Donald Trump miesza się w brexit? Zaproponował "wielką umowę handlową" z Londynem

Daniel Maikowski
Amerykański prezydent proponuje Wielkiej Brytanii "umowę handlową" z "nieograniczonym potencjałem". To ponoć efekt ostatnich rozmów Donalda Trumpa z jednym z architektów brexitu - Nigelem Faragem.
Zobacz wideo

Prezydent Donald Trump przyzwyczaił nas już do składania bardziej i mniej poważnych deklaracji politycznych na Twitterze. W ten sam sposób amerykański prezydent zwrócił  się też do brytyjskich polityków, którzy w środę zablokowali możliwość tzw. twardego brexitu, czyli opuszczenia Unii Europejskiej bez wynegocjowanej ze wspólnotą umowy.

Moja administracja jest gotowa, aby wynegocjować wielką umowę handlową ze Zjednoczonym Królestwem. Potencjał jest nieograniczony

- napisał na Twitterze Donald Trump.

Brytyjskie media nie mają wątpliwości, że nagłe wyciągnięcie ręki w kierunku Londynu to efekt rozmów, które Donald Trump odbył w niedawno z Nigelem Faragem.

Podczas swojej wizyty w Waszyngtonie Farage miał namawiać Trumpa, aby ten wsparł pomysł twardego brexitu. Zwolennicy tego rozwiązania uważają, że jego największą korzyścią byłoby zacieśnienie współpracy handlowej z USA.

Krytycy twardego brexitu podkreślają natomiast, że wynegocjowanie jakiejkolwiek umowy gospodarczej ze Stanami Zjednoczonymi może trwać latami, a w tym czasie Wielka Brytania poniesie ogromne straty związane z utratą swojej pozycji w Europie.

APTOPIX France EU BrexitAPTOPIX France EU Brexit Fot. Jean Francois Badias / AP Photo

Nigel Farage powrócił

Farage to były szef Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa i chyba najbardziej znany brytyjski eurosceptyk. Uznawany jest również za jednego z architektów brexitu.

Z aktywnej polityki Nigel Farage wycofał się po sukcesie eurosceptyków w referendum ws. brexitu. W ostatnim czasie - gdy Izba Gmin dwukrotnie odrzuciła porozumienie z Unią wynegocjowane przez rząd  - były lider UKiP zaczął jednak aktywnie wspierać pomysł jednostronnego wycofania się Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Podobnie jak Boris Johnson, były brytyjski minister spraw zagranicznych, Nigel Farage jest zdania, że brexit bez umowy jest lepszą opcją niż brexit ze złą umową.

Scenariusze brexituScenariusze brexitu Opracowanie graficzne Marta Kondrusik / Gazeta.pl / źródło: Centrum Analiz PKO BP

Więcej o:
Komentarze (115)
Donald Trump miesza się w brexit? Proponuje "wielką umowę handlową" z Londynem
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 30 razy 18

  Putin z Trumpem oraz Chinami działają na rozwalenie UE bo silna UE to potencjalny kandydat do walki o wpływy. Tymczasem oni chcą sobie podzielić wpływy na nowo. Jeśli kraje UE pozwolą rozwalić UE to staną się tylko koloniami poszczególnych z tych krajów. Żaden kraj UE ze względu na wielkość nie ma szansy samodzielnie funkcjonować w obecnym świecie

 • lukwiat

  Oceniono 32 razy 16

  EWG była potrzebna USA do powstrzymania ZSRR. Teraz Rosja jest o wiele słabsza a UE stało się mocne jak nigdy (choć propaganda twierdzi co innego). UE stała się konkurencją dla USA. Dlatego USA dąży do zniszczenia UE lub raczej jej mocnego osłabienia wyłuskując poszczególne kraje np. UK, Polskę. Interes USA i Rosji jest tu częściowo zbieżny.

 • franclajn

  Oceniono 26 razy 12

  Trump juz od początku swej prezydentury gra na rozpad Unii. Przeszkadza mu ona jak Moskalom lub naszej, jedynie slusznej, antyunijnej partii politycznej.

 • cezar85

  Oceniono 24 razy 12

  wołowina na sterydach, kurczaki z chloru... parę lat takiej diety i rzeczywiście będzie wielka

  jak średniej wielkości amerykanin

 • czechy11

  Oceniono 23 razy 11

  Putin atakuje. Brytyjczycy łapcie obietnice Trumpa już pewne durnie znad Wisły Ford Trumpa dostały 😂😂😂

 • prawdziwy_qwertyk

  Oceniono 20 razy 10

  No no Angole gacie w dol i wypinamy sie. Donald ma dla was propozycje

 • tw0sw0rds

  Oceniono 10 razy 8

  Pissiory też powinni zaproponować nieograniczone porozumienie z UK. Przecież to nasz strategiczny partner w Europie, tak to określi tuż po wygranych wyborach. Mają wyczucie tak, jak z ustawą o IPN i bliskowschodnią konferencją pokojową. Dyplomatołki.

 • dondario60

  Oceniono 9 razy 7

  Ma ktoś jeszcze wątpliwości, iż ten pajac z Waszyngtonu jest agentem Kremla???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX