Nowy premier podkreślił, że nie ma doświadczenia politycznego, ale "jest obywatelem, który wyraził gotowość wzięcia na siebie odpowiedzialności za rząd.
W expose Conte oświadczył, że jego rząd przedstawia "projekt na rzecz zmian we Włoszech", którego podstawą jest kontrakt podpisany przez dwa ugrupowania koalicyjne, Ligę i Ruch Pięciu Gwiazd.
Zdaniem nowego premiera Włoch "prawa społeczne" przez lata nie były należycie przestrzegane, co doprowadziło do sytuacji, w której bezrobotnym i najuboższym obywatelom żyje się coraz gorzej. Stwierdził, że obywatele, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, mają prawo do dochodu gwarantowanego w kwocie 780 euro miesięcznie.
Polityka Włoch w sprawie uchodźców
Skrytykował również politykę UE w sprawie uchodźców. - "Dla wszystkich oczywiste jest to, że zarządzanie przepływami migracyjnymi było porażką". Zaapelował o "położenie kresu biznesowi migracji, który rozwinął się ponad miarę pod płaszczykiem udawanej solidarności".
Negatywnie wyraził się o państwach, które "egoistycznie "nie chciały wziąć na siebie odpowiedzialności za rozwiązanie kryzysu migracyjnego i opowiedział za obowiązkową relokacją ubiegających się o azyl.
Podkreślił, ze Włosi "nie są i nigdy nie będą rasistami", dodając, że przyjmuje odpowiedzialność za przyjęcie i integrację legalnych uchodźców, jednak należy usprawnić system działania ośrodków pobytu i zadbać o "niedopuszczenie do przeniknięcia grup przestępczości zorganizowanej do systemu ich finansowania".
Jego zdaniem UE powinna także negocjować z krajami pochodzenia imigrantów i pomagać w odsyłaniu osób, które nie kwalifikują się do azylu.
Odwołał się również do faktu, iż Włochy są jednym z krajów założycielskich Unii i "mają pełne prawo domagać się, by była silniejsza i bardziej sprawiedliwa i by unia gospodarcza i walutowa były skierowane na ochronę potrzeb obywateli".
Conte jest również zwolennikiem otwarcia się na Rosję. Podkreślił, że w ostatnich latach wzrosło jej międzynarodowe znaczenie i należy "zrewidować system sankcji", zaczynając od tych, które uderzają w rosyjskich obywateli.
Rząd nowego premiera za cel ustanowił wsłuchiwanie się w potrzeby obywateli przez wprowadzenie "narzędzi demokracji bezpośredniej", co można rozumieć m.in. jako częste referenda.
Zmiany czekają również wymiar sprawiedliwości, w tym większą walkę z korupcją i surowsze kary za przewinienia w tym zakresie.
Jak podaje Washington Post, Conte odnosząc się do kwestii wystąpienia Włoch ze strefy euro podkreślił, że "nigdy nie było to przedmiotem dyskusji", jednak rząd powinien "renegocjować warunki polityki gospodarczej".
Conte powiedział, że Włochy zobowiązały się do zmniejszenia długu publicznego, ale oświadczyły, że nie zrobi tego za pomocą cięć. Jego rząd planuje rozwijać gospodarkę poprzez rozwój zrównoważony ekologicznie, zmniejszenie biurokracji i bardziej przyjazny dla biznesu klimat administracyjny dla małych i średnich przedsiębiorstw, które stanowią trzon gospodarki.
+++