PKB rośnie nam o ponad 5 proc. GUS pokazał dane z gospodarki za czwarty kwartał 2017

Główny Urząd Statystyczny podał tak zwany szybki szacunek PKB za ostatni kwartał ubiegłego roku. Polska gospodarka urosła w nim o 5,1 proc.

Polska gospodarka pod koniec 2017 roku przyspieszyła - wzrost o 5,1 proc. rok do roku jest nieco lepszy niż w trzecim kwartale, kiedy wyniósł 4,9 proc.To też najlepsze dane od sześciu lat.

Z PKB jest dobrze, choć gospodarka nieco wytraciła impet

Dane są jednak lekko słabsze od oczekiwanych - eksperci spodziewali się ponad 5 proc., według ankiety ISB średnia tych oczekiwań wynosiła 5,2 proc., przy czym prognozy wahały się od 5,0 do 5,4 proc. Na przykład mBank liczył na 5,3 proc.

To ujęcie rok do roku, czyli porównanie z takim samym okresem rok wcześniej. Jeśli spojrzeć jednak na ujęcie kwartał do kwartału, to widać, że polska gospodarka nieco wytraciła tempo - w czwartym kwartale PKB wzrósł o 1,0 proc., w trzecim ten wzrost wynosił 1,2 proc.

Inwestycje wchodzą do gry

Szybki szacunek GUS to dane wstępne, nie znamy ich składowych. O tym, co najbardziej wpłynęło na ten wzrost dowiemy się więcej 28 lutego. Ale poznaliśmy już odczyt za cały 2017 rok i na jego podstawie można podejrzewać, że do gry na poważnie weszły inwestycje.

- Wstępne dane roczne potwierdzają, że zmieniła się: główną rolę odgrywają inwestycje, które wzrosły w 4q17 o prawie 12%. Konsumpcja prywatna prawdopodobnie rosła stabilnie, zwiększając się o ok. 5% r/r. Spodziewamy się także, że wzrost gospodarczy został wsparty przez rosnący eksport, który odzwierciedla wysoki popyt zagraniczny - piszą ekonomiści PKO BP w komentarzu.

+++

Katarzyna Drewnowska: Założyłam firmę, żeby wydać książkę Nigelli Lawson [NEXT TIME]

Więcej o: