Reuters: Prezes Kaczyński zgodził się na przejęcie Alior Banku przez Pekao

Jak informuje Reuters, powołując się na dwa źródła, bank Pekao zdecyduje się na przejęcie Alior Banku, ale oficjalne ogłoszenie tej decyzji ma nastąpić "po końcu czerwca". Jedno ze źródeł informuje, że zgodę na połączenie instytucji wydał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

O tym, że drugi największy bank w Polsce, Pekao, rozważa przejęcie Alior Banku, wiadomo od kilku miesięcy. Już w październiku ub.r. obie instytucje oficjalnie poinformowały, że rozważają "różne formy potencjalnej współpracy lub połączenia obu podmiotów". Te analizy miały potrwać do końca czerwca br. W międzyczasie Pekao poinformował o programie dobrowolnych odejść dla pracowników, co również łączono z potencjalnym połączeniem się z Alior Bankiem.

Głównym i strategicznym inwestorem obu banków jest państwowy PZU. Ubezpieczyciel posiada blisko 32 proc. akcji Alior Banku oraz 20 proc. akcji Pekao (a kolejne 12,80 proc. ma Polski Fundusz Rozwoju).

Jak wynika z najnowszych informacji agencji Reuters, decyzja o fuzji Pekao i Alior Banku jest już bardzo bliska, a jedno ze źródeł mówi, że połączenie zaakceptował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Według agencji, decyzja ma zostać ogłoszona po końcu czerwca, "bo nie wszystkie dokumenty są jeszcze gotowe". "Wszystko wskazuje na połączenie, ale to nie będzie łatwa fuzja" - mówi drugie ze źródeł Reutersa. Pekao nie komentuje tych informacji.

Gdyby fuzja doszła do skutku, bank Pekao pod względem aktywów mocno zbliżyłby się lidera - PKO Banku Polskiego. Ten pierwszy ma ok. 186 mld zł aktywów, po fuzji z Alior Bankiem byłoby to o ok. 70 mld zł więcej. Aktywa PKO BP zbliżają się do 300 mld zł. Jak wynika z danych portalu PRNews.pl, na koniec marca br. Pekao prowadził ok. 3,9 mln kont osobistych dla klientów indywidualnych (2. miejsce w Polsce), a Alior Bank ok. 1,7 mln (7. miejsce). Liderem jest oczywiście PKO BP, który razem ze swoją internetową marką Inteligo prowadzi łącznie ok. 7,2 mln rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych.

Ewentualne połączenie Pekao i Alior Banku byłoby kolejną w ostatnich latach konsolidacją na rynku bankowym w Polsce. Pod koniec grudnia o sprzedaży swej polskiej części informował Deutsche Bank. Kupujący to jeden z największych banków w Polsce - BZ WBK. Do końca roku powinien zakończyć się proces przejmowania Raiffeisen Polbanku przez BGŻ BNP Paribas. Z Polski może wycofać się także eurobank, a jego przejęciem zainteresowany jest bank Credit Agricole. W ostatnich latach połączyły się m.in. banki BGŻ i BNP Paribas, Raiffeisen z Polbankiem, Alior Bank przejął Meritum Bank i większą część biznesu banku BPH (bez kredytów hipotecznych), Nordea Bank trafił w ręce PKO Banku Polskiego, a Kredyt Bank - Banku Zachodniego WBK.

Więcej o: