Najlepiej zarabiający oddadzą do budżetu 5 mld zł? "To jakiś żart z prawa". Co zrobi Trybunał?

Ta sprawa od miesięcy budzi wiele kontrowersji. Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy, która zakłada zniesienie górnego limitu składek ZUS. Po wielu miesiącach oczekiwania TK we wtorek ma rozstrzygnąć, czy przepisy będą mogły wejść w życie.

Dziś, roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce na dany rok. W 2018 roku to ponad 130 tys.zł brutto.

Osoby najlepiej zarabiające po przekroczeniu progu przestają płacić składki, ale jednocześnie muszą się liczyć z niższą emeryturą w przyszłości. We wtorek Trybunał Konstytucyjny, na wniosek prezydenta zdecyduje, czy składki będą mogły być pobierane - tak jak chce rząd - niezależnie od wysokości wynagrodzenia. 

Rząd planował znieść to ograniczenie już w styczniu 2018 roku, a nowe przepisy miały objąć 350 tys. najlepiej zarabiających podatników. Roczne wpływy do budżetu państwa wyniosłyby według wyliczeń Ministerstwa Finansów ponad 5 mld złotych. 

Pracodawcy alarmują

Zniesienie limitu składek na ZUS będzie miało negatywne skutki dla ubezpieczeń społecznych i rynku pracy - alarmują przedsiębiorcy z Konfederacji Lewiatan oraz związkowcy z NSZZ "Solidarność". Pracodawcy ostrzegają, że nowe przepisy wprowadzą koszty po stronie pracowników. Zniesienie limitu ma przynieść w przyszłym roku ponad 5 mld zł. - O tyle zmniejszą się wynagrodzenia netto pracowników o wysokich kwalifikacjach lub wzrosną koszty przedsiębiorstw ich zatrudniających - pisze w swoim komunikacie Konfederacja Lewiatan.

Zbliża się koniec roku, a przedsiębiorcy nie wiedzą, czy od nowego roku wejdzie w życie ustawa, która zwiększy koszty prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. To nie buduje zaufania. Podobnie rzecz się ma z ustawą wprowadzającą 12 listopada wolny dzień. To jakiś żart z prawa, społeczeństwa, nie wspominając już o przedsiębiorcach. Z jednej strony mamy Konstytucję Biznesu, z pięknymi zapisami, z drugiej zaś codzienną legislacyjną rzeczywistość, która ma się nijak do uchwalonego wcześniej prawa

- mówi Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Henryka Bochniarz, szefowa Konfederacji Lewiatan ostrzega, że wejście nowych regulacji w życie od nowego roku może spowodować duże perturbacje w funkcjonowaniu firm. Wysokie wynagrodzenia są bowiem przede wszystkim w firmach najbardziej zaawansowanych technologicznie i właśnie te firmy ucierpią najbardziej. Będzie to dla nich sygnał, że prowadzenie biznesu w Polsce staje się coraz bardziej nieprzewidywalne. Dodała, że istnieje poważne ryzyko, iż znaczący wzrost kosztów pracy wysokiej klasy specjalistów zmniejszy atrakcyjność tworzenia w naszym kraju właśnie takich miejsc pracy. 

Rząd tłumaczy, że zniesienie granicy opłacania składek na poziomie 30 przeciętnych wynagrodzeń korzystnie wpłynie na finanse Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Na skutek zmian, w przyszłym roku sektor finansów publicznych zyskałby około 5 mld złotych.

NSZZ "Solidarność" krytykuje

Podobne obawy wyrażają związkowcy z NSZZ "Solidarność". Jak podkreślił w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową rzecznik Solidarności Marek Lewandowski, powstaną "kominy emerytalne", co jest sprzeczne z zasadą solidarności społecznej i szkodliwe dla długofalowej stabilizacji wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Poza tym przy polskim systemie waloryzacji emerytur, który jest procentowy, oznacza to, że bardzo bogaci ludzie przy waloryzacji będą otrzymywać dużo większe podwyżki niż wynosi cała emerytura osób najniżej uposażonych. Takie podejście będzie w przyszłości bardzo znacząco drenowało Fundusz Ubezpieczeń Społecznych - zaznaczył Marek Lewandowski.

Naruszony dialog społeczny

Zarówno przedstawiciele NSZZ "Solidarność", jak i przedsiębiorcy są zgodni, że ustawa znosząca limit składek na ZUS narusza zasadę dialogu społecznego, a jej wprowadzenie będzie szkodliwe dla gospodarki. Strona społeczna Rady Dialogu Społecznego krytykowała błyskawiczny sposób procedowania ustawy. Wspólne stanowisko oprócz NSZZ "Solidarność" i Konfederacji Lewiatan podpisali Forum Związków Zawodowych, BCC i Pracodawcy RP. W liście do przedstawicieli rządu pisali, że tak doniosła zmiana w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych powinna być poddana wnikliwej analizie i konsultacjom społecznym. 

Poza tym według przedsiębiorców i części związków zawodowych, ustawa narusza zasadę, która nakłada na ustawodawcę szczególny obowiązek zachowania gwarancji maksymalnej przewidywalności rozstrzygnięć podejmowanych przez organy publiczne. Narusza też zasadę zaufania obywateli do państwa i stanowionego prawa a także standardy dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej.

Pod apelem w tej sprawie, który trafił do premiera oraz ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, podpisało się ponad 60 organizacji.

Więcej o:
Komentarze (206)
Najlepiej zarabiający zapłacą wyższy ZUS? We wtorek orzeczenie TK
Zaloguj się
 • cacadux

  Oceniono 70 razy 54

  Robi się coraz bardziej niebezp[iecznie.
  Te PiSozyty wyczerpały juz proste rezerwy finansowe, a zbliżają sie wybory, więc kombinują jakby tu zdobyć kase na łapówki wyborcze. To sie moze skończyć tym samym co w Grecji - bankrctwem państwa. Schemat postepowania ten sam. Wenezuela też.

 • konto.17

  Oceniono 44 razy 36

  A co z konstytucja dla biznesu wymyslona przez Matolusza . Znowu wielkie klamstwo i sciema dla naiwnych.

 • bzzbzzbzz

  Oceniono 40 razy 28

  PO - ciepła woda w kranie dziś i jutro
  PiS - socjal dziś, bankructwo jutro......

 • piszedoosla

  Oceniono 37 razy 27

  Lewiatan i Solidarność po jednej stronie, czy może być coś co lepiej obrazuje idiotyzm tego projektu? Inna sprawa, że zaufanie ów 30-50 latków zarabiających ponad 130k zł do państwa jest bardzo małe, nie zdziwłbym się gdyby znaczna ich część przeszła na B2B i samozatrudnienie co sumarycznie spowodouje olbrzymi spadek wpływów do budżetu państwa.

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 32 razy 26

  Co zrobi Trybunał? Jaki trybunał? W Polsce nie ma Trybunału Konstytucyjnego. Jest zgraja pani magister Przybłędzkiej. Pisobolszewicy często mają mordy pełne frazesów, że tylko Trybunał Konstytucyjny noże stwierdzać zgodność sprawy z Konstytucją RP. G ó w n o prawda. Żeby stwierdzić, że 2 + 2 = 4, nie potrzeba profesora matematyki. Łamanie Konstytucji RP przez pisobolszewików jest tak oczywiste, że do stwierdzenia nie potrzeba pani magister Przebłędzkiej.

 • bono74

  Oceniono 26 razy 20

  Cofamy się do poziomu państw afrykanskich.
  Co jeszcze zafundują nam nieucy i amatorzy rządowi....

 • terazjakinick

  Oceniono 19 razy 17

  Skończy się tym że kolejna grupa ludzi ucieknie w 19% liniowy i minimalną składkę ZUS. A zaoszczędzone pieniądze przeznacza na własne bezpieczeństwo a nie dotowanie ZUS.

 • justas32

  Oceniono 22 razy 16

  A czy wyroki Trybunału są ważne ??? Bo tam siedzi jakaś dublerka - która zgodnie z prawem nie jest Prezesem Trybunału ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX