Leasing luksusowych aut nieopłacalny? Rząd chce zmienić zasady odliczania wydatków na służbowe auta

Złe wiadomości dla przedsiębiorców lubiących luksusowe auta. Rząd chce wprowadzić limity kosztów leasingu. W zamian będzie można skorzystać na amortyzacji.

Ministerstwo Finansów planuje zmiany istotne dla wszystkich przedsiębiorców, którzy korzystają z leasingu aut. Korekty sprawią, ze leasing luksusowych aut stanie się praktycznie nieopłacalny. Dodatkowo znacznie zmniejszy się opłacalność leasingu w ogóle. Ale jest też dobra wiadomość – kupujący auta za gotówkę będą mogli skorzystać na wyższym limicie amortyzacji, ale tylko drogich aut.

Czytaj więcej: Likwidacja deklaracji VAT i obniżka CIT w 2019 r. Teresa Czerwińska zdradza plany resortu finansów

Przedsiębiorcy będą się bali korzystać z odliczeń?

Aktualnie można odliczać od przychodu całość rat leasingowych za auto osobowe. Sprawia to, że popularne wśród przedsiębiorców są drogie auta – w zeszłym roku Mercedes znalazł się wśród 10 najlepiej sprzedających się marek samochodów w Polsce z 50-procentowym wzrostem sprzedaży. Jeżeli jednak resort finansów wprowadzi zmiany, jakie zapowiada minister Teresa Czerwińska w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”, to w 2019 roku popularność luksusowych marek może znacznie spaść.

Resort planuje bowiem wprowadzenie limitu odliczeń. Do kosztów podatkowych będzie można wliczyć raty leasingowe do łącznej wartości 150 tysięcy złotych. Co więcej, fiskus chce również ograniczyć odliczanie kosztów od aut używanych zarówno do celów prywatnych jak i służbowych. W przypadku wykorzystywania pojazdów do celów mieszanych, odliczyć będzie można zaledwie połowę kosztów.

- Może to sprawić, że podatnicy ze strachu nie będą odliczać całości kosztów, mimo iż auto będzie wykorzystywane do celów firmowych. Urzędnicy podczas kontroli wystarczy drobiazg, by udowodnić, że jest inaczej, choćby podwiezienie dziecka do szkoły. Dla własnego bezpieczeństwa przedsiębiorcy będą więc odliczać mniej – powiedziała Next.gazeta.pl  zastrzegająca sobie anonimowość księgowa z jednej z warszawskich firm.

Czytaj więcej: Ministerstwo Finansów nie zgadza się na podniesienie płacy minimalnej do 2250 zł

Nowe limity amortyzacji korzystne dla bogatych

Zmiany dotyczyć będą też amortyzacji. Tu niektórzy podatnicy zyskają. Obecnie limit odpisów amortyzacyjnych wynosi 20 tysięcy euro dla aut osobowych. Po zmianach ma wynosić 150 tysięcy złotych, czyli tyle samo, co limit kosztów leasingu operacyjnego. To właśnie jest to uproszczenie, o którym mówiła minister Czerwińska. Oczywiście, podobnie jak dla kosztów leasingu również w przypadku amortyzacji wykorzystanie auta do celów mieszanych ścina możliwe do odliczenia koszty o połowę.

W przypadku tańszych aut oznacza to straty dla podatników. Przykładowo dla samochodu wartego 71 tysięcy złotych obecnie można odliczyć w ramach amortyzacji całą wartość pojazdu. Po zmianach będzie można odliczyć tylko połowę, co oznacza stratę dla podatnika w wysokości 38,5 tysiąca złotych. Natomiast nabywca luksusowego auta za 700 tysięcy będzie mógł odliczyć cały limit nawet w przypadku użytku do celów mieszanych, zyska więc na tym 66 tysięcy złotych w stosunku do stanu obecnego.

300 zł wyprawki dla ucznia. Jak, gdzie i do kiedy można złożyć wniosek? Lepiej się pospieszyć

Firmy leasingowe czekają problemy?

Nowe przepisy sprawią, że leasing drogich aut stanie się dla przedsiębiorców nieopłacalny. Po zmianach znacznie korzystniej będzie je bowiem kupić za gotówkę. Może to oznaczać mniejsze przychody i zyski firm leasingowych.

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o: