Ogromne zadłużenie branży budowlanej. Coraz więcej kontraktów jest nieopłacalnych

Zadłużenie w sektorze budowlanym rośnie i sięga już ponad 2,4 mld zł - tak wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów. Projektów są tysiące, ale wiele z nich jest nierentownych.

W I połowie 2018 r. produkcja budowlano-montażowa wynosiła 39 mld zł, ale rentowność już tylko 0,8 proc. - pisze w analizie Krajowy Rejestr Długów.

Długi ciążą budowlance

Według danych KRD, łączne zadłużenie firm budowlanych wynosi już 2,41 mld zł - to o 200 mln zł więcej niż rok temu. Do 64 583 wzrosła też liczba przedsiębiorstw notowanych w KRD. Na pieniądze od nich czekają w głównej mierze firmy windykacyjne i fundusze sekurytyzacyjne. To właśnie im należy się zwrot 854,56 mln zł. Następne w kolejce po swoje są banki, firmy leasingowe i faktoringowe oraz ubezpieczyciele - należności budowlanki wobec nich wynoszą 469,23 mln zł. Handel, przemysł i budownictwo to kolejne 823,23 mln zł wierzytelności. 

Będą upadłości?

"Prostą drogą do upadłości są zatory finansowe spowodowane przez współpracę z nierzetelnymi kontrahentami. W branży budowlanej widać to szczególnie wyraźnie po opóźnieniach w płatnościach. W praktyce bardzo często podwykonawcy są właśnie na tej gorszej pozycji, ponieważ muszą upominać się o pieniądze za wykonaną pracę. Duże firmy budowlane szybciej otrzymują zapłatę od swoich kontrahentów, bo po 2 miesiącach i 6 dniach. Z kolei małe i mikroprzedsiębiorstwa muszą czekać około 4 miesięcy" - mówi, cytowany w komunikacie, prezes KRD Adam Łącki.

Sektor przoduje, jeśli chodzi o postępowania restrukturyzacyjne, wynika z raportu SpotData i Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja. W II kwartale tego roku udział firm budowlanych wynosił 38 proc. - to najwięcej ze wszystkich sektorów. Restrukturyzację wybierają głównie duże spółki. W opozycji stoją małe firmy, które w takiej sytuacji ratują się wymianą faktur na gotówkę, podano także.

Tendencję potwierdza obecna sytuacja na rynku budowlanym. Jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości, miesięcznie do resortu wpływa 4 tys. skarg budowlańców, z czego większość to skargi od poszkodowanych podwykonawców. Z danych KRD wynika, że w zeszłym roku długi branżowe wynosiły 197 mln zł, dziś to już ponad 250 mln zł.

Najgorzej na Mazowszu

Spoglądając na sytuację finansową  przez pryzmat mapy Polski, wyraźnie wybijają się słabsze regiony kraju, do których należy Mazowsze, Śląsk, Wielkopolska i Dolny Śląsk. Widać to zarówno pod względem całkowitego zadłużenia: mazowieckie (424,6 mln zł długu), śląskie (314,2 mln zł), wielkopolskie (246,6 mln zł) i dolnośląskie (216,7 mln zł), jak również największej liczby zadłużonych firm: mazowieckie (10 706), śląskie (8 514), wielkopolskie (6 452) i dolnośląskie (6 236), podano także.

Pod względem liczby niespłaconych zobowiązań ponownie na pierwszych miejscach znajdziemy mazowieckie (50 825), śląskie (39 969), dolnośląskie (27 499) i wielkopolskie (26 910). Inaczej wygląda sytuacja w przypadku maksymalnego zadłużenia firm budowlanych. W tej kategorii przodują województwa: kujawsko-pomorskie (10 989 457,95 zł), opolskie (10 418 285,33 zł), lubelskie (9 402 057,24 zł), śląskie (7 087 561,56 zł) i pomorskie (6 326 179,9 zł).

Raport powstał w oparciu o dane KRD z lipca 2018 r. i zawiera informacje dotyczące zadłużenia firm budowlanych w Polsce oraz informacje o głównych kategoriach wierzycieli przedsiębiorstw budowlanych. Partnerem raportu jest Polski Związek Firm Deweloperskich.

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o:
Komentarze (47)
Zadłużenie sektora budowlanego to już prawie 2,5 mld zł
Zaloguj się
 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 30 razy 20

  Nie. Przecież to jest niemożliwe. Premier tak mówił, że to jest niemożliwe. I że ruina wstanie z kolan. Nie wstanie? Aaa, już wstała i walnęła pustym łbem w sufit? Tylko jeszcze o tym nie wie?

 • remo29

  Oceniono 44 razy 18

  Mati "tymi ręcami" sam wybuduje 20 mostów, tunel w Świnoujściu, obwodnicę Warszawy, przekop mierzei, milion samochodów i milion mieszkań. Tak będzie.

 • marc.pl

  Oceniono 28 razy 12

  Fikcja, czyli jak rząd odbudowuje stocznię. Wicepremier Morawiecki w 2017 roku położył stępkę pod budowę promu, na który nie ma nawet projektu. To, co się stało na pochylni Wulkan w Szczecinie, można porównać do położenia kamienia węgielnego pod budowę domu, na który nie ma jeszcze projektu, nie mówiąc o pozwoleniach. Położenie stępki to był teatr, w którym stocznia mająca zbudować prom musiała do zespawania prostej konstrukcji wziąć podwykonawcę. Szumnie rozpoczęta przez rząd budowa promu w Stoczni Szczecińskiej to fikcja bez dokumentacji i pozwoleń.

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 25 razy 11

  - Bydzie tysiunplus! Milionpincet plus! A dla kogo ten wywiad?
  - Dla narodowej telewizji.
  - Ooo, to bydzie miliard plus!

 • 2stan13

  Oceniono 14 razy 10

  Do @wojto51
  Program na Węgrzech polega na uldze podatkowe od podatku PIT za KAŻDE DZIECKO - tak, że rodzina 5-cio osobowa, przy obojgu pracujących rodzicach i trójce dzieci, nie płaci w ogóle podatku PIT, a wszystkie swoje dochody zostają na cele rodziny! To jest coś zupełnie innego niż 500+, bo nie obciąża budżetu państwa i nie wymaga dodatkowych urzędasów!

 • wojto51

  Oceniono 27 razy 9

  Z tego co wiem, to na (ukochanych) Węgrzech funkcjonuje program podobny do naszego 500+....., lecz połączony on jest z oboiwązkiem pracy. U nas oczywiscie nie. W ten sposób podbno ciężko jest już o pracownika niewykalifikowanego z proponowaną płacą PLN20 za godz. Dodam, że jest to juz płaca nico wyższa niż u początkujacego nauczyciela (po studiach) i niecałe 500 zł niższa niż płaca nauczysiela dyplomowanego z wieloletnim stażem. Takuch czasów dożylismy. Skąd rząd wezmie pnieniądze na 500+ ( i więcej). Prawdopowdobnie dorzenie firmy prywatne....., rozwali kraj i powie, że to wina Tuska i Niemców

 • wlodeek

  Oceniono 14 razy 6

  A przekop elbląski już gotowy? hej tam, Kłamcouszku, jak to z nim jest? Kaczor z nożyczkami już tam był?

 • marc.pl

  Oceniono 24 razy 6

  PiS to zaraza jak dżuma którą trzeba wypalić gorącym żelazem do gołej ziemi. Ludzi którzy tą zarazę roznoszą obowiązkowo izolować i leczyć seriami silnych elektrowstrząsów, aż do skutku.

 • 123456789sj

  Oceniono 9 razy 5

  Budownictwo pociągnie na dno całą gospodarkę - skończyły się czasy, gdzie ludzie zapierd..li za parę groszy bo nie mieli wyjścia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX