Premier Włoch proponuje 780 euro miesięcznie dla obywateli, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji

Profesor prawa Giuseppe Conte, który pod koniec maja został premierem Włoch, w swoim expose zapowiedział, że priorytetem jego rządu będą prawa społeczne, otwarcie wobec Rosji i walka z "biznesem migracji", co nie jest równoznaczne z zamknięciem się Włoch na uchodźców.

Nowy premier podkreślił, że nie ma doświadczenia politycznego, ale "jest obywatelem, który wyraził gotowość wzięcia na siebie odpowiedzialności za rząd.

W expose Conte oświadczył, że jego rząd przedstawia "projekt na rzecz zmian we Włoszech", którego podstawą jest kontrakt podpisany przez dwa ugrupowania koalicyjne, Ligę i Ruch Pięciu Gwiazd.

Dochód gwarantowany we Włoszech

Zdaniem nowego premiera Włoch "prawa społeczne" przez lata nie były należycie przestrzegane, co doprowadziło do sytuacji, w której bezrobotnym i najuboższym obywatelom żyje się coraz gorzej. Stwierdził, że obywatele, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, mają prawo do dochodu gwarantowanego w kwocie 780 euro miesięcznie.

Polityka Włoch w sprawie uchodźców

Skrytykował również politykę UE w sprawie uchodźców. - "Dla wszystkich oczywiste jest to, że zarządzanie przepływami migracyjnymi było porażką". Zaapelował o "położenie kresu biznesowi migracji, który rozwinął się ponad miarę pod płaszczykiem udawanej solidarności". 

Negatywnie wyraził się o państwach, które "egoistycznie "nie chciały wziąć na siebie odpowiedzialności za rozwiązanie kryzysu migracyjnego i opowiedział za obowiązkową relokacją ubiegających się o azyl.

Podkreślił, ze Włosi "nie są i nigdy nie będą rasistami", dodając, że przyjmuje odpowiedzialność za przyjęcie i integrację legalnych uchodźców, jednak należy usprawnić system działania ośrodków pobytu i zadbać o "niedopuszczenie do przeniknięcia grup przestępczości zorganizowanej do systemu ich finansowania".

Jego zdaniem UE powinna także negocjować z krajami pochodzenia imigrantów i pomagać w odsyłaniu osób, które nie kwalifikują się do azylu.

Odwołał się również do faktu, iż Włochy są jednym z krajów założycielskich Unii i "mają pełne prawo domagać się, by była silniejsza i bardziej sprawiedliwa i by unia gospodarcza i walutowa były skierowane na ochronę potrzeb obywateli".

Włochy otwarte na Rosję

Conte jest również zwolennikiem otwarcia się na Rosję. Podkreślił, że w ostatnich latach wzrosło jej międzynarodowe znaczenie i należy "zrewidować system sankcji", zaczynając od tych, które uderzają w rosyjskich obywateli.

Rząd nowego premiera za cel ustanowił wsłuchiwanie się w potrzeby obywateli przez wprowadzenie "narzędzi demokracji bezpośredniej", co można rozumieć m.in. jako częste referenda. 

Zmiany czekają również wymiar sprawiedliwości, w tym większą walkę z korupcją i surowsze kary za przewinienia w tym zakresie.

Czytaj więcej: Nazywają ich barbarzyńcami. Kończą rozmowy ws. rządu we Włoszech. Strefa euro ma problem

Czy Włochy zostaną strefie euro? 

Jak podaje Washington Post, Conte odnosząc się do kwestii wystąpienia Włoch ze strefy euro podkreślił, że "nigdy nie było to przedmiotem dyskusji", jednak rząd powinien "renegocjować warunki polityki gospodarczej".

Conte powiedział, że Włochy zobowiązały się do zmniejszenia długu publicznego, ale oświadczyły, że nie zrobi tego za pomocą cięć. Jego rząd planuje rozwijać gospodarkę poprzez rozwój zrównoważony ekologicznie, zmniejszenie biurokracji i bardziej przyjazny dla biznesu klimat administracyjny dla małych i średnich przedsiębiorstw, które stanowią trzon gospodarki.

+++

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (74)
Premier Włoch proponuje 780 euro miesięcznie dla obywateli, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji
Zaloguj się
 • Paul Paul

  Oceniono 30 razy 10

  U nas 500+ we Włoszech 780 E dla każdego, tak się wygrywa wybory. Demokracja, obecnie, to rządy dla niewykształconych ciemniaków, 1 głos dla ćwoka z podstawowym wykształceniem i 1 głos dla profesora. Nic dziwnego że wygrywają populiści, ciemniak nie kojarzy że nie ma nic za darmo i kiedyś tą kasę trzeba będzie oddać albo ogłosić bankructwo państwa.

 • pistolet_prezesa

  Oceniono 33 razy 9

  Jak to jest, że faszyści w całej Europie czują taką miętę do ruskich?

 • apep54

  Oceniono 22 razy 8

  To dobra wiadomość. Nie jesteśmy sami w kosmosie . Debilizmu.

 • przechrztaimason

  Oceniono 12 razy 6

  A kto za to zapłaci? I coś czuję, że z tego otwarcia na Rosje nic nie będzie. Bo Rzym pieniędzy nie ma i będzie musiał pójść po prośbie do tych, co pieniądze mają, czyli Berlina i Paryża.

 • smileykkk

  Oceniono 7 razy 5

  kwintesencja problemow euro... rozdaja jak w grecji tylko ich nie maja zeby rozdawac. zadluzeni i splukani.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 17 razy 5

  "Stwierdził, że obywatele, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, mają prawo do dochodu gwarantowanego w kwocie 780 euro miesięcznie."

  Jeżeli ktoś urodził się w warszawskich Włochach i jest w trudnej sytuacji też będzie miał gwarantowane 780 ojro? :D

 • aron2004

  Oceniono 8 razy 4

  No to zobaczymy ile łodzi z imigrantami zatopią Włosi

 • szumarek

  Oceniono 11 razy 3

  W Finlandii właśnie zwijają taki program, a ci tutaj uważają, że im na pewno wyjdzie.
  Przemytnicy imigrantów zacierają ręce, po takiej zachęcie dla "klientów" wreszcie opłaci im się budowa tunelu podmorskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX