Radomski "Łucznik" wypuścił specjalną serię kultowego pistoletu VIS. Cena? 16 tys. zł

Radomska Fabryki Broni "Łucznik" z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości wyprodukowała okolicznościową serię 50 pistoletów VIS wz. 35. Za broń trzeba zapłacić 16 tysięcy złotych.

Jubileuszowa seria powstała w oparciu o oryginalną, przedwojenną dokumentację. Na każdym pistolecie wygrawerowano napis "100 LAT NIEPODLEGŁEJ" oraz proporzec kawalerii II RP z 1939 roku. Pistolety mają numery seryjne od 201801 do 201850 - początek każdego numeru nawiązuje oczywiście do roku 2018.

Cena detaliczna każdego pistoletu to 16 tys. zł brutto. W opinii cytowanego przez "Rzeczpospolitą" Jarosława Lewandowskiego, znawcy broni strzeleckiej z pisma "Strzał", to cena "mocno zawyżona". - Za taką cenę można kupić na rynku oryginał przedwojennego visa w doskonałym stanie technicznym - uważa Lewandowski.

Kawał historii VIS-a

Pierwotnie pistolet VIS wz. 35 był produkowany w Fabryce Broni w Radomiu w latach 1936-1939, choć prototyp tej broni powstał jeszcze w roku 1930 r. Skonstruowali go inżynierowie Piotr Wilniewczyc i Jan Skrzypiński. 

VIS wz. 35 należał do uzbrojenia oficerów i podoficerów Wojska Polskiego. W czasie II Wojny Światowej okupant kontynuował produkcję pistoletu (choć w uproszczonej wersji) i VIS wz. 35 był w uzbrojeniu III Rzeszy. Produkcja w trakcie wojny zakończyła się w 1944 r., gdy doszło do zniszczenia zakładu przez wojska radzieckie.

VIS wz. 35 od niedawna znów jest produkowany w Fabryce Broni "Łucznik" ze względu na zainteresowanie rynku cywilnego i kolekcjonerów broni.

VIS wz. 35 jest bronią osobistą służącą do samoobrony i walki na krótkich odległościach. Działa na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, zamek jest ryglowany przez przekoszenie lufy

- tłumaczy "Łucznik" w informacji prasowym.

Więcej o: