"Przeludnienie w 40 proc. lokali". W Polsce brakuje aż 2,5 miliona mieszkań

38 proc. rodzin z co najmniej trójką dzieci żyje w zbyt małych lokalach - wynika z raportu grupy HRE Thing Tank. W Polsce brakuje mieszkań i często wystepuje przeludnienie.
Zobacz wideo

Z raportu HRE Thing Tank wynika, że 40 proc. lokali w naszym kraju jest przeludnionych, jednak wskaźnik ten systematycznie spada. W 2006 roku wyniósł on ponad 54 proc.. Dziś ponad 38 proc. rodzin z co najmniej trójką dzieci mieszka w zbyt małych lokalach.

Przeciętny metraż na jedną osobę wynosi niespełna 28 metrów kwadratowych. Badanie dotyczące deficytu mieszkań zostało oparte na kilku czynnikach. Jak mówi współautor opracowania Michał Sapota, uwzględniono między innymi migrację. Najwięcej osób przenosi się z małych ośrodków do większych oraz z centrów miast na ich obrzeża.

Czytaj też: Morawiecki zawiedziony tempem prac nad Mieszkaniem Plus

Z raportu wynika, że ponad połowa Polaków mieszka w domach, z których większość jest zlokalizowana na wsi i w małych miastach. W budynkach wielorodzinnych, w których jest co najmniej 10 mieszkań, żyje ponad 33 procent Polaków. Autorzy raportu wskazują, że deficyt mieszkań może zmniejszyć rządowy program Mieszkanie Plus.

Raport został przesłany do prezydenta, kancelarii premiera i Związku Banków Polskich. Jednym z postulatów autorów opracowania jest zmniejszenie wkładu własnego, by ułatwić zaciąganie kredytu hipotecznego.

Więcej o: