Diesel droższy od benzyny średnio o 31 groszy. Szybko się to nie zmieni

W najbliższych dniach należy spodziewać się kolejnych podwyżek cen paliw na stacjach, choć w nieco mniejszej skali niż w minionym tygodniu - prognozują analitycy biura maklerskiego Reflex.

Kierowcy diesli płacą więcej

Litr oleju napędowego na stacjach benzynowych jest średnio o 31 groszy droższy od benzyny bezołowiowej 95. Średnia cena autogazu spadła natomias do poziomu najniższego od kwietnia ubiegłego roku. Średnio ceny benzyn i oleju napędowego rosły w pierwszym tygodniu marca od 5 do 8 groszy na litrze, a LPG taniał średnio o 1 gr/l. - W kolejnym tygodniu marcu podwyżki cen paliw w detalu mogą być kontynuowane - prognozuje Reflex.

Średnie ceny paliw na stacjach na dzień 7 marca:

Benzyna - 4,79 zł/litr

Benzyna 98 -  5,11 zł/litr

Olej napędowy - 5,10 zł/litr

Autogaz - 2,10 zł/lir.

Ostatnie ruchy cen na stacjach są odzwierciedleniem podwyżek cen na rynku hurtowym jeszcze z lutego. I mimo że w ostatnich dwóch tygodniach sytuacja jeśli chodzi o rynek hurtowy jest dużo stabilniejsza, to zmiany cen na stacjach mogą być kontynuowane. Będą to prawdopodobnie dalsze podwyżki, ale już w nieco mniejszej skali niż w tym tygodniu. Co więcej wszystko wskazuje na to, że obniżki cen autogazu także dobiegły końca i w przyszłym tygodniu możemy odnotować pierwsze od czterech miesięcy korekty cen LPG w górę

- czytamy w raporcie rynkowym BM Reflex.

Ceny ropy nafotwej

Od początku roku ceny ropy na rynkach światowych urosły o blisko 10 proc, w ostatnich tygodnia notowania pozostają jednak stabilne. Wciąż dla rynków i dalszego kierunku zmian cen ropy naftowej istotne będą rozstrzygnięcia na linii Chiny - USA.

Inwestorzy analizują także jaki wpływ na notowania może mieć ewentualne spowolnienie gospodarcze na świecie. Na razie departament energii USA potwierdził wysoki wzrost zapasów ropy na rynku amerykańskim podawany wcześniej przez API. I tak zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 7,07 mln baryłek do 452,93 mln baryłek, podczas gdy rynek oczekiwał wzrostu o 1,37 mln baryłek.

Notowania Crude Oil BrentNotowania Crude Oil Brent stooq.pl

Więcej o: