Paweł Adamowicz nie żyje. Światowe media piszą o tragedii: "Mamo, ten mężczyzna ma nóż"

Śmierć Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, odbiła się szerokim echem w zagranicznych mediach. Większość stara się opisać wydarzenia w Polsce bardzo rzetelnie. Tylko jedna redakcja zaliczyła drobną wpadkę.

O tragicznej śmierci Pawła Adamowicza, który zmarł z powodu ataku nożownika, do którego doszło w niedzielę podczas 27. finału WOŚP, szeroko informują zachodnie media. "Prezydent polskiego miasta zmarł po ataku, do którego doszło w trakcie imprezy charytatywnej" - donosi "The Sun". Dziennik opisuje też tragiczne ujęcie, na którym widać napastnika gwałtownie zbliżającego się do stojącego na scenie polityka.

The Sun o śmierci AdamowiczaThe Sun o śmierci Adamowicza Źródło: The Sun

Paweł Adamowicz nie żyje. Zagraniczne media piszą o tragedii

"New York Times", pisząc o śmierci Adamowicza, mówi o liberalnym polityku będącym krytykiem prawicowego rządu.

New York Times o śmierci AdamowiczaNew York Times o śmierci Adamowicza New York Times

"Mamo, ten mężczyzna ma nóż" - w tak wymowny sposób zdjęcie pod tekstem o śmieci Adamowicza podpisała BBC, powołując się na naocznego świadka tragedii. Portal opisuje też krótko wczorajsze wydarzenia. Pisze m.in. o napastniku, który niedawno opuścił więzienie.

BBC o kulisach śmierci AdamowiczaBBC o kulisach śmierci Adamowicza Fot. BBC

"Daily Mail" informuje z kolei o zarzutach, jakie napastnikowi postawiła prokuratura. Przywołuje też słowa nożownika o niesłusznym aresztowaniu.

Daily Mail relacjonuje tragiczne wydarzenia w PolsceDaily Mail relacjonuje tragiczne wydarzenia w Polsce Źródło: Daily Mail

"The Telegraph" przebieg niedzielnych wydarzeń opisuje dość szczegółowo. Gazeta jako jedna z nielicznych przywołuje pełną nazwę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy informując, że to największa akcja charytatywna w Polsce.

Paweł Adamowicz nie żyje. Zagraniczne media piszą o śmierci prezydenta GdańskaPaweł Adamowicz nie żyje. Zagraniczne media piszą o śmierci prezydenta Gdańska Fot. Screen The Telegraph

W przypadku tego serwisu możemy mówić o pewnej niezręczności - przy materiale widnieje bowiem data 2.30 w nocy. Wtedy trwała jeszcze walka o życie Pawła Adamowicza. 

"Sputnik News" opisując wydarzenia w Gdańsku przywołuje słowa prokuratora, który stwierdza, że napastnik ma najpewniej problemy ze zdrowiem psychicznym. Serwis informację podał w wielu wersjach językowych.

Sputnik o śmierci AdamowiczaSputnik o śmierci Adamowicza Fot. Sputnik

Brytyjski "Express" informacje o śmierci Adamowicza potwierdza poprzez słowa Łukasza Szumowskiego, ministra zdrowia przekazane polskim mediom.

Brytyjski Express o śmierci polskiego politykaBrytyjski Express o śmierci polskiego polityka Fot. Express.co.uk

O tragedii informują też media amerykańskie - m.in. CNN. Doniesienia z Polski trafiły do działu "Breaking News".

Stacja przytoczyła zarówno słowa Donalda Tuska, który na Twitterze prosił o modlitwę za Adamowicza, jak i wypowiedź Joachima Brudzińskiego, szefa MSWiA. Atak na polityka nazwał on jako barbarzyński.

CNN o tragedii w PolsceCNN o tragedii w Polsce CNN

Czytaj też: Atak na Pawła Adamowicza. Firma ochraniająca: Impreza była właściwie zabezpieczona

Serwis opisał nie tylko kulisy wydarzeń, ale i reakcje polskich obywateli, którzy masowo oddawali krew. Paweł Adamowicz został opisany jako liberał, obrońca uchodźców i zwolennik przestrzegania praw mniejszości.

Więcej o: