Spółki Leszka Czarneckiego tracą na GPW. Inwestorzy reagują na oskarżenia wobec szefa KNF

Notowania giełdowych spółek Leszka Czarneckiego spadają. Wygląda na to, że głównym powodem przeceny są doniesienia o oskarżeniach, jakie Czarnecki wysuwa wobec szefa KNF Marka Chrzanowskiego. - To odruch - mówi analityk Piotr Kuczyński.

Akcje Getin Noble Banku, Idea Banku i Getin Holding mocno tracą podczas wtorkowych notowań na warszawskiej giełdzie - to spadki rzędu 5-7 proc. Wprawdzie główne indeksy GPW są we wtorek na minusach, ale nieznacznych. Także inne banki jeśli tracą, to w znacznie mniejszym stopniu. Wydaje się więc, że przynajmniej częściowo te solidne spadki można wyjaśnić sprawą oskarżeń o propozycję korupcyjną, jakie wobec szefa KNF wysuwa Leszek Czarnecki - główny akcjonariusz (bezpośrednio i pośrednio) tych spółek.

Getin Noble Bank i Idea Bank na wyraźnych minusach

Po godzinie 11:00 Getin Noble Bank tracił 7,4 proc., Idea Bank 5,3 proc., a Getin Holding 4,7 proc. W tym czasie WIG20 tracił 0,39 proc., WIG 0,09 proc., PKO BP był 0,36 proc. na minusie, Pekao spadał o 1,08 proc., Alior o 1,25 proc., a na przykład mBank rósł o 0,38 proc.

Notowania Getin Noble BankuNotowania Getin Noble Banku źródło: stooq.pl

Notowania Idea BankuNotowania Idea Banku źródło: stooq.pl

Po godzinie 12:00 spadki wyhamowały do 3,7-5,0 proc.

Analityk: to odruch inwestorów

Według eksperta wyjaśnieniem spadków spółek Leszka Czarneckiego są wtorkowe doniesienia dotyczące szefa KNF Marka Chrzanowskiego, a reakcja inwestorów nie jest zaskakująca.

- Zazwyczaj jak inwestorzy zaczynają mieć jakiekolwiek wątpliwości, czy one są sensowne czy nie, to na wszelki wypadek tak reagują. Jest takie angielskie powiedzenie "when in doubt, sell out" - jak masz wątpliwości, to sprzedawaj - mówi Piotr Kuczyński, główny analityk domu inwestycyjnego Xelion.

- Pan Leszek Czarnecki wytoczył wojnę KNF, a KNF jest traktowany jako przedstawiciel władzy, w związku z tym stanął twarzą w twarz z władzą. Te doniesienia nie mają wpływu na działalność banków, ale u inwestorów powodują taki odruch - dodaje ekspert.

Leszek Czarnecki oskarża szefa KNF Marka Chrzanowskiego o próbę korupcji

Przypomnijmy. O sprawie napisała "Gazeta Wyborcza". Leszek Czarnecki, właściciel Getin Banku i Idea Banku twierdzi, że Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, podczas marcowego spotkania zaoferował mu przychylność "i życzliwe podejście KNF i NBP do planów restrukturyzacji tych banków. W zamian miałby zatrudnić w Getin Noble Banku wskazanego prawnika z pensją uzależnioną od wyników tego banku. Zgodnie z cytowanym przez "Gazetę Wyborczą" zawiadomieniem do prokuratury, ma chodzić o około 40 mln zł. Komisja Nadzoru Finansowego stanowczo odrzuciła te oskarżenia.

Premier Mateusz Morawiecki wezwał Marka Chrzanowskiego do złożenia wyjaśnień oraz zlecił prokuraturze i służbom niezwłoczne zebranie informacji. Szef KNF, który obecnie przebywa w Singapurze na wyjeździe służbowym, zamierza skrócić swój pobyt i wrócić do kraju dzień wcześniej - w środę rano.

Więcej o: