Boom budowlany w Polsce trwa w najlepsze. Ale dynamika wzrostu PKB może być coraz niższa

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce zwiększyła się w sierpniu o 5 proc. To dane nieco słabsze od oczekiwań analityków, którzy w kolejnych miesiącach spodziewają się dalszego lekkiego spowolnienia dynamiki wzrostu naszej gospodarki wzrostu.

- Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 5 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu 2017 roku i o 0,5 proc. wyższym w porównaniu z lipcem 2018 r." - czytamy w komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego

Ten te są nieco gorsze od oczekiwań rynkowych ekspertów, którzy według prognoz zebranych prze agencję ISBnews, liczyli średnio na 5,2 proc. wzrost. Analitycy podkreślają jednak, że słabsze dane to raczej efekt statystyczny. 

- Produkcja przemysłowa wzrosła w sierpniu o 5 proc. wobec 10,3 w lipcu, zgodnie z naszymi prognozami i konsensusem rynkowym. Tak wyraźne obniżenie dynamiki to
głównie wynik czynników statystycznych: neutralnego efektu dni roboczych (w lipcu był
dodatni, a dane odsezonowione pokazały spowolnienie do 5,0 proc. z 7,8 proc.) oraz
wysokiej bazy statystycznej z sierpnia 2017 r., kiedy energetyka zaksięgowała
jednorazowy przelew z tytułu odszkodowania za umowy długoterminowe. Ten ostatni
czynnik odjął naszym zdaniem ok. 1 punktu procentowego od dynamiki całego
przemysłu i spowolnił produkcję w energetyce do -0,7 proc. w sierpniu z +15,9 proc. w
lipcu - napisali w komentarzu analitycy Santander Banku. 

Eksperci PKO BP prognozują natomiast, że tempo wzrostu produkcji będzie w kolejnych miesiącach jeszcze hamowało. - W naszej ocenie, tempo wzrostu produkcji będzie hamowało, ze względu m.in. na słabszy popyt z zagranicy, na co wskazują odczyty badań koniunktury. Wsparciem dla sektora pozostanie solidny popyt krajowy, w tym inwestycyjny. 

Produkcja przemysłowa spowolni?

Wsparciem dla całościowych danych o produkcji mogłyby być też solidne odczyty z sektora budowlanego, gdzie w ubiegły miesiącu produkcja zwiększyła się w ujęciu rocznym aż o 20 proc. (w lipcu 18,7 proc.). Ale np. ekonomiście Santander Banku mówią tutaj raczej o stopniowym spowolnieniu niż dalszym dynamicznych wzroście. 

- Naszym zdaniem, budownictwo będzie spowalniało, gdyż jest blisko maksymalnego wykorzystania mocy wytwórczych. Ogólnie, dane wspierają naszą prognozę stopniowego spowolnienia wzrostu gospodarczego w drugiej połowie 2018 r. - konkludują. 

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o:
Komentarze (11)
Boom budowlany w Polsce trwa w najlepsze, ale dynamika wzrostu PKB może być coraz niższa
Zaloguj się
 • robert.kwi

  0

  Jak zwykle są i górki i dołki i konia z rzędem temu co umie to przewidzieć...
  Jak na razie widać, że budowlanka się kręci i to mocno, czy za mocno to się okaże.
  Jedni mogą czekać inni nie mogą, jedni kupują z nadzieją zysków inni bo muszą, jeszcze inni czekają aż stanieją i kupia taniej i zarobią więcej. Tyle dróg co i ludzi nieomalże. A i tak każdy zrobi jak uważa i najważniejsze aby był zadowolony a zadowolonym być można tez jak się kupi na górce ale niezadowolonym można być głównie jak sie mocno umoczy na zasadzie deweloper z prezesem na czele uciekł za granicę lub zbankrutował...

 • iglasty.inc

  0

  Z tego co każdy widzi to buduje się nie o 20% więcej tylko o 20% (co najmniej) drożej. W pieniądzu i na papierze w GUSie to wychodzą takie wzrosty, ale w naturze nie. Tak samo gdyby zsumować comiesięczne wzrosty sprzedaży w sklepach spożywczych, gdyby takie procenty były nie w złotówkach, a w kilogramach i litrach to znaczyłoby, że np. trzy czy pięć lat temu niczegośmy nie zjedli i nie wypili.

 • waapi

  Oceniono 1 raz -1

  Te same artykuly czytalem kilka lat temu przed krachem. Kupowac kupowac kupowac......

 • wykresy-gieldowe

  Oceniono 2 razy -2

  Juz za chwile, juz za momencik bedzie zalamanie, krach i kres.
  I tak juz trzeci rok.

 • rodziu81

  Oceniono 8 razy -2

  A PO i tak powie ze by mialo lepsze wyniki ale ze.. mieli kryzys 8letni itd itp. mimo ze na swiecie kryzys trwal 3lata (2008-2011) ;))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX