4 tysiące dolarów za jedną akcję Tesli?! Jest list otwarty do Elona Muska ws. giełdy

Firma ARK Investment Management, która ma 580 000 akcji Tesli o wartości ponad 186 milionów dolarów, opublikowała list otwarty do szefa spółki Elona Muska. Prosił go w nim, by nie ściągał spółki z giełdy.

W opinii ARK Investment Management akcje Tesli mogą być warte nawet dziesięć razy więcej, niż 420 dolarów, które Elon Musk jest gotów zapłacić za akcję swojej spółki, wycofując ją z giełdy.

Zdaniem Cathie Wood, założycielki i dyrektor generalnej ARK Investment Management, w ciągu pięciu lat Tesla powinna być wyceniona na od 700 do aż 4000 dolarów za akcję. Wood dodaje, że cena 420 dolarów za akcję byłaby zbyt niska i „pozbawiłaby wielu inwestorów okazji do wzięcia udziału w sukcesie Tesli”. „Biorąc pod uwagę właściwy horyzont czasowy, Tesla jest dziś inwestycją o dużej wartości”.

Czytaj więcej: Musk intensywnie pracuje nad wyjściem Tesli z giełdy. Kolejny duży bank mu w tym pomoże

Nawet 80 proc. marży

ARK Investment Management stoi na stanowisku, że Tesla przechodzi drogę od producenta samochodów do pełnowartościowej firmy „mobility-as-a-service”, a więc dostawcy kompleksowych usług transportowych. Kiedy osiągnie ten punkt, marże mogą sięgać nawet 80 proc. W najnowszym kwartalnym raporcie Tesla zanotowała całkowitą marżę brutto na poziomie 15 proc.

Optymizmu inwestora nie podzielają rynkowi analitycy, którzy wyceniają akcję Tesli na 333 dolary. Nawet kwota najbardziej przychylnego spółce Muska - Pierre Ferragu z New Street Research – jest zdecydowanie niższa niż ta, którymi operuje ARK Investment Management. Analityk mówi o 533 dolarach. Cena akcji Tesli to obecnie 322 dolary za akcję. 

Czytaj więcej: Co się dzieje z Elonem Muskiem? "Pracuję po 120 godzin tygodniowo. Ostatni raz wziąłem urlop w 2001 roku"

Wyjście Tesli z giełdy

Elon Musk o potencjalnym wyjściu Tesli z giełdy poinformował kilkanaście dni temu. Uzasadniając je powiedział, że jako spółka giełdowa Tesla jest narażona na ciągłe wahania kursu, „co może negatywnie wpływać na pracę każdego w Tesli, bo pracownicy też są udziałowcami firmy”. Co więcej, jako spółka giełdowa, musi składać raporty kwartalne. Tymczasem decyzje, które mają dobry wpływ na wyniki w danym kwartale, nie muszą być dobre na dłuższą metę. 

Więcej o:
Komentarze (87)
Znany inwestor prosi Muska, by nie ściągał Tesli z giełdy
Zaloguj się
 • asperamanka

  Oceniono 8 razy 6

  „...Tesla przechodzi drogę od producenta samochodów do pełnowartościowej firmy „mobility-as-a-service”, a więc dostawcy kompleksowych usług transportowych...”
  ===================

  Na polskim rynku też była taka spółka, Petrolinvest, która przechodziła drogę od posiadacza koncesji w Kazachstanie do pełnowartościowego szejka naftowego i wycofanie jej z giełdy przy kursie 6K PLN/szt. uniemożliwiłoby inwestorom realizację zysków gdy te akcje doszłyby do 60K/szt.

  Ja piórkuję, niech co goście z ARK powiedzą co wciągają i czy można to zamówić w Amazonie w ramach one day delivery bo też chcę, i chce szybko xD

 • japka_putina

  Oceniono 24 razy 6

  Kolejna bezczelna próba wywindowania kursu. Jeśli do marca kurs nie przekroczy 360 dolarów, Tesla będzie musiała wysupłać prawie miliard w gotówce na spłatę zadłużenia. Gdyby obietnice zysków w drugiej połowie roku zostały dotrzymane, nie byłoby z tym problemów, ale raczej nie będą dotrzymane,mimo desperackiego cięcia wydatków.

 • eend

  Oceniono 12 razy 4

  Piramida trzeszczy coraz mocniej. To, że pieprznie, to wiadomo, nie wiadomo tylko za ile miesięcy ..

 • farcry3

  Oceniono 5 razy 3

  Finansjera na Wall Street musi niezłe prochy wciągać. Akcje są przewartościowane, kursy wielu spółek notują szczyty mimo że mają straty na akcje. P/E wielu jest liczona w setkach. Akcje Bezosa są notowane po około 1900$ co daje Cenę do Zysku 150 !!! A stopa dywidendy 0 ( slownie "zero" , czyli spółka nie płaci dywidendy choć codziennie czytam ekscytacje, ile to Bezosowi miliardów przybyło ). Tesla przepala miliardy i jeszcze nie wykazała zysku. Jak to nie jest bańka to ja jestem Prezes.

 • mniklasp

  Oceniono 2 razy 2

  glupich nie sieja sa juz w ARK Investment

 • agnrodis

  Oceniono 10 razy 2

  "...decyzje, które mają dobry wpływ na wyniki w danym kwartale, nie muszą być dobre na dłuższą metę." Nareszcie ktos powiedzial to otwarcie.... polityka szybkiego zysku typowa dla gieldy (czyli zwykla chciwosc!) zabija spolki. Inwestorzy po zniszczeniu firmy (realizacji zysku), przeskakuja na nastepna firme, ktora wykanczaja w krotkim czasie znowu realizujac szybkie zyski, i tak w kolko. Musk ma dosyc tego idiotyzmu. On chce stworzyc cos co ma sens, a nie byc tylko prymitywnym chciwym graczem na gieldzie nie znajacym sie na niczym i nie tworzacym niczego, tylko nabijajacym tepo wlasna kiebze kosztem innych. Musk jest fanatykiem technologii, a nie fanatykiem wlasnego konta w banku.

 • rw1270

  Oceniono 1 raz 1

  Musk wlasnie oswiadczyl, ze jednak nie wycofuje Tesli z gieldy, wskutek rzekomego odzewu akcjonariuszy. Musk mial "zapewnione" fundusze wirtualne, kilku krzyknelo "sprawdzam", Cathy na pomoc z okrzykiem "podwajam". Teraz Musk mowi, "ja tylko tak sobie gdybalem, ale akcjonariusze nie chcieli". Ten przekret robi sie coraz bardziej bezczelny. SEC nie moze odpuscic "zapewnionych funduszy", a lawina pozwow cywilnych jest niemal pewna. "Krotcy" to juz maja o co pozwac, bo to bezczelne klamstwo wywolalo nieuprawniona zwyzke kursu. A jak akcje teraz poleca w dol, to dolacza i "dludzy", ktorzy moga powiedziec, ze mialo byc wykupione za 420, a jest 300, albo 250. Poprosze reszte.

 • Oceniono 1 raz 1

  Co tam 80%, 800% marży. To Nowy Wspaniały Świat. Mega korporacje i mega inwestorzy i mega finansiści. Tylko jeden problem przed Wami. Kto to wszystko kupi, jak już zgarniecie całą kasę tego świata? Zbliża się wielkie BUM.

 • japka_putina

  Oceniono 5 razy 1

  No proszę, list otwarty przekonał Elona! Wczoraj na oficjalnej stronie Tesli pojawiło się oświadczenie Muska, w którym informuje, że Tesla zostanie na giełdzie. A może to nie list zadziałał, tylko wizjoner odstawił na parę dni zioło?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX