Kanada blokuje projekt KGHM. Polska spółka chciała wydobywać złoto i miedź

Rząd Kanady, poprzez Governor-in-Council (gabinet), wydał negatywną decyzję dotyczącą realizacji projektu Ajax ze względu na przewidywane, znaczące niekorzystne skutki projektu dla środowiska - poinformowała spółka KGHM Polska Miedź.

Ajax to projekt KGHM Ajax Mining Inc. - spółki joint venture należącej do KGHM Polska Miedź (80 proc.) oraz Abacus Mining and Exploration Corporation (20 proc.). Polska spółka weszła w projekt w 2010 r., planowała zainwestować 1,3 mld dolarów.

Projekt Ajax zakłada wydobywanie w Kanadzie - w pobliżu Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej, około 400 kilometrów od Vancouver - złota i miedzi. Szacuje się, że znajduje się tam 426 mln ton rudy, w tym 1,2 mln ton miedzi, 2,6 mln uncji złota i 5,3 mln uncji srebra. KGHM zakłada, że rocznie mógłby produkować średnio 53 tys. ton miedzi i 114 tys. uncji złota. Kopalnia odkrywkowa miałaby działać 19 lat.

Plan budzi jednak obawy wśród okolicznych mieszkańców, w tym rdzennej ludności indiańskiej. W połowie grudnia ub.r. KGHM podawał, że ministrowie środowiska oraz energii, górnictwa i zasobów ropy naftowej Kolumbii Brytyjskiej zdecydowali o nieprzyznaniu certyfikatu oceny środowiskowej (EA Certificate) dla projektu Ajax. Tłumaczyli, że inwestycja KGHM przyniesie znaczące niekorzystne skutki
dla środowiska.

Czytaj też: 'Solidarność' z KGHM ostro w petycji do Morawieckiego: Czysta hipokryzja i obłuda. Polska Miedź potrzebuje programu ratunkowego

Teraz w projekt uderzyły nie tylko władze lokalne - negatywną decyzję dla projektu miedziowo-złotowego wydał także kanadyjski rząd.

KGHM Ajax po zapoznaniu się z argumentacją decyzji federalnej, w połączeniu z uprzednio wydaną decyzją prowincjonalną, rozważy podjęcie kolejnych kroków

- czytamy w komunikacie.KGHM.

Ze względu na aktualizację wyceny projektu Ajax na dzień 31 grudnia 2017 roku, w której - zgodnie z zasadami ostrożnej wyceny - KGHM Polska Miedź S.A. przyjęła wartość posiadanych przez KGHM Ajax nieruchomości jako górną granicę dla ustalenia wartości odzyskiwalnej aktywów KGHM Ajax, nie przewiduje się wpływu przedmiotowej decyzji na wartość odzyskiwalną projektu

- poinformowała także spółka.

Czytaj też: KGHM ma nowego prezesa. To już piąty w ciągu ostatnich trzech lat

***

Współtwórca Comperia.pl: Samo bycie upartym jest bez sensu. Trzeba jeszcze pokory, mądrości i otwartości [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (23)
Kanada blokuje projekt KGHM. Polska spółka chciała wydobywać złoto i miedź
Zaloguj się
 • semigetuza

  Oceniono 13 razy 13

  bingo!!! Ale kto powinien kase wzial. Od lat patrze na te wygibasy KGHM i sobie mysle, czy dozyje czasów, kiedy na stolku naczelengo zasiądzie tam jakiś ogarnięty A to Kongo, a To Chile, a to Kanada - kuvra biuro podrozy last minute tam prowadzicie? Kiedyw końcu uruchomicie w Lubinie, albo w Glogowie zakład produkujący galanterie miedziana kiedy zaczniecie w Polsce srebro odzyskiwac, tudzież inne metale rzadkie? I podstawowe pytanie. Kiedy sie Misie wybierzecie do Mongolii? Tam maja odkrywke o jednej z najwyższych w swiecie ilości miedzi metalicznej. Stamtad to sie nawet oplaca sprowadzać koncentrat do wytopu koleja do Lubina.
  Zrobcie spolke z Taiwanem jak kasy na budowę huty w Mongolii nie macie Bez obaw, swoje fee tez weźmiecie, gwarantuje, ze wyższe niż w Kanadzie. Może posta przeczyta jakiś zgrywus z KGHM i cos sie mu w lebku zaświeci. Bo ajk na razie, to jak patrze na was drogi /dosłownie/ kolejny zarzadzie to mi sie rzygac chce.

 • i.l

  Oceniono 9 razy 7

  kiedy wchodzili na ten teren wiadomo było, że inna firma zrezygnowała z powodu protestów
  Indian. Nasi się załapali na ,,okazję''

 • jw0022

  Oceniono 7 razy 5

  Ale milionowe synekury som.

 • corvelinho

  Oceniono 19 razy 5

  Jak zawsze w takich sytuacjach opór Indian wynika z braku łapówy dla nich..

 • lepiregenre

  Oceniono 10 razy 4

  Polska spółka sobie poradzi ale kulejący amerykański i kanadyjski kapitalizm już na pewno nie. Cła Donalda Trumpa i spekulacje kanadyjskie nie uratują już tych gospodarek. Ich towarów tez nikt nie będzie chciał kupować. Mają zbyt wysokie koszty pracy, jak na możliwości i rozwój technologiczny nowych azjatyckich gospodarek. Z Ameryką Północną na pewno nie jest nam po drodze.

 • cezaryk

  Oceniono 12 razy 4

  Wypowiemy Kanadzie wojnę a Kempa czegoś ważnego im nie podpisze i zaraz przylecą przepraszać, cali spłakani.
  W końcu nie na darmo żeśmy ich francuskich najeźdźców uczyli widelcami robić coś tam coś tam.

 • fields1

  Oceniono 6 razy 2

  A my zawsze obcym firmom dajemy dupy. Uczmy się od Kanadyjczyków i włączmy wreszcie jakiś protekcjonizm.

 • starszy-65

  Oceniono 7 razy 1

  Przecież stanowisko Kanady jest zupełnie naturalne bo w tym kraju rządzą normalni politycy liczący się ze zdaniem wyborców oraz środowiska społecznego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX