Polska chce zatrzymać talenty. Premier Morawiecki spotkał się z dyrektorem generalnym Google

CEO Google - Sundararajan Pichai - i premier Morawiecki spotkali się dziś, by wypić kawę w Królewskich Łazienkach. Rozmowy w nieco luźniejszej atmosferze poprzedziły spotkanie w ramach "Central and Eastern Europe Innovation Roundtable".
Zobacz wideo

Tematem przewodnim spotkania w formie „okrągłego stołu” jest gospodarka krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Temat rozmów

Wspólna kawa w Łazienkach była okazją do rozmowy przed oficjalnym spotkaniem polityków z biznesmenami. Zmieniająca się w ostatnich dekadach sytuacja geopolityczna stworzyła nowe możliwości dla europejskich firm i umożliwiła ich ekspansję na rynki światowe. Z drugiej strony, pojawiły się w naszym regionie zachodnie firmy, które zauważyły potencjał w młodych, rozwijających się rynkach.

Nie chcemy kolejnego drenażu mózgów, chcemy, aby te mózgi pracowały dla Google'a, dla Polski, dla Litwy

- powiedział podczas spotkania premier Morawiecki.

Firma Google jest zaangażowana we wsparcie ambicji i nadziei tego regionu, dlatego inwestujemy 20 milionów dolarów do 2020 r. w programy wspierające umiejętności cyfrowe mieszkańców tej części Europy. Działamy we współpracy z ministerstwami, z organizacjami pozarządowymi, od 2015 r. przeszkoliliśmy pół miliona ludzi z tego regionu

- podkreślał z kolei CEO Google, Sundararajan Pichai.

Podsumowanie ostatnich dekad i dyskusja na temat przyszłości innowacyjnej gospodarki są głównymi tematami trwającego dziś "Środkowoeuropejskiego Okrągłego Stołu do spraw Innowacji".

Oprócz premiera Mateusza Morawieckiego i dyrektora generalnego Google w swoją obecność na spotkaniu potwierdzili m.in. litewski minister gospodarki Virginijus Sinkevicius, czeski wiceminister przemysłu oraz handlu – Petr Ocko – a także Ádám Szigeti, wiceminister innowacji i technologii Węgier. Poza politykami na spotkanie zaproszeni zostali polscy przedstawiciele biznesu. Udział potwierdzili m.in. prezes PKO BP, prezes LOT i prezes PZU. Obecny będzie też wiceszef resortu przedsiębiorczości, Tadeusz Kościński. Organizatorem spotkania jest Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Więcej o: