Jak wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Finansów (ostateczne będą znane za około 2 tygodnie), w tym roku przez internet złożonych zostało około 16 mln deklaracji podatkowych za 2018 r. To aż o 40 proc. więcej niż rok temu, gdy internetowych zeznań było ok. 11,4 mln. Prawie 7 mln deklaracji zostało złożonych poprzez usługę Twój e-PIT. Tu dostępne były PIT-37 i PIT-38. Zatem ok. 9 mln deklaracji internetowych dotyczyło innych formularzy PIT.
Na skokowy wzrost liczby zeznań internetowych wpłynęło właśnie m.in. uruchomienie usługi Twój e-PIT, czyli portalu ze wstępnie wypełnionymi już przez Krajową Administrację Skarbową zeznaniami PIT-37 i PIT-38. Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, aż 58 proc. takich deklaracji zostało złożonych poprzez Twój e-PIT.
Usługa - przede wszystkim to, że zeznanie było już wypełnione, przynajmniej wstępnie - mogła zachęcić więcej osób do rozliczenia się przez internet, a nie papierowo. Ponadto tegoroczna liczba zeznań internetowych może być trochę "podpompowana" faktem, że zawiera ona także te deklaracje, w przypadku których na koniec 30 kwietnia doszło do tzw. automatycznej akceptacji. Przypomnijmy, że w tym roku - po raz pierwszy - jeśli ktoś nie zaakceptował swojego zeznania PIT-37 lub PIT-38 z usługi Twój e-PIT (wypełnionego przez KAS albo po naniesieniu własnych zmian do niego), ani nie złożył deklaracji inną drogą, to na koniec dnia 30 kwietnia wersja zeznania PIT wypełniona przez KAS (która była dostępna w usłudze Twój e-PIT) było automatycznie akceptowana i trafiała do właściwego urzędu skarbowego. Tym samym coroczny obowiązek podatkowy był zrealizowany.
Co ciekawe, w związku z taką nową możliwością, według danych Ministerstwa Finansów swoje PIT-y w tym roku "zignorowało" nawet ok. 2,2 mln osób. Tyle właśnie deklaracji PIT-37 i PIT-38 zostało zaakceptowanych automatycznie, co oznacza, że podatnik nie złożył do końca kwietnia innego zeznania ani nie zaakceptował wcześniej tego dostępnego w usłudze Twój e-PIT. Do urzędów skarbowych trafiły w tych przypadkach wersje deklaracji wypełnione przez Krajową Administrację Skarbową - w tym wariancie w niektórych przypadkach mogło brakować np. ulg czy odliczeń podatkowych, o których KAS nie miała informacji.
Warto natomiast zwrócić uwagę, że część osób z tej 2-milionowej grupy mogła skorzystać z automatycznej akceptacji z premedytacją. Mogły np. w usłudze Twój e-PIT zobaczyć swoje zeznanie, ale zdecydowały się nie akceptować go wcześniej, tylko poczekać na automatyczną akceptację na koniec kwietnia. Dzięki temu zyskiwały nieco więcej czasu na dopłatę podatku.
Od 2020 r. usługa Twój e-PIT zostanie rozszerzona. Po pierwsze, będzie dostępna także dla osób, które składają PIT-36, PIT-36L i PIT-28 (czyli dla przedsiębiorców). Po drugie, automatycznie dodane będą także ulgi na dzieci urodzone w 2019 r.
Czytaj więcej: PIT 2018. W tym roku dużo ważnych zmian, za rok kolejne. Chodzi np. o zwrot podatku
Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony dzikiej przyrody. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>