"Za" głosowało 259 posłów, przeciwko opowiedziało się 20, a 134 wstrzymało się od głosu.
Program przewiduje, że od 1 marca matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci oraz nie wypracowały sobie emerytury finansowanej z systemu ubezpieczenia społecznego, będą miały prawo do minimalnej emerytury (od 1 marca 2019 r. 1100 zł).
Według informacji rządu:
Czytaj więcej: Minister Rafalska potwierdza: emerytury matczyne od marca przyszłego roku
800 milionów na "Mama 4+"
Na program "Mama 4+" w projekcie budżetu państwa na ten rok zarezerwowano ponad 800 milionów złotych. Świadczenie będzie corocznie waloryzowane.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje się, że z nowych przepisów skorzysta ok. 65 tys. osób oraz 20,8 tys. osób, które pobierają świadczenia poniżej poziomu najniższej emerytury.
Osoby spełniające kryteria, będą mogły złożyć wniosek do prezesa ZUS lub szefa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
- W przypadku, gdy osoba zainteresowana pobiera już świadczenie niższe od najniższej emerytury, świadczenie rodzicielskie będzie uzupełniać pobierane świadczenie do kwoty najniższej emerytury (od 1 marca 2019 r. 1100 zł). Natomiast, w przypadku osoby nie mającej prawa do żadnego świadczenia, wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego odpowiadać będzie tej kwocie. Zanim dojdzie do jego wypłaty Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zbada m.in. sytuację dochodową danej osoby - czytamy w komunikacie rządu.