Hossa w budownictwie? Zdaniem analityków tak. Ponad 184 tys. mieszkań oddanych w 2018 r.

Szacunki GUS wskazują na ponad 184 tys. oddanych do użytku mieszkań i prawie 222 tys. rozpoczętych już inwestycji w 2018 r. Zdaniem analityków Amron-Sarfin, rekord rynku budowlanego z lat 2007-2008 został pobity.
Zobacz wideo

Specjaliści GUS zauważyli, że w 2018 r. oddano do użytku 184,8 tys. nowych mieszkań w Polsce. To o 3,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Rozpoczęto także 221,9 tys. nowych inwestycji, co jest wzrostem o 7,73 proc. wobec roku poprzedniego. Wydano ponadto pozwolenia na budowę dla 257 tys. mieszkań, czyli o 2,74 proc. więcej niż w 2017 r.

Zdaniem analityków Amron-Sarfin, mamy nową hossę w budownictwie. Wyniki rynku są rekordowe i pobiły ostatni tego typu wzrost, który miał miejsce w latach 2007-2008. Wprawdzie w ostatnim kwartale 2018 r. zarejestrowano spadek nowych inwestycji, ale zdaniem analityków jest to sytuacja typowa dla rynku, a cały rok 2018 to nowy rekord.

Wyniki budownictwa mieszkaniowego w 2018 r.Wyniki budownictwa mieszkaniowego w 2018 r. GUS / AMRON-SARFiN

Nawet w latach 2007-2008 nie uzyskano tak dobrych wyników

- wskazał w raporcie dr Jacek Furga, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania
Nieruchomości Związku Banków Polskich.

Ceny mieszkań hamują

Z najnowszego raportu firm Home Broker i Open Finance wynika, że wzrost cen mieszkań w największych polskich miastach wyhamował. Specjaliści przewidują, że za kilka miesięcy ceny lokali mogą zacząć spadać. W raporcie brano pod uwagę to, ile płaci nabywca mieszkania. Z zestawienia wynika, że w ciągu ostatnich pięciu miesięcy indeks cen transakcyjnych po raz pierwszy spadł. Różnica w indeksie wyniosła 2 proc. w porównaniu do poprzednich pięciu miesięcy.

W ujęciu rocznym indeks nadal notuje wzrost o 15 proc. Jednak specjaliści przewidują w raporcie, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy ceny nadal będą hamować. To oznacza, że jeszcze w tym roku może dojść do obniżek. Nie będą one jednak spektakularne. Według przewidywań analityków wyniosą nie więcej niż kilka procent.

Tendencję zauważyli także analitycy Amron-Sarfin, którzy podkreślają wyraźne spowolnienie wzrostu cen mieszkań w drugiej połowie 2018 r.

Więcej o:
Komentarze (15)
Nowa hossa w budownictwie. Ponad 184 tys. mieszkań oddanych w 2018 r. Rekord sprzed 10 lat pobity
Zaloguj się
 • kosmyg

  Oceniono 9 razy 9

  Pobito rekord z 2007-2008? Kurczę, co wtedy się wydarzyło, bo coś mi świta... no nieważne, nie pamiętam, alleluja i do przodu.

 • sil.m

  Oceniono 5 razy 5

  Ile jest w tym mieszkań z programu "mieszkanie +" ? Premier w ubiegłym roku przydzielał kłucze w cudzym miszkaniu. Czy w tymroku też czeka nas podobne przedstawienie?

 • deco.derr

  Oceniono 2 razy 2

  100% prawdy. Jest hossa. Dokladnie to Hossa tak pisze. Ta Hossa z Gdanska. Dzwon juz dzis po nowe oferty !

 • spamboy

  Oceniono 2 razy 2

  1. Oddanych to nie zakupionych
  2. Powodzenia w tej "hossie" - z tego co wiem większość "inwestorów" rozsądnie stoi z boku i czeka na korektę ;)
  3. Analityków czy naganiaczy?

 • ax-les-thermes

  Oceniono 1 raz 1

  Prawie jak za wczesnego Gierka. To tez byly czasy ch(w)aly.

 • js08836

  Oceniono 1 raz 1

  To prawie wszystko prywata. Państwowych za PiS zaledwie 6 tys.

 • anna.pcz

  Oceniono 2 razy 0

  Tylko frajer wynajmuje, a jak głupi to jeszcze się na antykoncepcji nie zna i bachor bez mieszkania gotowy.

 • leonleonidas

  Oceniono 1 raz -1

  Drozec musi i bedzie bo chce sprzedac :-)

 • ericcartman

  Oceniono 4 razy -2

  Obawiam sie ze przegrane zyciowo lemingi chca glosowac na peło zeby znou wszystko sp...dolic i zeby byl krach w gospodarce i na rynku nieruchomosci, bo obudzili sie z reka w nocniku orientujac sie, ze jewtorytety z latryny wyborczej "troche" nie mialy racji a racje mieli znienawidzeni kaczynski z morawieckim

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX