Najpopularniejsza trasa kolejowa w Polsce zablokowana. Część pociągów odwołana, są objazdy

Podwykonawcy włoskiego koncernu Astaldi zablokowali Centralną Magistralę Kolejową. Wiele pociągów ma opóźnienia, zostały skierowane na objazdy lub skrócono ich bieg.

Czarny scenariusz dotyczący podwykonawców koncernu Astaldi sprawdził się. Podwykonawcy, którzy nie otrzymali wszystkich pieniędzy za prace wykonane na zlecenie włoskiego giganta zablokowali dziś Centralną Magistralę Kolejową. Formalnie blokada dotyczy jednego z dojazdów do Magistrali, ale protest skutecznie zablokował na niej ruch. To jedna z najważniejszych tras kolejowych w kraju. Jej blokada uniemożliwia to ruch w kierunku dużych miast: Łodzi, Katowic i Krakowa. 

Zablokowany został przejazd przy stacji Parzniew pod Pruszkowem. 

Zablokowana Centralna Magistrala KolejowaZablokowana Centralna Magistrala Kolejowa Źrodło: openstreetmap.org

Przekierowane pociągi

Kamil Migała, rzecznik prasowy SKM, w rozmowie z naszą redakcją potwierdził zablokowanie torów.

Zostały zablokowane cztery tory  - dwa podmiejskie i dwa dalekobieżne na jednej najważniejszych z linii kolejowych. W pierwszym z przypadków uniemożliwia to połączenie Warszawy z Grodziskiem, Żyrardowem i Skierniewicami. W przypadku połączeń dalekobieżnych problemy dotyczą połączeń z Krakowem, Łodzią, Częstochową, Wrocławiem. Połączenia do Katowic oraz dalej, do Pragi czy Wiednia również są zablokowane. 

- wyjaśnił. 

To jednak nie koniec problemów. 

Pociągi SKM linii S1 są opóźnione. W niektórych przypadkach dokonujemy skrócenia kursów o czym informujemy na bieżąco w komunikatach. 

Mieszkańcy Warszawy i okolic problemy odczują najdotkliwiej.

W związku z tym, że pociągi pozostałych przewoźników są kierowane na objazdy mamy spore opóźnienia na trasie Warszawskiego Węzła Kolejowego.

- wyjaśnił Migała.

Mirosław Siemieniec z PKP PLK również potwierdził fakt występowania utrudnień. 

W związku z utrudnieniami na torach, spowodowanymi protestami podwykonawców włoskiej firmy Astaldi na przejeździe kolejowo-drogowym w Parzniewie na trasie Warszawa, Grodzisk Mazowiecki, Kraków, Łódź, Katowice wprowadzono zmiany w organizacji ruchu. Pociągi dalekobieżne kursują trasą zmieniona m.in. przez Radom

- czytamy w oświadczeniu.

Pociągi podmiejskie od Warszawy dojeżdżają do Pruszkowa. Dalej na odcinku do Grodziska Mazowieckiego wprowadzono zastępczą komunikację autobusową. Wprowadzone zostaje wzajemne honorowanie ważnych biletów pomiędzy przewoźnikami.

- wyjaśnia PLK. Twierdzi też, że podjął kroki mające na celu załagodzenie sytuacji.  

Od wczoraj, 5 grudnia, w celu organizacji ruchu w sytuacji nadzwyczajnej, powołano specjalny zespół złożony z pracowników zarządcy infrastruktury i przewoźników, który nadzoruje i koordynuje przewozy na sieci kolejowej. Zapewniono dodatkowych pracowników - maszynistów posiadających znajomość szlaku

Według oficjalnej strony Intercity na stacji Warszawa Centralna w tej chwili opóźnionych jest ok. 10 pociągów.

Opóźnienia pociągów na stacji WarszawaOpóźnienia pociągów na stacji Warszawa Źródło: http://infopasazer.intercity.pl/?p=station&id=33605

Pociągi PKP Intercity kierowane są drogą okrężną przez Radom lub Łowicz. Część pociągów jest odwołana. Do tego w pociągach Intercity na zablokowanym odcinku uznawane są bilety warszawskiej komunikacji miejskiej. Nie dotyczy to pociągów EIC Premium oraz wagonów sypialnych z miejscami do leżenia. Na razie nie wiadomo, jak długo potrwają utrudnienia.

Już protestowali

To kolejna akcja protestacyjna przedsiębiorców, którzy żądają wypłacenia im zaległych pieniędzy za prace przy modernizacji szlaków komunikacyjnych, realizowanych przez firmę Astaldi. 

O możliwym proteście informowała "Gazeta Wyborcza". 

Zdajemy sobie sprawę z uciążliwości naszej formy protestu, ale po prostu nie mamy z czego żyć. Wielu z nas zainwestowało w prace swoje oszczędności. Do tej pory PKP PLK wypłaciły nam 62 ze 140 mln należności i to głównie firmom, które wcześniej z tą spółką współpracowały. Sumy, które do tej pory otrzymali inni podwykonawcy, są jedynie ułamkiem tej kwoty, niewystarczającym do prowadzenia przez nich dalszej działalności.

- wyjaśnił w rozmowie z Gazetą właściciel jednej z firm, które pracowały przy modernizacji linii kolejowej nr 7.

Czytaj też: Tak wygląda wykres ceny akcji Astaldi. GDDKiA uspokaja ws. polskich inwestycji

PKP PLK wyjaśnia, że pieniądze za pracę otrzymało 45 z ponad stu podwykonawców pracujących na odcinku Lublin-Dęblin. Spółka powołała sztab kryzysowy, który na bieżąco analizuje sytuację.

Na Astaldi nałożono też 250 mln złotych kary. Dotychczas podwykonawcom wypłacono przeszło 70 milionów złotych.

Włoska firma zrezygnowała z modernizacji dwóch odcinków linii kolejowych 7 i E59 -  Warszawa - Lublin i Poznań - Leszno w październiku. 

Część współpracujących z Astaldi twierdzi, że otrzymała jedynie niewielkie kwoty - przykładowo 300 tys. z siedmiu milionów, na jakie opiewają faktury. TOK FM podaje, że według PKP część roszczeń jest źle udokumentowana. 

Więcej o:
Komentarze (63)
Podwykonawcy Astaldi zablokowali tory. Centralna Magistrala Kolejowa nieprzejezdna
Zaloguj się
 • romangrzybek

  Oceniono 46 razy 42

  Okazuje się że wg PISu energia w Polsce jest zbyt tania. A jeszcze 3 lata temu była wg tego samego PISu najdroższa na świecie bo "Reżim PO postępujący gorzej niż gestapu upodlał w ten sposób i prześladował Polaków".
  To samo z autostradami. Podobno były budowane jako najdroższe na świeci o czym nadal szczeka część PISowskich kłamców. W rok po dojściu do władzy PIS ogłosił że wszystkie kosztorysy na budowę autostrad były niedoszacowane i nie da się za te pieniądze żadnych autostrad budować. W tym roku PIS ogłasza nowe przetargi a tam średni koszt autostrady jest dwa do trzech razy droższy niż za PO.

 • tilow3

  Oceniono 34 razy 34

  Ile było darcia gardeł za poprzedniej władzy, że nie płacą "bo złodzieje z PO kradną". To teraz jak mają krzyczeć? TUSK kradnie? czy raczej pisowska hołota dorwała się do koryta i brakuje dla uczciwych!

 • kemor234

  Oceniono 25 razy 25

  Tak to bywa, jak rozpoczyna się coś bez pieniędzy. Dla "uspokojenia nastrojów".
  Jak obecnie w Polsce realizuje się inwestycje ????
  Rząd podjął decyzję ...
  Już w 2025 rozpocznie się budowa ...
  Rząd ogłosił przetarg ...
  Wkopano słupek ...
  A wszystko to bez konkretnych dat, projektów, kosztorysów, źródeł finansowania.
  KŁANIA SIĘ PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ ...

 • lilo150

  Oceniono 26 razy 20

  prawo i sprawiedliwość w wydaniu kaczystów

 • bazbaz73

  Oceniono 21 razy 19

  Czy przypomni mi ktoś, kto podpisał kontrakt na modernizację tych szlaków kolejowych z Astaldi? Czy dobrze mi świta, że był tam Andrzej Adamczyk - minister rządu Szydło i Morawieckiego?

 • milorex10

  Oceniono 21 razy 19

  Prawo gospodarcze i wymiar sprawiedliwości są w naszym kraju denne. Sprzyjają oszustom i malwersantom. Sprawy gospodarcze ciągną się całe latami. Jedna wielka Błazenada i Ohyda.

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 20 razy 18

  Za to VAT zaje*iście rośnie.
  Podwykonawcy faktury wystawili, VAT zapłacili. Czego się ci strajkujący pienią?
  Pinokio wciąż głosi, jak dba o rodzimy przemysł.
  Całym sercem za wami jestem Budowlańcy.

 • profes79

  Oceniono 18 razy 16

  Ciekawe. Jakoś pałować pod Sejmem Policja miała odwagę - a odblokować paraliż jednej z kluczowych linii kolejowej już nie ma komu?

 • justas32

  Oceniono 16 razy 16

  Cała Europa powinna wiedzieć że z kaczystami nie robi się interesów. Jak im przestaną pożyczać pieniądze - to we wrześniu na wypłaty emerytur zabraknie ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX