw, potrzeba ogromnych pieniędzy - około 10-15 miliardów dolarów.
Ciężko sprzedać wielkie samoloty
Stawianie na średniej wielkości samoloty dla mniejszych (także tanich) linii może okazać się koniecznością dla Airbusa. W ostatnich latach miał problemy ze sprzedażą największych modeli. Jednemu z nich, największemu samolotowi pasażerskiemu świata A380 groziło wstrzymanie produkcji. Model uratowali jednak Arabowie z Emirates, którzy ostatecznie zamówili wstępnie 20 sztuk A380 z możliwością zwiększenia zamówienia o kolejnych 16.
Airbus i Boeing ścigają się przede wszystkim na dostawy samolotów. W ubiegłym roku wygrał Boeing, już szósty raz z rzędu, dostarczając 763 samolotów, Airbus dostarczył 718 maszyn.
+++
-
Luka VAT. Ekonomista miażdży retorykę premiera. "Kłamstwa vatowskie są aż cztery"
-
Mini lockdown w warmińsko-mazurskim. Kolejne regiony powinny mieć się na baczności [WYKRES DNIA]
-
Niemcy. Przemyt wszech czasów. W Hamburgu przechwycono 16 ton kokainy. "To przebija wszystko"
-
Poseł Lewicy chce dopłaty do 500+ za "dziecko poczęte". Otrzymał zaskakującą odpowiedź
-
Kontrole na granicach. Komisja Europejska żąda od Niemiec wyjaśnień
- Osoby, które przejdą w 2021 roku na emeryturę, mogą liczyć na wyższe świadczenie. Przez COVID-19
- Waloryzacja emerytur. Wskaźnik najwyższy od 10 lat, ale najbiedniejsi emeryci zyskają tylko 50 zł
- PIT 2021. Zwrot podatku - jak sprawdzić kiedy go otrzymamy? Ile się czeka?
- Rząd zmieni zasady świadczenia pielęgnacyjnego? Posłanka KO: Znów chcą wyprowadzić rodziców na ulicę
- Nowe obostrzenia na Mazurach. "Rząd nie patrzy racjonalnie. U nas nie było tak, jak w Zakopanem"