"Posiłek w szkole i w domu" - rząd ogłasza nowy program socjalny. Chce wydać ponad 2,7 mld zł

"Posiłek w szkole i w domu" to program socjalny, który zapowiedział Mateusz Morawiecki. Program jest przewidziany na lata 2019-2023 i ma kosztować łącznie 2,75 mld zł.
Zobacz wideo

Rada Ministrów podczas dzisiejszego posiedzenia podjęła decyzję o nowym programie socjalnym "Posiłek w domu i w szkole". Program zakłada posiłki dla dzieci i wsparcie finansowe dla istniejących oraz mających powstać stołówek.

Ile będzie kosztował?

Zgodnie z rządowym pomysłem stołówki i jadłodajnie mają być reorganizowane i dostosowane do unijnych standardów. Maksymalna kwota dofinansowania na doposażenie stołówek istniejących i mających powstać to 80 tys. zł. Do 25 tys. złotych szkoły będą mogły otrzymać na adaptację i poprawę standardu samej jadalni.

Całość programu, włączając reorganizację istniejących stołówek, powstanie nowych oraz same posiłki dla dzieci, szacuje się na 2,75 mld zł. "Posiłek w szkole i w domu" ma być realizowany w latach 2019-2023.

Dla kogo?

Dodatkowo, od 1 września 2022 r. każda szkoła będzie miała obowiązek zapewnić dzieciom jeden gorący posiłek dziennie. Pomocą mają być objęte dzieci i młodzież oraz osoby starsze (które również często korzystają ze szkolnych stołówek), które spełniają kryterium dochodowe i warunki wskazane w ustawie o pomocy społecznej. W innych przypadkach korzystanie z tej opcji będzie dobrowolne i odpłatne.

Rządowe wsparcie otrzymają podstawowe szkoły publiczne (w tym specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze i artystyczne). Rząd szacuje, że z programu "Posiłek w szkole i w domu" ma skorzystać ok. 1,3 mln osób.

Więcej o: