Polska może stracić miliardy euro. Pieniądze są bardziej potrzebne w innych krajach Unii Europejskiej

Robert Kędzierski
Unia Europejska planuje mocno przeprojektować swój budżet. Spore zmiany mają dotyczyć Funduszu Spójności, który gwarantował Polsce strumień pieniędzy.

Jak podaje "Financial Times" Unia Europejska chce znacząco zmienić swój budżet w nowej perspektywie na lata 2021-2027. Nowe zasady finansowania najbardziej uderzyć mają w kraje naszego regionu - Polskę, Czechy czy Węgry.

Zmiany w ważnym dla Polski funduszu

Unia chce zmian w wartym 350 miliardów Funduszu Spójności. To on zapewnia m.in. Polsce szeroki strumień unijnych środków. Gwarantuje bowiem słabiej rozwiniętym państwom Unii Europejskiej pomoc w zakresie ochrony środowiska i infrastruktury transportowej. Do tej pory kluczowym kryterium, na podstawie którego wypłacano środki, była wysokość PKB

Czytaj też: Ten maleńki kraj chce stawiać ostre warunki Unii Europejskiej. 

Teraz kryteria mają się zmienić. Unia ma brać pod uwagę nie tylko wysokość produktu krajowego brutto per capita (czyli przypadającego na jednego obywatela), ale i takie kryteria jak poziom bezrobocia, wykształcenia, stan środowiska czy innowacyjność. To sprawi, że unijne pieniądze w większym zakresie trafią do Włoch, Hiszpanii, Grecji czy niektórych regionów Francji. W Polsce tymczasem chociażby pod względem bezrobocia jest bardzo dobrze, jesteśmy na siódmym miejscu pod tym względem w UE.

Miliardy na polskie drogi

Unijny budżet na lata 2014-2020 zapewnił z samego tylko Funduszu Spójności spore pieniądze dla Polski - 77 mld euro, ok. 320 mld zł. Węgry zyskały mniej, bo 22 mld euro, Słowacja 14 mld. Z Funduszu Spójności korzystają też: Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Grecja, Litwa, Łotwa, Malta, Portugalia, Rumunia, Słowenia. W Polsce środki z funduszu są przeznaczane w znacznym środku na budowę dróg. 

Nadchodzi trudny czas

John Bachtler, ekspert z uniwersytetu w Strathclyde, stwierdził w rozmowie z Financial Times, że negocjacje dotyczące następnego budżetu unijnego będą najtrudniejsze od 30 lat. Nie ulega wątpliwości, że większość krajów straci na skutek zmian w Funduszu Spójności. Bój będzie toczył się o to, by stracić jak najmniej. 

Drugie dno

"Financial Times" zauważa, że Unia chce też uzależnić wypłatę środków opierając się na stosunku do wartości unijnych. Chodzi o kraje, które łamią zasadę praworządności - a właśnie o to podejrzewana jest zarówno Polska jak i Węgry. Istnieje zatem możliwość, że członkowie Unii, którzy nie przestrzegają standardów demokratycznych, znajdą się na gorszej pozycji negocjacyjnej.

***

"Popełniłem już tyle głupich błędów w biznesie, że teraz statystycznie musi mi się udać"

Więcej o:
Komentarze (120)
Polska może stracić miliardy euro. Pieniądze są bardziej potrzebne gdzie indziej. W tle kwestia sądów
Zaloguj się
 • Ha Kade

  Oceniono 60 razy 48

  Kolejny dyplomatolski "sukces" rządu Władimira Putina w Polsce, kierowanego przez Jarosława Rajmundowicza Kalksteina.

 • anna_pot

  Oceniono 37 razy 29

  rządowi gratulujemy kolejnego 27:1 - szkoda, że to wstawanie z kolan tak wiele nas kosztuje.

 • r0b0l_reaktywacja

  Oceniono 8 razy 8

  będzie nędza, potem polexit a na końcu awantura ze wszystkimi dookoła o pieniądze. I znów Ruscy czapką nakryją i Europa odetchnie

 • banan125

  Oceniono 10 razy 8

  i słusznie - bez sensu jest finansowanie co najmniej 2 krajów, które w wielkich dupach polityków mają wartości EU

 • pix_d

  Oceniono 12 razy 8

  Dziękujemy towarzyszu Jarosławie! Wreszcie zapowiada się jakiś wymierny "sukces" polityki "wstawania z kolan". Przy okazji padamy na pysk ale to już szczegół...

 • marc.pl

  Oceniono 7 razy 7

  Wszystkim wydawało się że Polacy to cywilizowany, przewidywalny i europejski naród - niestety to był błąd, gdyż Polacy bardziej cenią wschodni bolszewicki autorytaryzm jak zachodnią demokrację i wolność obywatelską.

 • fctheduck

  Oceniono 7 razy 7

  No i mamy następne 'sukcesy' tzw. polityki międzynarodowej dyplomatołków z pis.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX