Kurs spółki Boeing gwałtownie spada na giełdzie. Reakcja na katastrofę samolotu 737 MAX 8

Nawet 9 proc. traciły akcje Boeinga na giełdzie w Nowym Jorku. Kurs wyraźnie zareagował na katastrofę maszyny popularnego modelu 737. Boeingi 737 MAX 8 uziemili już m.in. Chińczycy.

Przyczyny niedzielnej katastrofy samolotu Boeing 737 MAX 8 nie są jeszcze znane. Obawy części linii lotniczych budzi jednak fakt, że jest to druga katastrofa takiej maszyny w okresie mniej niż pół roku. Na początku poniedziałkowych notowań na Wall Street akcje Boeinga spadały o nawet 9 proc. Kilka godzin później spadki nieco wyhamowały, ale przecena nadal była solidna, 6-7-procentowa. Tuż przed rozpoczęciem notowań kurs spadał nawet o 13 proc.

Notowania spółki Boeing na giełdzie w Nowym JorkuNotowania spółki Boeing na giełdzie w Nowym Jorku źródło: investing.com

Boeing uderzony przez katastrofę

Samoloty 737 to hit sprzedażowy amerykańskiego producenta. Jak podaje CNN, blisko trzy czwarte dostaw firmy to właśnie samoloty serii 737. Kilka linii lotniczych, w tym chińskie, postanowiło uziemić maszyny 737 MAX 8. Na razie nie ma wśród nich europejskich czy amerykańskich.

Nie zrobił też tego PLL LOT. "Jesteśmy w stałym kontakcie z agencjami lotniczymi odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Żadna z tych instytucji nie wydała zaleceń ani decyzji w sprawie tych samolotów. Pozostajemy też w stałym kontakcie z producentem tych maszyn i innymi liniami lotniczymi, które użytkują ten samolot" - napisał polski przewoźnik w odpowiedzi na nasze pytanie.

Sam Boeing jak na ten moment nie zamierza wydawać zarządzeń dla wykorzystujących samoloty 737 Max przewoźników. Nie znane są też przyczyny tej katastrofy. Odnaleziono już czarne skrzynki, ale sprawdzenie danych zapisanych przez rejestrator parametrów lotu i nagrań z kokpitu potrwa.

Jeśli akcje Boeinga zakończą dzisiejsze notowania spadkiem ponad 10,4 proc., będzie to najgorszy dzień dla spółki od 17 września 2001 roku, czyli pierwszego dnia handlu giełdowego po atakach terrorystycznych z 11 września - przypomina CNN. Ten rok na giełdzie jak do tej był dla Boeinga bardzo dobry - od początku stycznia spółka zyskała 30 proc.

Katastrofa samolotu w Etiopii

Samolot Boeing 737 737 MAX 8 etiopskich linii Ethiopian Airlines rozbił się w niedzielę 10 marca niedługo po starcie z lotniska w Addis Abebie, stolicy Etiopii. Na pokładzie było 157 osób. Nikt nie przeżył. Wśród ofiar jest pracownik polskiego MSZ z ambasady RP w Kairze oraz osoba małoletnia obywatelstwa polsko-kenijskiego.

Ten sam model samolotu, należący do indonezyjskich linii Lion Air, w październiku 2018 r. spadł do morza krótko po starcie z Jakarty. Wtedy zginęło 189 osób.

Więcej o:
Komentarze (5)
Kurs spółki Boeing gwałtownie spada na giełdzie. Reakcja na katastrofę samolotu 737 MAX 8
Zaloguj się
 • szwampuch58

  Oceniono 8 razy 6

  Chiny,Indonezja,Etiopia;Mongolia ,Maroko uziemily tymczasowo te nowiutkie maszyny,czekajac na wyniki badan......."ulanki" z naszego LOT-u za to glosno krzycza:zmiescisz sie smialo,lecimy

 • szabepio

  Oceniono 2 razy 2

  Z racji pisu na okęciu i jak dotychczas wszystkiego spiep****ego przez miernych ale wiernych trzymalbym sie z daleka od nich. Tak prewencyjnie. Niewiadomo po prostu jakie naprawdę jaja tam sie mogą dziać. Moze zarząd podobnie jak w innych pisopanstwowych firmach poddał sie pod opatrznosć matki boskiej jakiejśtam.
  Nie ufam tym ludziom i nie latam lotem.
  Wystarczy zobaczyć jaką czystke wsród specjalistiw zrobil.pis i wsadzil swoich. Niestety często bez zadnych kwalifikacji w danej dziedzinie. Często geograf lub historyk zarządza setkami mld zł naszych pieniedzy. Np orlen... warto poczytac jakie doswiadczenie i wyksztalcenie ma prezes tej najwiekszej polskiej firmy...

 • metanoja

  Oceniono 3 razy -3

  Bzdura. Notowane na NYSE akcje Boeinga w wigilię 2018 r. kosztowały 294 USD, dzisiaj (12.03.) są po 400 USD. Delikatne tąpnięcie po katastrofie samolotu w Etiopii nałożyło się na korektę po ostatnich gwałtownych wzrostach. W perspektywie czteromiesięcznej to ledwie widoczne wahnięcie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX