Podatki 2019. Doradca: Wszyscy zapłacą więcej. "Będziemy musieli donosić na podatników" [WIDEO]

Doradcy, biegli rewidenci, prawnicy będą musieli donosić na klientów, którzy chcieliby legalnie zapłacić niższe podatki - twierdzi Marek Kolibski. Według doradcy podatkowego kancelarii KNDP, zmieniona klauzula o unikaniu podatków "to zwierzę podatkowe, które może boleśnie ukąsić" nie tylko firmy.
Zobacz wideo

Donoszenie na podatników

Zgodnie z nowelizacją przepisów fiskus będzie mógł stosować klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania w każdej najdrobniejszej podejrzanej sprawie, bowiem zniknie limit 100 tys. zł korzyści.

Według Marka Kolibskiego, nawet rozmowa przy rodzinnym stole o tym, w jaki sposób przekazać darowiznę, może zostać uznana za sposób na unikanie podatków. Rozmówca Next.gazeta.pl dodaje, że to właśnie strach przed sankcjami karno-skarbowymi sprawi, że wielu Polaków zdecyduje się zapłacić wyższe podatki.

Obciążenia podatkowe rosną

Relacja podatków do PKB wzrosła w Polsce do 35,1 proc. w 2017 r. z 34,5 proc. rok wcześniej. Średnia dla Unii Europejskiej wyniosła odpowiednio 40,2 proc. wobec 39,9 proc. To oficjalne dane Eurostatu.

Po lewej: Relacja wszystkich obciążeń podatkowych do PKB za danymi Eurostatu. Po prawej: Wykres PKB PolskiPo lewej: Relacja wszystkich obciążeń podatkowych do PKB za danymi Eurostatu. Po prawej: Wykres PKB Polski Marta Kondrusik, źródło: Eurostat

Jak Polska wypada na tle innych krajów? 

Największy udział podatków i składek na ubezpieczenia społeczne do PKB w 2017 roku zanotowano we Francji (48,4 proc.), w Belgii (47,3 proc.) i Danii (46,5 proc.). W Szwecji, która kojarzy się z wysokimi podatkami, było to 44,9 proc. Polska jest w środku stawki, ale i tak relacja podatków do PKB już u nas znacznie wyższa niż w Irlandii (23,5 proc.), Rumunii (25,8 proc.) i Bułgarii (29,5 proc.). 

Relacja wszystkich obciążeń podatkowych w relacji do PKB za danymi EurostatuRelacja wszystkich obciążeń podatkowych w relacji do PKB za danymi Eurostatu Marta Kondrusik, źródło: Eurostat

Zmiany podatkowe w 2019 

Od stycznia czeka nas aż 12 zmian w ustawie o podatku PIT. Łącznie te wszystkie nowelizacje zajmują aż 500 stron. Wśród nich jest kilka korzystnych rozwiązań, ale nie brakuje też utrudnień.

Urząd rozliczy za nas PIT

Urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej przygotują wypełnione roczne zeznanie podatkowe za 2018 r. bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku przez podatnika. Będzie to dotyczyć podatników rozliczających się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Sporządzone przez KAS zeznanie podatkowe będzie udostępnione podatnikom w wersji elektronicznej w aplikacji na Portalu Podatkowym. Dodatkowo, jak informuje resort finansów, "osoby, które rozliczą się elektronicznie, otrzymają szybszy zwrot nadpłaty - maksymalnie w ciągu 45 dni". To spora wygoda, ale w tym rozwiązaniu nie brakuje też wad. Jeżeli uzyskaliśmy na przykład prawo do ulgi podatkowej na dziecko w ostatnim roku, co oznacza, że nie było tych informacji w poprzednim PIT, to trzeba będzie zgłosić to do urzędu osobiście. Takich przypadków może być więcej.

Korzystną zmianą jest także to, że ustawa daje m.in. możliwość już od 2019 r. łącznego opodatkowania dochodów małżonków oraz preferencyjnego opodatkowania dochodów osób samotnie wychowujących dzieci, również wtedy, gdy złożenie zeznania rocznego nastąpi po terminie, tzn. po 30 kwietnia. Dotychczas było tak, że w przypadku spóźnienia ze złożeniem zeznania nie można było skorzystać już z preferencyjnego, łącznego opodatkowania obojga małżonków. 

Najbogatsi zapłacą więcej

W 2019 roku zacznie obowiązywać także ustawa o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Zasilą go pieniądze z części składki na Fundusz Pracy oraz daniny solidarnościowej. De facto nowy podatek od dochodów osób fizycznych będzie wynosił 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej 1 mln zł za rok podatkowy. Na podstawie zeznań podatkowych za 2016 r. rząd szacuje, że z tego tytułu pozyska 1,15 mld zł.

Inne zmiany podatkowe

Od początku 2019 r. przedsiębiorcom trudniej będzie zaliczać do kosztów uzyskania przychodu (obniżających podatek) wszystkie wydatki związane z użytkowaniem samochodu (np. zakup paliwa, serwis, opłaty autostradowe itd.). Jeśli auto jest wykorzystywane i w celach służbowych, i prywatnych, to standardowo będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu nie 100 proc. jak teraz, ale 75 proc. wydatków "samochodowych". Przedsiębiorcy będą musieli zatem więcej pieniędzy oddać fiskusowi. Aby odliczać tak jak teraz 100 proc. wydatków, trzeba będzie prowadzić szczegółowy wykaz (podobny do "kilometrówki"), który będzie dowodził, że auto jest wykorzystywane wyłącznie w celach służbowych.

Posłuchaj całej rozmowy na temat zmian podatkowych w 2019 roku.

Zobacz wideo
Więcej o: