Poprawiające się warunki zatrudnienia wpływają na małą mobilność Polaków. Aż 90 proc. z nich jest zadowolona ze swojej pracy i nie nosi się z zamiarem wyjazdu zarobkowego do innego miasta lub zagranicę.
Jednocześnie – jak wynika z najnowszego raportu Work Service – aż 71 proc. respondentów rozważyłoby wyprowadzkę za pracą, o ile ta gwarantowałaby zarobek powyżej 4000 zł. W większości przypadków oznaczałoby to podwyżkę rzędu 500-1000 zł.
Dla 55 proc. badanych odległość przeprowadzki wewnątrz kraju nie byłaby problemem. Większość z nich przeprowadziłaby się wraz z rodzinami. Rozłąka z bliskimi jest z kolei główną przeszkodą dla respondentów pytanych o wyjazd zagranicę. Aż 65 proc. z nich wymienia ją jako pierwszą.
Jak wynika z raportu "Migracje Zarobkowe Polaków IX", mamy obecnie bardzo niską mobilność zarobkową wśród Polaków. Tylko nieco ponad 5 proc. rozważa przeprowadzkę za pracą do innego miasta w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Wśród pozostałych respondentów niespełna 14 proc. "raczej" odrzuca perspektywę migracji zarobkowej. Generalnie, co drugi badany nie bierze pod uwagę takiego wyjazdu. Sytuację mogłyby jednak zmienić zarobki powyżej średniej krajowej.
"Z jednej strony to dobra wiadomość, bo pokazuje, że niska stopa bezrobocia w Polsce zwiększa zadowolenie z pracy, z drugiej jednak gorsza dla gospodarki. W wielu częściach kraju boleśnie odczuwalne są niedobory kadrowe. Bez napływu dodatkowych rąk do pracy pracodawcy mają i będą mieć trudności w podejmowaniu nowych zleceń czy nawet realizacji bieżących" – podsumowuje Tomasz Ślęzak, wiceprezes Work Service.
Bezrobocie mamy od miesięcy rekordowo niskie. Według ostatnich dostępnych danych GUS - za listopad - stopa bezrobocia wynosi 5,7 proc. To najniższe listopadowe bezrobocie od 1989 roku. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych jesienią spadła poniżej miliona.