Już jest! Otwarto nowy odcinek drogi ekspresowej S5

W piątek 9 listopada otwarty został ok. 19-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S5 od Radomicka do Leszna. Nowy fragment trasy łączącej Poznań z Wrocławiem pozwala ominąć zakorkowane centrum Leszna.

Budowa odcinka S5 od Radomicka do Leszna kosztowała ponad 443 mln zł. Realizacja była dofinansowana ze środków unijnych.

Odcinek ma po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, ale z rezerwą pod dobudowę trzeciego pasa. Na rzeczonym fragmencie S5 powstały dwa węzły drogowe: Święciechowa i Leszno Zachód.

Cała droga ekspresowa S5 ma być przejezdna do końca 2019 r. W budowie są jeszcze trzy odcinki:

 • Poznań - Wronczyn (16,5 km) - udostępnienie do ruchu planowane jeszcze w 2018 r.

 • Wronczyn - Kościan Południe (18,9 km) - ukończenie planowane w drugiej połowie 2019 r.

 • Kościan Południe - Radomicko (15,7 km) - ukończenie planowane w drugiej połowie 2019 r.

droga ekspresowa S5, odcinek Radomicko-Lesznodroga ekspresowa S5, odcinek Radomicko-Leszno źródło: GDDKiA

Docelowo, droga ekspresowa S5 ma mieć około 360 km długości. Połączy autostradę A8 na węźle Wrocław Północ (stamtąd już "rzut beretem" do autostrady A4), z autostradą A1 na węźle Nowe Marzy w okolicy Grudziądza. Będzie przebiegać między innymi w okolicach Bydgoszczy i Poznania (tutaj skrzyżuje się z A2). Szczególnie okolice stolicy Wielkopolski są jednymi z najbardziej ruchliwych miejsc na drogowej mapie Polski.

Natężenie ruchu w PolsceNatężenie ruchu w Polsce Ilustracja pochodzi z raportu GDDKiA

Więcej o:
Komentarze (42)
Otwarto odcinek drogi ekspresowej S5 od Radomicka do Leszna
Zaloguj się
 • fiqumiku

  Oceniono 43 razy 23

  Dziękujemy PO i premierze Tusk. Mądrzy Polacy nie zapomną kto przygotowywał inwestycje, podpisywał umowy, walczył o pieniadze w UE. A przecinanie wstęg zostawmy pisowskim nierobom

 • pivonka

  Oceniono 12 razy 6

  Biorąc pod uwagę natężenie ruchu w PL, co pokazuje mapa z raportu GDDKiA już dawno powinna być wybudowana autostrada o 3 pasach ruchu w jednym kierunku łącząca Katowice z Warszawą.

 • 43elvis

  Oceniono 7 razy 5

  jurii,sachar a jak tam za Uralem?obrodziło latoś?bo coś cieńko przeńdziesz i dorabiasz u szachermachera z 1,5 zeta

 • Michał Gwk

  Oceniono 3 razy 3

  W artykule autor pisze o tym, że droga S5 wiedzie od Poznania do Wrocławia. Podaje terminy zakończenia. Potem wpomina, że połączy Wrocław z A1 na północy. I sam sobie przeczy bo nie wspomina o innych odcinkach S5, które są budowane w kujawsko-pomorskim

 • lica79

  Oceniono 10 razy 2

  Ta banda pisowskich nieudaczników powinna Tuska nosić na rękach bo dzięki niemu Morawiecki może jeździć po drogach (których jego zdaniem nie ma) i rozdawać szmal z budżetu który zawdzięczamy wykorzystanej właśnie przez Tuska koniunkturze światowej

 • szczurkowo

  Oceniono 2 razy 2

  Fajnie, że jest obwodnica Leszna. Pytanie: kiedy projektanci i pracownicy GDDKiA nauczą się stosować w odpowiednich miejscach znaku tzw. koniczynki "Wezęł drogowy", który jest używany w Europie tylko wtedy, gdy krzyżują się dwie drogi czteropasmowe? Pozostałe węzły drogowe powinny być oznaczone jako zjazdy z autostrady/ trasy szybkiego ruchu na drogę dwupasmową. W Polsce ten błąd jest powielany od kilkunastu lat.

 • Michał Bielinski

  0

  Patrząc na te mapkę wiem gdzie nigdy nie wyemigruje. Warszawa Poznań Śląsk to przegrane kierunki. Kochanie zatrzymaj się w Żabce muszę fajki kupic. Dobrze tylko znajdę miejsce parkingowe ... Ehh

 • Mac Kacz

  0

  Juz widze autistrade pod Poznaniem od 2019 jeden wirlki nie konczacy sue korek.
  Nawet 3 pas tego nie uratuje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX