300 plus na wyprawkę dla każdego ucznia ma być płacone co roku. Rząd szykuje ustawę. Na wybory

Z informacji "SE" wynika, że rząd szykuje ustawę, która zagwarantuje każdemu uczniowi coroczną wyprawkę w wysokości 300 złotych. Doniesienia te w dość dziwny sposób zbiegają z zawieszeniem strajku, który w ostatnich tygodniach prowadzili nauczyciele.
Zobacz wideo

W ubiegłym roku w ramach programu "Dobry Start" 4,6 mln uczniów otrzymało wsparcie wysokości 300 zł na szkolną wyprawkę. Budżet państwa przeznaczył na ten cel 1,4 mld złotych. Środki te zostały wypłacone na podstawie rozporządzenia wydanego przez minister rodziny Elżbietę Rafalską. Nie było więc pewności, że w kolejnych latach program będzie przez rząd kontynuowany.

300 plus dla każdego ucznia tuż przed wyborami?

Już w lutym "Dziennik Gazeta Prawna" pisał o tym, że premier Mateusz Morawiecki chce zagwarantować wypłacanie wyprawki ustawą. Gazeta sugerowała, że odpowiednie przepisy zostaną przyjęte przed wakacjami, a pierwsze wypłaty trafią do rodziców przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Teraz te doniesienia potwierdza również "Super Express". Z informacji dziennika wynika, że projekt ustawy, na mocy której wyprawka 300 plus będzie wypłacana corocznie, jest już gotowy.

Stworzenie ustawowych podstaw prawnych do świadczenia "Dobry start" jest elementem budowy stabilnej, długofalowej polityki rodzinnej. Zapewni też stabilizację świadczenia i da większą pewność co do jego ciągłego funkcjonowania

- tłumaczy w rozmowie z dziennikiem minister Elżbieta Rafalska.

300 plus paliwem politycznym dla PiS?

Uruchomienie wypłat z programu "Dobry start" tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego byłoby z pewnością dla PiS dodatkowym "paliwem" przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Rząd Mateusza Morawieckiego może jednak w ten sposób ugrać coś jeszcze. 

Szef ZNP Sławomir Broniarz zapowiedział, że we wrześniu ma dojść do odwieszenia strajku nauczycieli. Nie jest tajemnicą, że PiS w ostatnim czasie robi wszystko, aby w konflikcie z nauczycielami przeciągnąć uczniów i rodziców na swoją stronę. Pieniądze z 300 plus mogą być dla rządu kolejnym asem w rękawie.

Kto dostanie pieniądze w ramach programu "Dobry Start"?

Pieniądze byłyby wypłacane na takich samych zasadach, jak w roku ubiegłym. Wyprawki otrzymaliby więc rodzice uczniów do 20. roku życia, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych - do 24. roku życia.  

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: