Polska chciała być potęgą "podwodnego górnictwa". Plany może pokrzyżować bakteria

Ambitne plany Polski dotyczące pozyskiwania cennych surowców z dna Pacyfiku mogą upaść. Wszystko przez pewną bakterię, która może stać się bardzo ważna w walce z globalnym ociepleniem - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".
Zobacz wideo

Jak przypomina "Dziennik Gazeta Prawna", jesienią ubiegłego roku naukowcy z uniwersytetu w Edynburgu poinformowali, że w Pacyfiku żyje bakteria pochłaniająca dwutlenek węgla. Pisał o tym m.in. amerykański "Newsweek". Bakteria ta mogłaby być hodowana na powierzchni wody i w ten sposób pomagać zwalczać globalne ocieplenie. Informacja wydawałoby się pozytywna, jednak dla planów podmorskiego górnictwa może okazać się druzgocąca.

Bakteria zatopi polskie marzenia o podwodnym górnictwie?

Tak się składa bowiem, że obecność owej bakterii stwierdzono w strefie Clarion-Clipperton na Oceanie Spokojnym. Dokładnie w tym rejonie swoją "działkę" od 20 lat ma Polska. Szkoccy naukowcy mówili, że konieczne jest zbadanie, jak wydobywanie surowców z dna oceanu może wpłynąć na tę - być może bardzo cenną dla ludzi - bakterię. To jeden z powodów, o których pisze "DGP", pojawiania się wezwań o moratorium na poszukiwania i wydobycie surowców z dna oceanów. Gazecie nie udało się jak na razie uzyskać odpowiedzi Ministerstwa Środowiska w tej sprawie.

Ambitne plany Polski na oceanach

"Na dnie Pacyfiku mamy działkę z potężnymi zasobami geologicznymi. Na świecie jest tylko 7 krajów, które dysponują taką działką. Sądzę, że w ciągu 10 lat będzie możliwe rozpoczęcie eksploatacji pochodzących z niej złóż, m.in. siarczków miedzi czy pierwiastków ziem rzadkich" - tak mówił w listopadzie 2017 roku wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek.

Ale mamy też koncesję na innym oceanie - Atlantyku. W ubiegłym roku podpisaliśmy kontrakt na 15 lat (z możliwością przedłużenia) z Międzynarodową Organizacją Dna Morskiego. Dno na tym obszarze może kryć miedź, srebro lub pierwiastki ziem rzadkich. Wiceminister środowiska szacował, że złoże może być warte nawet około 1 bln złotych.

Więcej o: