Premier musi wskazać, kto uratuje wizerunek KNF. Tymczasową władzę obejmie zastępca

Robert Kędzierski
Marek Chrzanowski ustąpił ze stanowiska szefa KNF. Zanim wyłoniony zostanie jego następca minie trochę czasu. Kto zatem będzie odpowiadał za nadzór nad bankami?

We wtorek "Gazeta Wyborcza" opublikowała materiał opisujący spotkanie Marka Chrzanowskiego, szefa Komisji Nadzoru Finansowego, z Leszkiem Czarneckim, właścicielem imperium Getin. Podczas spotkania, nagrywanego potajemnie przez bankiera, miało dojść do korupcyjnej propozycji.

Czarnecki w zamian za zatrudnienie wskazanego przez Chrzanowskiego prawnika miał liczyć na przychylność KNF i zablokowanie przejęcia banku, za którym optować miał jeden z członków Komisji - Zdzisław Sokal, wyznaczony na stanowisko przez prezydenta Andrzeja Dudę. 

Marek Chrzanowski podał się do dymisji

Na skutek publikacji "Wyborczej" Marek Chrzanowski, przebywający w Singapurze, podał się do dymisji. Uczynił to wbrew pierwszym deklaracjom składanym za pośrednictwem mediów. Premier dymisję przyjął. Chrzanowski wrócił z Singapuru w środę nad ranem.

Kto będzie rządził KNF? Najpierw "p.o."

Ustawa o KNF nie przewiduje możliwości zdymisjonowania jej szefa. Jedną z możliwości, która przerywa pięcioletnią kadencję jest rezygnacja. Dlatego wkrótce premier Mateusz Morawiecki będzie musiał powołać nowego przewodniczącego komisji.

Tymczasowa władza zastępcy

Do tego czasu jej pracami będzie kierował jeden z zastępców, który będzie pełnił obowiązki przewodniczącego. 

W tej chwili w KNF funkcjonuje dwóch zastępców -  Marcin Pachucki, związany z instytucją od roku 2001 i Andrzej Diakonow, zastępcą szefa KNF został w roku 2017. 

Diakonow, jak twierdzi "Rzeczpospolita" jest kojarzony ze środowiskiem Adama Glapińskiego, obecnego szefa KNF. W 1991 roku zastąpił na stanowisku Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa Glapińskiego. Obaj należeli wówczas do partii Porozumienie Centrum Jarosława Kaczyńskiego.

Jak twierdzi "Wyborcza" w wymiarze politycznym Glapiński jest powiązany ze Zbigniewem Ziobrą. 

Według "Rzeczpospolitej" obowiązki szef KNF, do czasu powołania na stanowisko nowego przewodniczącego, pełnić będzie Pachucki. Premier ma ogłosić swoją decyzję w środę. 

Spotkanie premiera, szefa służb, prokuratora

Wieczorem doszło do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego, Mariusza Kamińskiego, koordynatora ds. służb specjalnych i Zbigniewa Ziobry, prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. Pierwotnie planowano spotkanie premiera Morawieckiego z Markiem Chrzanowskim. Miało się odbyć po jego powrocie do kraju. Wieczorem Michał Dworczyk, szef kancelarii, stwierdził, że spotkanie z Chrzanowskim jest bezcelowe. 

Czytaj też: Jest drugie zawiadomienie ws. KNF, dotyczy doradcy prezydenta. "Miał lobbować w KNF"

Zdzisław Sokal wezwany do pałacu prezydenckiego

Według nieoficjalnych informacji PAP Zdzisław Sokal, przedstawiciel prezydenta w KNF, został wezwany we wtorek wieczorem na pilne spotkanie do pałacu. Rozmowa już się odbyła.

Dwa zawiadomienia do prokuratury

Radio ZET poinformowało wczoraj, że do prokuratury trafiło pismo dotyczące Zdzisława Sokala, doradcy prezydenta i prezesa BFG. Sokal miał według zawiadomienia "lobbować w KNF na rzecz doprowadzenia do upadłości Getin Noble Banku".

Wcześniej doniesienie złożył Roman Giertych, pełnomocnik Leszka Czarneckiego. Dotyczyło propozycji korupcyjnej rzekomo złożonej przez ustępującego już szefa KNF. 

Zbigniew Ziobro, szef resortu sprawiedliwości, zapowiedział objęcie śledztwa osobistym nadzorem. 

Więcej o:
Komentarze (23)
Premier musi wskazać, kto uratuje wizerunek KNF. Tymczasową władzę obejmie zastępca
Zaloguj się
 • munaciello

  Oceniono 5 razy 5

  A prezesa Kaczyńskiego znowu dopadł zły układ i z nim walczy w zaciszu domowej sypialni i toalety.
  Całkiem tak, jak w grudniu 1981.

 • jxl82

  Oceniono 9 razy 5

  Korupcja zżera PIS. Ile teraz nowy "prezes" będzie wołał wziątki? 2-4 czy 10%?

 • strach_sie_bac

  Oceniono 4 razy 4

  "Najlepszą" opcją jest Bierecki, ten to potrafi "opanować" instytucje finansowe jak np. Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe. Żadne banki mu niestraszne.

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 8 razy 4

  Przecież to żadna afera-pisior z nakazu nadzorcy poszedł do bankowca wyłudzić kasiorę, który ten "zarabiający" musiałby oddać darowizną na partię pisslamską. Szukali finansowania zwyczajnie. Teraz kazali mu się podać do dymisji i będą go chronić, byle nie powiedział kto go po kasę wysłał, będzie krecił że to nie jego słowa, że źle zrozumiano etc. Zwykłe pisslamskie metody. Tylko kraść i doić potrafią. SKOKami nakradli ponad 6mld zł i komisji nie ma, a zabrano to Polakom z BFG -każdemu a nie tylko naiwnym co Amber Goldowi niepotrzebną im kasę nieśli w pysku.

 • wujekdolf

  Oceniono 4 razy 4

  ale wał - może będą przyśpieszone wybory? no przecież wygracie jak zwykle... na wsiach :)

 • perkis1234

  Oceniono 3 razy 3

  Chwileczkę, ale jak to działa w przypadku polityków PiS? Jak załatwia się kontrakty i stanowiska w spółkach Skarbu Państwa? Co za różnica, cz ktoś idzie ,,z prośbą" o zatrudnienie do premiera czy ministra czy też do osoby prywatnej? Co najwyżej różnica jest taka, że korumpowanie spółkami państwowymi jest x100 bardziej karygodne.

 • remo29

  Oceniono 3 razy 3

  A jest już harmonogram do których banków pójdzie z ofertą nie do odrzucenia?

 • nowomysliciel2010

  Oceniono 3 razy 3

  Siostra krzywoustego czeka na posadkę, przecież nie została radną.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX