Decyzja co do Pekao i Alior Banku jeszcze przed wakacjami? Do tego w Pekao rusza program dobrowolnych odejść

Robert Kędzierski
Połączenie Pekao i Alior Banku może być kwestią najbliższych miesięcy. Ma to przynieść skutki zarówno jeśli chodzi o poziom zatrudnienia, jak i oszczędności.

Michał Krupiński, prezes Pekao, poinformował, że analizy dotyczące współpracy lub połączenia Banku Pekao i Alior banku zakończą się w przeciągu najbliższych miesięcy. Decyzja powinna zapaść w II kwartale bieżącego roku. Tym samym kończą się negocjacje rozpoczęte pomiędzy instytucjami w październiku zeszłego roku, kiedy to Pekao i Alior zawarły list intencyjny.

Pekao zmniejszy zatrudnienie

W tej chwili nie ma jeszcze pewności, czy dojdzie do fuzji obu banków, czy też innej formy współpracy. Wiadomo jednak, że Pekao planuje uruchomienie programu dowolnych odejść. W najbliższym czasie 66 oddziałów banków ma zostać zamkniętych, a poziom zatrudnienia ma być zredukowany o 1000 osób. Zmiany mają dotknąć przede wszystkim pracowników, którzy mają już prawa do emerytury - czytamy w depeszy ISBNews. Zmiana ma przynieść oszczędności rzędu 70 mln zł

Wyniki Pekao

Bank, który wrócił w polskie ręce w połowie zeszłego roku, osiągnął w pierwszym kwartale bieżącego roku zysk netto o 12 proc. wyższy niż w zeszłym roku. Wyniósł 392 mln zł. Prezes Krupiński zapowiedział, że w tym roku "wzrost ma osiągnąć poziom dwucyfrowy". 

Wyniki z tytułu odsetek nieznacznie się poprawiły - bank osiągnął 1,2 mld zł wobec 1,11 mld rok temu. Prowizja również przyniosła Pekao więcej - 588 mln zł, rok temu było to 573,5 mln zł. 

Wyniki Alior Banku

W pierwszym kwartale b.r. Alior Bank odnotował 171,13 ml zł skonsolidowanego zysku netto - rok temu wyniósł on 82,36 mln. Poprawiły się też wyniki z tytułu odsetek - osiągnęły poziom 731 mln zł, rok temu było to 661 mln. Z tytułu opłat i prowizji bank osiągnął gorsze wyniki - 113,8 mln zł. Rok wcześniej wynik był o blisko 3 mln zł wyższy. 

Alior odnotował też spadek kosztów działalności - wyniosły one 458 mln zł, rok wcześniej osiągnęły 489 mln. 

Fuzja obu banków wydaje się prawdopodobna. W obu przypadkach głównym akcjonariuszem jest bowiem PZU, który w Pekao ma 20 proc. udziałów, a w Alior Banku 31 proc. 

Czytaj też: Ta polska firma chce konkurować z Biedronką i innymi gigantami. 

***

Veit Stutz: Zamiast wciąż szukać nowych wyzwań, lepiej dłużej zostać na danym stanowisku i wgryźć się w temat [NEXT TIME]

 

Więcej o:
Komentarze (72)
Pekao i Alior połączą się jeszcze przed wakacjami? Rusza program dobrowolnych odejść
Zaloguj się
 • swientyjacenty

  Oceniono 20 razy 14

  Polski bank? Świetne wyniki dzięki niespotykanemu drenażowi kieszeni klientów poprzez podniesienie różnego typu prowizji? Dziękuję. Nie będę finansować programu PIS "Nam się należy".

 • Andlu Beznonamego

  Oceniono 14 razy 12

  To raczej skutek repolonizacji. Gdy PeKaO i Alior nie były w jednej grupie finansowej to cięcia nie byłyby tak duże. Ciekawe ile osób zwolnią w państwowych bankach tj PKO BP i Pocztowy, bo fuzja jest już chyba przesądzona. Jak widać państwowe nie musi być prospołeczne.

 • bzykk

  Oceniono 5 razy 5

  Mam w Pekao konto firmowe od 27 lat! Ale takiej C.H.U.J.N.I jak teraz nie bylo NIGDY!
  Odkąd bank przejęło państwowe PZU jest dramat!
  Opłaty podnieśli 3 razy a starych klientów mają w dupie! Już mam drugie konto w INNYM I BARDZIEJ PRZYJAZNYM BANKU! Czego i Panstwu życzę!!!

 • kuba.pl

  Oceniono 6 razy 4

  I tak oto dojna zmiana " Nam się należy " kolejnym Polakom zabierze pracę - chyba nie rozumiem znaczenia słowa repolonizacja.

 • ddider

  Oceniono 4 razy 4

  Bardzo drogi bank....

 • poljack

  Oceniono 6 razy 4

  Zwolnienia nazywa się teraz odejściem .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX