Banki mocno tracą na GPW. Nie tylko te Leszka Czarneckiego

W piątek warszawska giełda notowała silne spadki - główny indeks w znacznej mierze w dół ciągnęły banki. Tym razem nie chodzi już tylko o Getin Noble Bank i Idea Bank. Mocno pod kreską są też banki państwowe. KNF uspokaja: system finansowy mamy stabilny.

W piątek na warszawskiej giełdzie uwagę zwracają solidne spadki banków. Skupiający je indeks WIG-banki po 14:00 tracił około 5,5 proc. Potem przecena wyhamowała.

Notowania indeksu WIG-bankiNotowania indeksu WIG-banki źródło: stooq.pl

Wyraźne spadki dotykają przede wszystkim banków Leszka Czarneckiego - Getin Noble Bank i Idea Bank traciły dziś 15-17 procent. To zresztą nie pierwszy dzień spadków tych banków.

Notowania Idea BankuNotowania Idea Banku źródło: stooq.pl

Notowania Getin Noble BankuNotowania Getin Noble Banku źródło: stooq.pl

Afera KNF uderzyła w giełdowe notowania banków Czarneckiego

Powód wydaje się być oczywisty - to pokłosie afery KNF, którą we wtorek ujawniła "Gazeta Wyborcza". Dziennik napisał, że Leszek Czarnecki, właściciel m.in. Getin Banku, oskarżył Marka Chrzanowskiego, byłego już szefa Komisji Nadzoru Finansowego o złożenie niezgodnej z prawem propozycji, Prokuratura Krajowa potwierdziła, że trafiło do niej takie zawiadomienie.

Według Czarneckiego w marcu Chrzanowski miał zaoferować mu przychylność przy planach restrukturyzacji jego banków. W zamian miałby zatrudnić w Getin Noble Banku wskazanego prawnika z pensją uzależnioną od wyników tego banku. Zgodnie z cytowanym przez "Gazetę Wyborczą" zawiadomieniem do prokuratury, ma chodzić o około 40 mln zł. Komisja Nadzoru Finansowego stanowczo odrzuciła te oskarżenia.

Marek Chrzanowski złożył dymisję, a premier Mateusz Morawiecki ją przyjął, KNF ma już tymczasowego szefa. Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wydał polecenie wszczęcia śledztwa w tej sprawie, w poniedziałek ma zostać przesłuchany Leszek Czarnecki.

Tracą też państwowe banki

Ale w piątek na wyraźnych minusach były nie tylko banki Leszka Czarneckiego, ale także te kontrolowane przez państwo. Przed 15:00 PKO BP i Pekao SA traciły 5-6 proc. (wcześniej spadki sięgały nawet blisko 7 proc.). Należący do państwowego ubezpieczyciela PZU Alior Bank również tracił około 6 proc. (na solidnym minusie był też zresztą sam PZU).

Notowania banku PKO BPNotowania banku PKO BP źródło: stooq.pl

Notowania banku Pekao SANotowania banku Pekao SA źródło: stooq.pl

Notowania Alior BankuNotowania Alior Banku źródło: stooq.pl

Przy czym inne banki nie notowały tak mocnej przeceny, mBank i Santander (do niedawna BZ WBK) traciły mniej niż 0,5 proc.

Polski system finansowy jest stabilny

Przy czym należy podkreślić, że spadek notowań giełdowych nie znaczy, że te banki są w słabej kondycji. Niedawne stress testy Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego, czyli badania, jak poradziłyby sobie banki w przypadku niekorzystnych warunków gospodarczych, pokazały, że polskie banki mają się bardzo dobrze. PKO BP został nawet oceniony jako najodporniejszy bank w Europie. Pekao SA także znalazł się w czołówce.

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marcin Pachucki zapewnił dziś, że system finansowy w Polsce jest stabilny. Wczoraj zebrał się Komitet Stabilności Finansowej, który również wysłał uspokajający przekaz.

Także członek zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w rozmowie z nami podkreślał, że BFG jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo deponentom każdego banku.

Więcej o aferze KNF piszemy między innymi tutaj:

- Afera KNF. Morawiecki pytany o Kowalczyka. "Rekomendacja ze strony NBP"

- Prezes NBP Adam Glapiński: Muszę rozczarować, nie zamierzam składać dymisji

- Afera KNF. CBA sprawdza oświadczenia majątkowe Marka Chrzanowskiego

- Afera KNF. Prokuratura potwierdza: nośnik z nagraniem trafił do niej we wtorek

- Afera KNF. O co w niej chodzi? Wyjaśniamy w dziewięciu punktach [ANALIZA]

Więcej o: