Grażyna Wolszczak: "Heloł! Nie dajmy się truć". Aktorka pozywa Polskę i stolicę za smog [WIDEO]

10 stycznia sąd rozpatrzy sprawę Grażyny Wolszczak. Aktorka pozwała Skarb Państwa i Warszawę za niewystarczającą walkę ze smogiem. Domaga się 5 tysięcy złotych odszkodowania, które zamierza przeznaczyć na cele społeczne. Zobacz cały wywiad Łukasza Kijka z Grażyną Wolszczak. 

- Państwo ma obowiązek zapewnić obywatelowi dostęp do świeżego powietrza. Nie dajmy się truć, wdychamy przecież jakąś bombę biologiczno-chemiczną – mówi aktorka w rozmowie z Łukaszem Kijkiem.  

Grażyna Wolszczak domaga się 5 tys. złotych odszkodowania. – Tu nie chodzi o pieniądze, ale zwrócenie uwagi na problem oraz podniesienie świadomości społecznej – dodaje aktorka. Jeśli wygra, pieniądze przeznaczy na cele społeczne i na walkę z zanieczyszczeniem środowiska.

- Mam znajomych, do których dzwonię, bo mamy się spotkać, a oni mówią przepraszam leżę dziś pod oczyszczaczem powietrza. Alergicy mają jeszcze gorzej – dodaje Grażyna Wolszczak. 

Do akcji #pozywamsmog dołączyli także Katarzyna Ankudowicz, Lesław Żurek, Mariusz Szczygieł, Jerzy Stuhr, Zofia Czerwińska i Tomasz Sadlik. Pierwsza trafi na wokandę sprawa Grazyny Wolszczak.

Zobacz też:

7 zabójczych substancji, które wdychasz wraz ze smogiem. Zagrożenie jest realne

Mają od 11 do 22 lat i pozwali ws. zmian klimatu administrację USA. Sąd Najwyższy dał zielone światło

Minister Kowalczyk: Rosyjski węgiel jest jak każdy inny. W 2014 r. PiS wzywał do embarga [WIDEO]

'To Słońce steruje klimatem', a 'lodu na Antarktydzie przybywa'. Pięć mitów o globalnym ociepleniu w ocenie eksperta

Polska wysycha. "Mamy jeden z najniższych poziomów zapasów wody w Europie"

Więcej o: