Polska spadła w Indeksie Wolności Gospodarczej. Czołówka rankingu bez zmian

Polska z 45. pozycji w poprzednim roku spadła na 46. miejsce na świecie i z 21. miejsca na 23. w Europie w rankingu The Heritage Foundation i "The Wall Street Journal".

Czołówkę krajów w pełni wolnych gospodarczo niezmiennie zasilają Hong Kong, Singapur, Nowa Zelandia, Szwajcaria i Australia.

Spadek

Tym samym plasuje je to wśród najbogatszych państw na świecie. W badaniu brano pod uwagę 180 państw. Polska uzyskała w tym roku 67,8 pkt czyli o 0,7 pkt mniej niż rok temu. Średni wynik dla Europy to 68,6 pkt, a średnia światowa 60,8 pkt.

Spadek wynika przede wszystkim z pogorszenia skuteczności sądów (-12,6), polityki monetarnej (-2,9), warunków dla biznesu (-1,8) i niższego odczytu w zakresie obciążeń podatkowych (-1,0). Pozycji Polski nie zdołały poprawić wzrosty w kategoriach fiskalizm (+4,9) oraz inwestycje (+5,0).

Natomiast najważniejsze wyzwania systemowe stojące przed naszą gospodarką to sztywny kodeks pracy, niewydolny system sądownictwa gospodarczego, biurokracja, uciążliwy system podatkowy oraz braki w infrastrukturze transportowej. Konieczne są także gruntowne reformy mające na celu wzmocnienie niezależności systemu sądowego, który pozostaje niewydolny, słabo administrowany i niedostatecznie obsadzony. Do innych wyzwań należy zaliczyć niedobory na rynku pracy oraz konieczność wyrównania poziomu rozwoju między biedniejszym wschodnim regionem kraju, a bardziej zamożnym i uprzemysłowionym regionem zachodnim

- skomentowała fundacja Warsaw Enterprise Institute, stanowiąca zaplecze eksperckie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Liderzy w Europie

Wśród europejskich krajów w czołówce znajdują się Szwajcaria, Irlandia, Wielka Brytania, Islandia, Dania i Holandia. W rankingu porównano 44 kraje europejskie, z czego zdecydowaną większość oceniono jako "umiarkowanie wolne".

IWG jest przygotowywany przez The Heritage Foundation i "The Wall Street Journal" od 1995 r. Obejmuje 180 państw, w tym 44 europejskie. Jego celem jest katalogowanie państw według rozwiązań, polityki realizowanej w celu zwiększania wolności gospodarczej i promowanie innowacji gospodarczych. W ramach miernika IWG analizowane są rządy prawa (prawa własności, poziom korupcji), wielkość sektora publicznego (fiskalizm, wydatki publiczne), efektywność regulacyjna (warunki dla biznesu, polityka monetarna, rynek pracy), a także otwartość rynku (handel, inwestycje, finanse).

Więcej o:
Komentarze (10)
Polska spadła w Indeksie Wolności Gospodarczej. Czołówka rankingu bez zmian
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 15 razy 9

  A kogo obchodzą jakieś indeksy ? Ważne jest 500 zł i żeby muzułmanie się w katolickim kraju nie osiedlali ...

 • ankawwa

  Oceniono 7 razy 5

  Kaczor-Maduro działa

 • stan47.emeryt

  Oceniono 2 razy 2

  Nie bardzo kumam o co chodzi. Wg premiera jesteśmy wzorem dla innych państw, sercem Europy, a tu takie info. Kto tu kłamie? Może by Morawiecki jasno powiedział, że to co mówi to przekaz dla ciemnego ludu, a ludzie inteligentni niech szukają prawdziwych informacji gdzie indziej.

 • polsilver100

  Oceniono 3 razy 1

  Dlaczego nie można zrobić z Polski kraju bezgranicznych możliwości jak już w latach 1800 były USA? Aha ruski nie pozala

 • ltte

  Oceniono 3 razy 1

  Średnia pierwszej 10-ki to ok. 77. Miejsca 1-2 to 80-81.

 • tomekzkanady

  0

  Ontario jako prowincja Kanady jest rajem dla inwestorów ze świata. Toronto i okolice są miejscem dla ponad 60,000 firm z polskim rodowodem. Możesz poczytać więcej na forum EmigracjaDoKanady.CA

 • trudnyrynek

  Oceniono 5 razy -1

  szefowie Indeksu przyszli niechetnie do roboty , rozpili pare butelek koniaku , zobaczyli co maja zrobic ,,NA ZAMOWIENIE" , I POZMIENIALI NIEZNACZNIE RANKING , przeciez raz na jakis czas trzeba DAC ZNAC ze sie istnieje ,by frajerzy ktorzy jeszcze te ranking czytaja mieli o czym dyskutowac przy swoich butelkach koniaku ........

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX