Twój e-PIT. Rekordowa liczba internetowych deklaracji, ale ponad 2 mln osób "zignorowało" PIT-y

Około 16 mln zeznań podatkowych zostało złożonych przez internet - wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Finansów. To o ponad 40 proc. więcej niż rok temu. Blisko 7 mln zeznań pochodzi z portalu Twój e-PIT, z czego ok. 2,2 mln zeznań to te automatycznie przesłane do urzędów skarbowych na koniec kwietnia. Działo się tak, gdy podatnik nie złożył do 30 kwietnia innego zeznania ani nie zaakceptował wcześniej deklaracji z usługi Twój e-PIT.
Zobacz wideo

Jak wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Finansów (ostateczne będą znane za około 2 tygodnie), w tym roku przez internet złożonych zostało około 16 mln deklaracji podatkowych za 2018 r. To aż o 40 proc. więcej niż rok temu, gdy internetowych zeznań było ok. 11,4 mln. Prawie 7 mln deklaracji zostało złożonych poprzez usługę Twój e-PIT. Tu dostępne były PIT-37 i PIT-38. Zatem ok. 9 mln deklaracji internetowych dotyczyło innych formularzy PIT.

Na skokowy wzrost liczby zeznań internetowych wpłynęło właśnie m.in. uruchomienie usługi Twój e-PIT, czyli portalu ze wstępnie wypełnionymi już przez Krajową Administrację Skarbową zeznaniami PIT-37 i PIT-38. Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, aż 58 proc. takich deklaracji zostało złożonych poprzez Twój e-PIT.

Usługa - przede wszystkim to, że zeznanie było już wypełnione, przynajmniej wstępnie - mogła zachęcić więcej osób do rozliczenia się przez internet, a nie papierowo. Ponadto tegoroczna liczba zeznań internetowych może być trochę "podpompowana" faktem, że zawiera ona także te deklaracje, w przypadku których na koniec 30 kwietnia doszło do tzw. automatycznej akceptacji. Przypomnijmy, że w tym roku - po raz pierwszy - jeśli ktoś nie zaakceptował swojego zeznania PIT-37 lub PIT-38 z usługi Twój e-PIT (wypełnionego przez KAS albo po naniesieniu własnych zmian do niego), ani nie złożył deklaracji inną drogą, to na koniec dnia 30 kwietnia wersja zeznania PIT wypełniona przez KAS (która była dostępna w usłudze Twój e-PIT) było automatycznie akceptowana i trafiała do właściwego urzędu skarbowego. Tym samym coroczny obowiązek podatkowy był zrealizowany. 

Co ciekawe, w związku z taką nową możliwością, według danych Ministerstwa Finansów swoje PIT-y w tym roku "zignorowało" nawet ok. 2,2 mln osób. Tyle właśnie deklaracji PIT-37 i PIT-38 zostało zaakceptowanych automatycznie, co oznacza, że podatnik nie złożył do końca kwietnia innego zeznania ani nie zaakceptował wcześniej tego dostępnego w usłudze Twój e-PIT. Do urzędów skarbowych trafiły w tych przypadkach wersje deklaracji wypełnione przez Krajową Administrację Skarbową - w tym wariancie w niektórych przypadkach mogło brakować np. ulg czy odliczeń podatkowych, o których KAS nie miała informacji.

Warto natomiast zwrócić uwagę, że część osób z tej 2-milionowej grupy mogła skorzystać z automatycznej akceptacji z premedytacją. Mogły np. w usłudze Twój e-PIT zobaczyć swoje zeznanie, ale zdecydowały się nie akceptować go wcześniej, tylko poczekać na automatyczną akceptację na koniec kwietnia. Dzięki temu zyskiwały nieco więcej czasu na dopłatę podatku.

Od 2020 r. kolejne zmiany

Od 2020 r. usługa Twój e-PIT zostanie rozszerzona. Po pierwsze, będzie dostępna także dla osób, które składają PIT-36, PIT-36L i PIT-28 (czyli dla przedsiębiorców). Po drugie, automatycznie dodane będą także ulgi na dzieci urodzone w 2019 r. 

Czytaj więcej: PIT 2018. W tym roku dużo ważnych zmian, za rok kolejne. Chodzi np. o zwrot podatku

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony dzikiej przyrody. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (16)
Twój e-PIT. Rekordowa liczba internetowych deklaracji, ale ponad 2 mln osób zignorowało PIT-y
Zaloguj się
 • bosmak

  Oceniono 10 razy 6

  Dobra zmiana... i Dojna zmiana zarazem.
  Dobra, bo mniej p...lenia przy wypełnianiu zeznań.
  Dojna, bo domyślnie zaproponowano mi sposób rozliczenia, który jest dla mnie mniej korzystny (i zarazem inny niż w zeszłym roku).

  Osoby, które tego sobie nie sprawdziły, to frajerzy finansujący Dojną Zmianę.

 • snook70

  Oceniono 6 razy 4

  Podstawowa sprawa - koszty uzyskania przychodu. Po samodzielnym rozliczeniu i wysłaniu pit - a zwrot kasy, wcześniej kasa do zapłaty. Państwo chciało mnie wyd....ać.

 • lemingoza123

  Oceniono 10 razy 4

  .....a pieniondzów ni ma i nie bydzie:)

 • illninio

  Oceniono 7 razy 3

  Cały ten e-pit do bani. Nie można zrobić korekty niektórych składowych np. składek na ubezpieczenie zdrowotne. Dzięki temu że ktoś kto to wdrażał nie wziął pod uwagę sytuacji ,że pracodawca wystawiając pit 11 może popełnić błąd, lub program który go generuje , korektę i tak trzeba było składać w wersji papierowej. US będzie miał w tym roku niezłe żniwa.

 • gendougr

  Oceniono 2 razy 2

  "Prawie 7 mln deklaracji zostało złożonych poprzez usługę Twój e-PIT. Tu dostępne były PIT-37 i PIT-38. Zatem ok. 9 mln deklaracji internetowych dotyczyło innych formularzy PIT."

  Nie do końca. PIT 37 i PIT 38, można było również wypełniać korzystając z aplikacji e-Deklaracje Ministerstwa Finansów. Więc nieprawda jest, że wszystkie PITy wysłane przez internet saą wysyłane przez Twój e-PIT. Więc również nieprawdą jest to, że 9 milionów pitów wysłanych przez internet nie dotyczy PIT37 i PIT38.
  Prosze poprawcie.

 • mniklasp

  Oceniono 1 raz 1

  w wileu krajach Europy oraz w USA , elektronicznie jet przesylanych 90% zeznan podatkowych

 • van_norden

  0

  Ile spośród tych 2 milionów nie zapłaciło niedopłaty bo przecież w telewizorze mówili, że nic z pitami nie trzeba robić?

 • rockman

  Oceniono 26 razy -10

  To dobrze czy żle, bo nie wiem czy mam już hejtować pis i czy mogę już wychwalać Donalda

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX