Koniec z nadwyżkami. Minister finansów spodziewa się "lekkiego" deficytu w budżecie po sierpniu

Minister Teresa Czerwińska ujawnia, że na koniec sierpnia budżet państwa będzie pod kreską. Podkreśla też, że polska gospodarka znajduje się w szczycie koniunktury lub nawet ma go już za sobą.

Po sierpniu budżet znów na minusie

- Spodziewam się lekkiego deficytu za okres styczeń-sierpnia, aczkolwiek na dzień dzisiejszy nie mamy jeszcze pełnych danych - powiedziała Czerwińska dziennikarzom w kuluarach Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

Według opublikowanych kilka dni temu wstępnych danych, w budżecie państwa na koniec lipca br. odnotowano deficyt w wysokości 0,86 mld zł, tj. 2,1 proc. rocznego planu. Ustawowy plan na cały rok to 41,49 mld zł deficytu. Po czerwcu w budżecie centralnym odnotowano 9,54 mld zł nadwyżki.

Pisaliśmy na ten temat tutaj: To już oficjalne: deficyt wrócił. Dla ekonomistów ważniejszy jest VAT. "Nisko wiszące owoce zostały już zerwane"

Deficyt w całym 2018 będzie dużo niższy od planu?

- Jeśli chodzi o poziom deficytu w tym roku - jeszcze nie wiemy, jakie będzie wykonanie i posługujemy się planem 41,5 mld zł. Życzyłabym sobie, by ten deficyt nie był w pełni wykonany, ale na razie trudno jeszcze mówić o danych za cały rok - dodała minister.

W uzasadnieniu do projektu przyszłorocznej ustawy budżetowej zapisano plan wykonania deficytu za 2018 r. na poziomie 23,76 mld zł.

Gospodarka Polski mija szczyt

- Według naszych analiz, szczyt koniunktury właśnie mamy lub właśnie mijamy. To oznacza, oczywiście, że będziemy mieli nadal do czynienia ze wzrostem gospodarczym, ale dynamika tego wzrostu będzie prawdopodobnie niższa - i w przyszłym roku założyliśmy dynamikę wzrostu PKB na poziomie 3,8 proc. - wskazała też Czerwińska.

Z podstawowych wskaźników makroekonomicznych załączonych do uzasadnienia projektu ustawy budżetowej na 2019 r. wynika, że wzrost PKB Polski utrzyma się na poziomie 3,8 proc. w latach 2018-2019, zaś w 2020 r. obniży się do 3,7 proc.

Minister podkreśliła też, że jeśli chodzi o obligacje skarbowe, to nie widzi żadnego powodu do niepokoju.

- Sytuacja makroekonomiczna, polityczna jest całkowicie stabilna. Rozumiem, że część inwestorów postrzega emerging markets w sposób szerszy, ale tutaj całkowicie nie ma powodów do niepokoju - powiedziała Czerwińska.

Ministerstwo Finansów poinformowało wcześniej, że do końca sierpnia 2018 r. sfinansowane zostało 68 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych.

Więcej o: