Podatek solidarnościowy uderzy w klasę średnią. A mieli go płacić tylko najbogatsi

Nowy podatek, dzięki któremu rząd chce znaleźć dodatkowe pieniądze na pomoc niepełnosprawnym, mieli płacić najbogatsi Polacy. Zapłacą go jednak przedstawiciele wolnych zawodów i klasa średnia.

Danina solidarnościowa miała być remedium na brak środków na zaspokojenie potrzeb osób niepełnosprawnych. Nowy podatek w wysokości 4 proc. od dochodów powyżej miliona złotych miał być wymierzony w najbogatszych. Eksperci podatkowi nie mają jednak wątpliwości, że nowa danina uderzy przede wszystkim w klasę średnią.

Czytaj też: Nowy podatek w szczegółach. Rząd podał, kto będzie płacić daninę

Zapłacą wolne zawody

Zgodnie z projektem przepisów, podatek mają zapłacić wszyscy podatnicy płacący PIT, niezależnie od tego, czy rozliczają się według skali podatkowej, czy też (jak większość osób prowadzących działalność) według stawki liniowej. Oznacza to koniec podatku liniowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

- Z szacunkowych danych wynika, że tzw. danina solidarnościowa w ponad 70 proc. obejmie przedsiębiorców. To kolejne profiskalne działanie, które podnosi obciążenia polskiego biznesumówił „Rzeczpospolitej” Łukasz Czucharski, ekspert Komitetu Podatkowego Pracodawców RP.

Oznacza to, że podatek dotknie przede wszystkim przedstawicieli wolnych zawodów i przedsiębiorców. Ominie za to duże firmy, które nadal rozliczać się będą wg niskiej stawki CIT. Według innego eksperta, Michała Wojtasa z kancelarii EOL, danina solidarnościowa nie dotknie za to np. menedżerów.

- To cios w rodzimy biznes. Zagraniczne firmy nie zrzucą się na potrzebujących, bo są opodatkowane CIT. Dodatkowego 4-proc. PIT raczej nie zapłacą też menedżerowie, bo rzadko rozliczają się w Polsce – mówił „Rzeczpospolitej” Wojtas.

Wprowadzenie trzeciego progu tylnymi drzwiami

Wprowadzenie daniny solidarnościowej będzie faktycznie oznaczało koniec podatku liniowego, z którego korzystało wielu podatników prowadzących działalność gospodarczą. Będzie też oznaczać, że rząd tylnymi drzwiami wprowadzi większą progresję podatkową udając, że wcale tego nie robi.

Polska nadal jest krajem, w którym relacja podatków i składek na ubezpieczenie społeczne do PKB jest relatywnie niska. Według Eurostatu w 2016 roku wynosiła ona 34,4 proc., przy unijnej średniej wynoszącej 40 proc.

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"


 

Więcej o:
Komentarze (391)
Podatek solidarnościowy uderzy w klasę średnią? Mieli go płacić tylko najbogatsi
Zaloguj się
 • scarletscarab

  Oceniono 70 razy 60

  Dojna zmiana, durna zmiana, bo dobrego to w tym nic nie ma. No chyba ze dla tych, ktorym "sie nalezy"

 • franko66

  Oceniono 61 razy 45

  Kto jeszcze w Polsce wierzy w Krzywo-kłamo-ustego? To to chodzacy obraz koscioła polskiego,tak właśnie wyglada katolik odkad PiS z kościołem sie skumał.Popatrzcie na Szydło matka księdza druga zakłamana .Wcześniej nigdy w Polsce nie byo takiego zakłamania.To koniec państwa.Morawiecki to juz Gigant zakłamania

 • ks-t

  Oceniono 50 razy 38

  Na ostatniej prostej zmienią 1 mln na 50 albo 100 tys bo przecież na spotkaniach wielu rolników domagało się sprawiedliwych podatków.

 • wikal

  Oceniono 43 razy 29

  A dalej głosujcie sobie na pisowską mafię! Aroganccy złodzieje, kłamcy i cyniczni manipulatorzy, w większości tumany, które zamieniły parlament w patologię i maszynkę go głosowania, a media publiczne w propagandowy rynsztok, nadal mają 40% poparcia. I będą mieli tak długo, jak długo jeszcze będzie coś do ukradzenia tym, którzy cokolwiek posiadają i dania sobie oraz tym, którzy nic nie umieją i nie pracują, ale im im "się należy". Wtedy zagłosują na kogo trzeba. Zresztą i oni wkrótce przestaną być potrzebni, bo polityczny SN sam ustali wynik wyborów bez liczenia głosów. Doprawdy trudno się dziwić nieszczęściom tego narodu, skoro tak pięknie wykańcza się sam. Od zawsze.

 • hiperon59b

  Oceniono 36 razy 24

  Ten podatek nie jest po to żeby były pieniądze dla niepełnosprawnych tylko po to żeby więcej kasy było na nagrody dla ministrów i na pomysły socjalistyczne pana premiera Mateusza Krzywoustego.

 • ad1216

  Oceniono 25 razy 23

  Dlaczego Morawiecki nie zacznie od siebie? Przecież jest milionerem, który dorobił się tych milionów w III RP. Niech da dobry przykład! Co mu szkodzi dać milion czy dwa na niepełnosprawnych? Nie zbiednieje zbytnio! Dlaczego obarcza podatkiem innych a nie siebie?

 • ds215

  Oceniono 25 razy 21

  Nie będzie dobrze jak wladza zabrania handlu i sam [podatek ZUS wiekszy od dochodów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX