Dworczyk zapowiada: Uber jeszcze w tym roku zapłaci podatki w kraju. Odpowiedź amerykańskiej firmy

Na antenie RMF FM szef KPRM Michał Dworczyk wypowiedział się na temat Ubera. Zapowiedział, że trwają prace nad nowymi regulacjami, które mają zobowiązać amerykańską firmę do płacenia podatków w Polsce.

Szef KPRM zauważył, że do tej pory Uber płacił podatki jedynie w Holandii. Zapowiada zmiany.

Uber do opodatkowania

Powiedział, że w Radzie Ministrów trwają prace nad prawem, dzięki któremu Uber zacznie płacić podatki w Polsce jeszcze w tym roku.

Nie słabnie napięcie między Uberem a polskimi taksówkarzami, którzy niemal od początku bojkotują obecność amerykańskiej firmy oferującej system tanich przewozów. Z powodu Ubera warszawscy taksówkarze strajkowali już w 2017 r. i 2018 r., paraliżując centrum stolicy. Zapowiedzieli kolejny, jeszcze większy protest w kwietniu. Słowa ministra Dworczyka wydają się być odpowiedzią na zarzuty taksówkarzy.

W ciągu najbliższych tygodni, zostanie przyjęte prawo, które ureguluje sprawy Ubera. Poza podatkami też trzeba zwrócić uwagę, że będą np. wymogi dla osób prowadzących samochody w ramach Ubera, wymogi testów psycho-fizycznych

- podsumował minister Dworczyk cytowany przez „Puls Biznesu”.

Na zapowiedzi ministra Dworczyka odpowiedział Uber, przytaczając dane Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej.

Uber ma zarejestrowaną na polskim rynku spółkę i rozlicza się zgodnie z polskim i europejskim prawem. (...) Uber nie tylko płaci podatki w Polsce, lecz także wnosi istotną wartość do naszej gospodarki w ogóle. Przykładem są ostatnie, strategiczne inwestycje firmy nad Wisłą

- powiedziała Ilona Grzywińska-Lartigue, cytowana przez TVN24 BiS dyrektor komunikacji w Uber.

Regulacje dla e-hulajnóg

Dworczyk zauważył ponadto potrzebę uregulowania sposobu korzystania z elektrycznych hulajnóg powiązanej z Uberem firmy Lime. E-hulajnogi, które można wynająć poprzez specjalną aplikację na smartfon funkcjonują w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu. Po początkowym entuzjazmie z powodu wprowadzenia systemu urządzeń, hulajnogi zaczęły być kłopotliwe, głównie dla pieszych. E-hulajnogi są notorycznie pozostawiane w niewłaściwych lub przypadkowych miejscach, utrudniając innym komunikację w mieście. W Warszawie zarekwirowano już część e-holajnóg Lime, Poznań także zauważa problem.

Chociaż dostępna na 100 rynkach sieć Lime sugeruje użytkownikom, by przestrzegali przepisów ruchu drogowego i parkowali e-hulajnogę we właściwy sposób, to w praktyce wygląda to często inaczej. Minister Dworczyk widzi potrzebę prawnego uregulowania sposobu korzystania z urządzeń Lime. W kolejnych tygodniach możemy spodziewać się bliższych informacji ze strony KPRM.

Więcej o:
Komentarze (248)
Dworczyk zapowiada: Uber jeszcze w tym roku zapłaci podatki w kraju. Odpowiedź amerykańskiej firmy
Zaloguj się
 • biesczad1

  Oceniono 67 razy 67

  Dworczyk z PiSu mówi, że Uber nie płaci u nas podatów, przedstawicielka Ubera, że płacą - ktoś jest kłamcą...

 • darkstone35

  Oceniono 56 razy 54

  Pomarańczowy orangutan tupnie nogą i pisowskie pieski podkulą ogon i paszoł won pod dywanik

 • 41janina

  Oceniono 52 razy 52

  Dworczyk trzy dni temu mowil , ze niedomowienia z Izraelem zostaly wyjasnione - czyli jest wiarygodny.

 • gonzoe

  Oceniono 51 razy 41

  A kiedy ktoś wreszcie zrobi porządek z taksówkarzami? To bandyci, nawet są z tego dumni. Organizują napady na kierowców Ubera, nagminnie oszukują pasażerów, są najbardziej chamskimi kierowcami jakich znają polskie drogi. Tę bandę należy w końcu zdelegalizować!

 • jurek42

  Oceniono 41 razy 35

  czesto korzystam z Ubera w Polsce i w Paryżu. Nigdy ale to nigdy nie spotkałem się z brakiem profesjonalizmu kierowców Ubera. Przewaga Ubera nad taxi jest taka, ze wiem z góry ile zapłacę za kurs , w przypadku taxi zdarzają się wycieczki krajoznawcze , szczególnie w Krakowie i Warszawie.

 • porannakawa110

  Oceniono 38 razy 30

  Co by tu jeszcze uregulować?
  Ostatnio zaczynają prawo tworzyć dla pojedyńczych osób, pojedyńczych zdarzeń. Nie ogarniają prawa ogólnego.
  Jak durnie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX