Minister energii obiecuje rekompensaty za droższy prąd. Ekspert: To nie są do końca jego pieniądze

Minister Tchórzewski obiecuje wsparcie za droższy prąd, ale to pieniądze, które my odprowadzamy w podatkach i nie rozwiązują problemów polskiej energetyki - uważa Filip Elżanowski, ekspert ds. energetyki i dr hab. z Wydziału Prawa i Administracji UW.

Firmy energetyczne mają powody, żeby wnioskować o podwyżki cen energii, z drugiej strony wsparcie dla gospodarstw domowych, które mogą płacić wyższe rachunki za prąd, jest potrzebne - mówi Filip Elżanowski. Tylko że, jak podkreśla, pieniądze, które chce rozdać minister Krzysztof Tchórzewski, nie są jego, a problemy energetyki należało rozwiązać systemowo wcześniej. 

Przypomnijmy, minister energii obiecał, że gospodarstwa domowe nie odczują ewentualnych podwyżek cen energii i wyższych rachunków za prąd - mają to zapewnić rekompensaty, które państwo ma wypłacać od razu firmom energetycznym.

O nowej Polityce Energetycznej Polski mówi, że to sprytna wolta ministerstwa. - Jesteśmy takim rebeliantem, ale też rebeliantem bez portfela - mówi Filip Elżanowski, odnosząc się do dotychczasowego podejścia do energetyki w Polsce. Teraz to ma się zmienić. - Cały czas jesteśmy członkiem UE, trzeba więc wysłać sygnał, że jednak trochę podążamy tą samą drogą - uważa ekspert.

To szczególnie istotne w kontekście zbliżającego się szczytu klimatycznego w Katowicach. Tuż przed nim MSZ opublikowało film, w którym Polska przedstawiona została jako kraj, który jawi się jako wzorcowy przykład dbania o środowisko. - Gdybym od początku nie wiedział, że to jest film promujący COP24 w Polsce, to długo zastanawiałbym się, o jakim kraju mowa - mówi Filip Elżanowski.

Więcej o:
Komentarze (105)
Minister energii obiecuje rekompensaty za droższy prąd. Ekspert: To nie są do końca jego pieniądze
Zaloguj się
 • 174pit

  Oceniono 31 razy 27

  Jak się chce prowadzić politykę rozdawnictwa: kolesiom - posady, rodzinie - jeszcze lepsze posady, kościołowi - pieniądze, dziadzi grzybowi - jeszcze większe pieniądze, to musi wszystko zdrożeć. A żeby jakoś utrzymać poparcie do wyborów, to trzeba elektoratowi zrekompensować skutki własnej polityki nieudolności. Oczywiście - pieniędzmi elektoratu. A że to nakręci inflację? To niech się inni martwią.

 • kka69

  Oceniono 26 razy 24

  Czas aby powstało teraz Ministerstow Rekompensat.
  Tyle tego będzie, że kilku Kolesiów z Układu może zostać ministrantami.

 • kemor234

  Oceniono 19 razy 19

  "Sprytny" sposób na dotowanie górniczych i energetycznych molochów
  PIENIĘDZMI PODATNIKÓW !!!!
  Czy Tchórzewski naprawdę myśli, że UE na to pozwoli ????

 • single_malt

  Oceniono 18 razy 16

  nie potrzeba eksperta - wszystko co da Ci rzad daje w prezencie jest i tak z budzetu na ktory placisz Ty sam. Za rzad tez placisz - to Twoi pracownicy.

 • 7rybek

  Oceniono 19 razy 15

  Nasze państwo staje się coraz bliższe Wenezueli Chaveza i pewnie tak za jakiś czas skończy, jeżeli nie pogonimy nieudaczników. Nie dziwi mnie, że coraz więcej ludzi pracowitych, przedsiębiorczych i zaradnych szuka swojego miejsca za granicą i dotyczy to coraz więcej przedsiębiorców.

 • tygrys102

  Oceniono 17 razy 15

  minister kretyn i oszust...i tak wszyscy zapłacimy za mega podwyżki...cudów nie ma !

 • kemor234

  Oceniono 14 razy 14

  TAK ZNACZĄCY WZROST CEN ENERGII, SPOWODOWANY JEST PRZEZ NIEODPOWIEDZIALNĄ POLITYKĘ TEGO "RZĄDU" !!!!!

 • czechy11

  Oceniono 16 razy 14

  Wyższe ceny transportu, żywności, mediów, produktów AGD bedxie ten socjalista z PiS tez rekompensował czy rznie głupa? A może dopłaci przedsiębiorcom których konkurencyjność na rynku miedxynRodowym spadnie? A zapomniałem PiSiorow takie dupetele jak gospodarka nue intetesuja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX