Budowlanka w styczniu najgorzej od prawie dwóch lat. Znacznie poniżej prognoz

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw budowlanych wzrosła w styczniu 2019 r. o 3,2 proc. rok do roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 61,2 proc.
Zobacz wideo
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 3,2 proc. niż w styczniu poprzedniego roku i o 0,3 proc. niższym w porównaniu z grudniem ub.r.

- czytamy w komunikacie GUS

Według ekonomistów ankietowanych przez ISBnews, produkcja budowlana w ubiegłym miesiącu odnotowała wzrost średnio o 9,84 proc. Rozdźwięk między prognozą a faktycznym odczytem jest więc znaczący. 

Jak zauważa Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker, wzrost w budowlance zaledwie o 3,2 proc. rok do roku to wynik najsłabszy od prawie dwóch lat - konkretnie od lutego 2017 r. 

Spośród podstawowych działów budownictwa wzrost o solidne 15,3 proc. odnotowano jedynie w budowie obiektów inżynieryjnych. Budowa budynków zwiększyła się jedynie o 2,3 proc., a roboty specjalistyczne zaliczyły spadek o 6,2 proc. W odróżnieniu od produkcji przemysłowej, w budownictwie początek roku wypada bardzo słabo, sygnalizując wyraźne spowolnienie

- zauważa Przasnyski.

.. GUS

Ekonomiści ING Banku Śląskiego za słaby styczniowy odczyt "winią" wysoki efekt bazy i śnieżną zimę w tym roku. Przewidują jednak odbicie budowlanki do ok 10 proc. rok do roku w całym I kwartale br.

O efekcie pogody mówią także eksperci PKO Banku Polskiego.

Styczeń jest miesiącem o najniższej aktywności budowlanej, a wrażliwość na pogodę sprawia, że nie musi przesądzać o kształtowaniu się produkcji w reszcie roku. Opublikowane dziś dane mogą być jednak sygnałem słabnącej dynamiki inwestycji

- czytamy w ich komentarzu.

Więcej o: