Przedawnienie samowoli budowlanej po 20 latach. Minister zapowiada ważną zmianę

Rząd chce wprowadzić termin przedawnienia dla samowoli budowlanych. Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń zapowiedział, że termin ten wynosiłby 20 lat.

Ustawa o jeszcze w tym roku

Według ministra na wprowadzeniu tego rozwiązania skorzystałyby przede wszystkim osoby, które odziedziczyły lub kupiły w dobrej wierze nielegalnie postawione budynki. Budynki te często nikomu nie przeszkadzają, nie ma na nie żadnych skarg, a ich właściciele płacą podatek od nieruchomości. Z przedawnienia mogliby skorzystać właściciele wszelkich budynków, które są bezpieczne pod względem konstrukcyjnym i wobec których nie toczą się żadne postępowania.

Przepisy o przedawnieniu mają się znaleźć w przygotowywanej przez rząd nowelizacji prawa budowlanego. Wiosną ma ona trafić do Sejmu. Ma ona zostać uchwalona jeszcze przed końcem kadencji parlamentu.

Pół miliona mieszkań

Według ministerstwa infrastruktury dzisiajsza legalizacja budynków jest trudna, a opłaty za procedurę są wysokie, co zniechęca wiele osób. Zalegalizowanie budynku ma umożliwiać jego remont, rozbudowę, sprzedaż czy okresowe kontrole.
Nadzór szacuje, że obiektów samowoli budowlanej, które mają ponad 20 lat, może być w Polsce nawet około pół miliona. 

Zobacz wideo