Widzisz kod QR na bankomacie? Nie skanuj go smartfonem. To może być oszustwo

W ostatnim czasie przy bankomatach pojawiają się naklejki z kodami QR, które umieszczane są tam bez wiedzy właścicieli urządzeń. Lepiej nie skanować tych kodów, bo może się to skończyć poważnymi kłopotami.
Zobacz wideo

Związek Banków Polskich, Biuro do walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji ostrzegają przed skanowaniem kodów QR z naklejek, które w ostatnim czasie pojawiają się na bankomatach. Naklejki są umieszczane bez zgody i wiedzy ich właścicieli, czyli banków i sieci bankomatów.

Nakładka na bankomatNakładka na bankomat fot. Materiały prasowe

Kosztowny kod QR

Pojawiające się na bankomatach naklejki z kodami QR przekierowują użytkownika smartfonu, który je zeskanuje, do usługi SMS Premium (więcej na ten temat). Celem jest tu wyłudzenie pieniędzy od niczego nie spodziewającej się ofiary, która przy wypłacaniu pieniędzy zeskanowała kod myśląc, że dotyczy ona usług bankowych.

Bankowcy wraz z policją ostrzegają również, że na naklejkach można też umieścić kody QR, które mogą wyłudzać loginy i hasła do bankowości elektronicznej, poczty e-mail, czy też infekować urządzenie ofiary złośliwym oprogramowaniem.

W przypadku, gdy padliśmy ofiarą fałszywego kodu QR, warto jak najszybciej zgłosić ten fakt bankowi, operatorowi bankomatu i/lub operatorowi telekomunikacyjnemu.

Więcej o: