NIK skontrolowała NBP. Darmowa kawiarnia dla pracowników. 2 tys. zł na napoje każdego dnia

Najwyższa Izba Kontroli odwiedziła Narodowy Bank Polski. Większych zastrzeżeń do pracy NBP nie ma. Wątpliwość budzi kawiarnia, w której pracownicy za kawę i soki nie płacą. Według NIK to niegospodarne.

"Niecelowy i niegospodarny" - tak o jednym z wydatków Narodowego Banku Polskiego napisali inspektorzy w raporcie pokontrolnym, do którego dotarł serwis Money.pl. Chodzi o darmową kawiarnię dla pracowników i gości. Zatrudnieni w Banku, a także osoby zaproszone do instytucji, mogą bez żadnych opłat napić się kawy, herbaty czy soku. 

Według NIK wydanie na ten cel trzech milionów złotych w ciągu czterech lat nie zostało należycie uzasadnione. Średnio wydatki na napoje wynoszą bowiem średnio 2 tys. zł. dziennie. Umowę na świadczenie usług z zewnętrzną firmą zawarto w zeszłym roku. 

NBP tłumaczy

Narodowy Bank Polski uruchomienie kawiarni o powierzchni 250 metrów kwadratowych tłumaczy dbałością o służbowy sprzęt. Możliwość wypicia napoju w osobnym pomieszczeniu miało zmniejszyć ryzyko zalania komputerów.  W kawiarni odbywają się też spotkania służbowe. Według NIK nie jest to jednak wystarczający powód, by nie pobierać opłat za napoje, szczególnie w obliczu zarobków, które w NBP wynoszą średnio 10 tys. zł.

Czytaj też: Były członek RPP o zarobkach w NBP. Dymisja Glapińskiego? "Byłaby oczyszczeniem"

Brak większych zastrzeżeń

Jak podkreśla NIK, cytowany przez Money, zdecydowana większość działań Banku była oceniana pozytywnie. Inspektorzy nie zakwestionował siatki płac, wynagrodzeń lub struktury wewnętrznej NBP. 

Jeśli chcesz wesprzeć WOŚP z Gazeta.pl, KLIKNIJ TUTAJ. Zbieramy na zakup sprzętu dla szpitali dziecięcych

Więcej o:
Komentarze (282)
NIK skontrolowała NBP. Darmowa kawiarnia dla pracowników. 2 tys. zł na napoje każdego dnia
Zaloguj się
 • zgred151

  Oceniono 93 razy 93

  Czy urzad skarbowy juz sprawdzal czy pracownicy odprowadzaja podatek od darmowych napojow i tanszych zakupow ? To jest jednoznacznie opisane w obowiazujacych przepisach

 • justas32

  Oceniono 73 razy 67

  Przyjmę pracę w NBP. Będę robić lachę komu trzeba. Tylko poważne oferty ...

 • bmarten

  Oceniono 64 razy 60

  Nie "większych zastrzeżeń nie ma", lecz należy powiadomić urząd skarbowy, że pracownicy NBP nie odprowadzają należnego podatku od korzyści majątkowych, jakimi są bezpłatne napoje. Przypominam NIK-owi, że nawet od zup regeneracyjnych pracownikom potrącany jest podatek dochodowy.

 • freud1

  Oceniono 46 razy 46

  OK, niby nic wielkiego. Znam wielu pracodawcow z darmowa kawa i innymi napojami. Nie znam natomiast zadnego, ktory asystenkom nie znajacym sie na swojej pracy, placi miesiecznie dwie roczne pensje suwerena.

 • mietowe_loczki

  Oceniono 49 razy 45

  Patologiczna banda.

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 43 razy 43

  Wyniki kontroli NIK w NBP bardzo mnie uspokoily. co najmniej tak jak wypowiedz pana Glapinskiego, ze byly prezes KNF juz niedlugo wychodzi z aresztu. Wyglada na to, ze wszystko jest "na kursie i na sciezce".

 • fragola50

  Oceniono 43 razy 41

  A inni muszą płacić podatek od firmowego pączka w tłusty czwartek...

 • punter

  Oceniono 41 razy 41

  darmowa kawa dla pracowników
  "darmowe" du.y dla prezesa

  no normalnie Pracodawca Roku ten NBP

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX