"Przeludnienie w 40 proc. lokali". W Polsce brakuje aż 2,5 miliona mieszkań

38 proc. rodzin z co najmniej trójką dzieci żyje w zbyt małych lokalach - wynika z raportu grupy HRE Thing Tank. W Polsce brakuje mieszkań i często wystepuje przeludnienie.
Zobacz wideo

Z raportu HRE Thing Tank wynika, że 40 proc. lokali w naszym kraju jest przeludnionych, jednak wskaźnik ten systematycznie spada. W 2006 roku wyniósł on ponad 54 proc.. Dziś ponad 38 proc. rodzin z co najmniej trójką dzieci mieszka w zbyt małych lokalach.

Przeciętny metraż na jedną osobę wynosi niespełna 28 metrów kwadratowych. Badanie dotyczące deficytu mieszkań zostało oparte na kilku czynnikach. Jak mówi współautor opracowania Michał Sapota, uwzględniono między innymi migrację. Najwięcej osób przenosi się z małych ośrodków do większych oraz z centrów miast na ich obrzeża.

Czytaj też: Morawiecki zawiedziony tempem prac nad Mieszkaniem Plus

Z raportu wynika, że ponad połowa Polaków mieszka w domach, z których większość jest zlokalizowana na wsi i w małych miastach. W budynkach wielorodzinnych, w których jest co najmniej 10 mieszkań, żyje ponad 33 procent Polaków. Autorzy raportu wskazują, że deficyt mieszkań może zmniejszyć rządowy program Mieszkanie Plus.

Raport został przesłany do prezydenta, kancelarii premiera i Związku Banków Polskich. Jednym z postulatów autorów opracowania jest zmniejszenie wkładu własnego, by ułatwić zaciąganie kredytu hipotecznego.

Więcej o:
Komentarze (91)
"Przeludnienie w 40 proc. lokali". W Polsce brakuje aż 2,5 miliona mieszkań
Zaloguj się
 • sim.salabim

  Oceniono 28 razy 22

  "W Polsce brakuje 2,5 mieszkań" w tytule, a zaraz po tym "W Polsce brakuje co najmniej 2 i pół miliona mieszkań - wynika z raportu grupy HRE Thing Tank". 3 bledy w 2 zdaniach?
  Po pierwsze i drugie, chodzilo wam oczywiscie o 2,5 miliona mieszkan, ewentualnie o dwa i pol miliona mieszkan (nie 2 i pol miliona). Po trzecie, jesli juz, to "Think Tank", nie "Thing Tank".

 • rattus-rattus

  Oceniono 28 razy 22

  28 m2 na osobę? Czyli przeciętna rodzina 2+2 dysponuje lokalem o powierzchni 112 m2 ?
  Nie wiedziałem że w Polsce jest aż tak dobrze.

 • uzbadazbesta

  Oceniono 22 razy 16

  Ułatwienie brania kredytów jest drogą donikąd. To tylko spowoduje wzrost cen nieruchomości i zwiększy ilość rodzin z pętlą kredytu na głowie.

 • milorex10

  Oceniono 27 razy 15

  Mieszkań pewnie brakuje, ale nie wiadomo dokładnie jak dużo. Braki mieszkaniowe to w dużej części wina rządu, który utrzymuje patologię na rynku nieruchomości. Podatki od nieruchomości są na śmiesznie niskim poziomie, więc dużo domów i lokali stoi pustych. Opłaty za te "pustostany" są nikłe, więc ludzie ich nie sprzedają. Wynajem nieruchomości jest ryzykowny, gdyż nadal obowiązują "bolszewickie przepisy", które faworyzują oszustów, meneli i drani. Lokatora który nie płaci za mieszkanie i go dewastuje trudno się pozbyć, część ludzi obawia się wynajmować, więc spora część domów i lokali stoi pusta i marnieje. Obserwuję to naocznie od wielu lat, w małym miasteczku niedaleko Warszawy. Państwo polskie toczy choroba głupoty, bezmyślności i bezprawia.

 • menel13

  Oceniono 18 razy 14

  >>>Przeciętny metraż na jedną osobę wynosi niespełna 28 metrów kwadratowych.<<<
  Przeludnienie? bez jaj.

 • tslupek

  Oceniono 17 razy 11

  Nie brakuje mieszkań tylko kasy na mieszkania

 • spyderman2

  Oceniono 10 razy 10

  a jaki metraż i ile mieszkań ma 28 letni syn kamińskiego z pis który zarabia 50tys. miesięcznie???

 • baby1

  Oceniono 10 razy 10

  Przeciętny metraż na jedną osobę wynosi niespełna 28 metrów kwadratowych.
  Jak tak, to całkiem nieźle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX