Prezent na komunię? Nie musi być drogi, by trzeba było zapłacić podatek. Fiskus ma specjalny wzór

Co ma fiskus do komunijnych podarunków? Niewiele osób wie, że od darowizn wręczonych dziecku czasami trzeba zapłacić podatek. Wbrew obiegowej opinii nie tylko wtedy, gdy prezent jest bardzo drogi. Dla fiskusa liczy się coś innego.
Zobacz wideo

Prezent na komunię to często drogi przedmiot lub spory datek. Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę, że z tym momentem w życiu dziecka mogą pojawić się podatki. Kiedy i ile trzeba płacić?

Podlicz ostatnie pięć lat

O tym, czy od prezentu komunijnego trzeba płacić podatek decyduje nie tylko jego wartość. Dla fiskusa liczy się suma darowizn na rzecz dziecka od tej samej osoby oraz stopień pokrewieństwa.

W przypadku najbliższej rodziny - rodziców i dziadków - kwota darowizn za pięć lat nie może przekroczyć 9637 zł. Jeśli ta wartość zostanie przekroczona to albo trzeba będzie powiadomić o tym skarbówkę albo zapłacić podatek. Zależy to od tego, jaką formę przyjęła darowizna. 

Gotówka oznacza podatek

Dla urzędu skarbowego znaczenie ma forma, w jakiej dziecko otrzymuje prezent. Jeśli to gotówka "w kopercie" to od sporej kwoty - np. 10 tys. zł, zapłacimy podatek. Nawet jeśli obdarowującym jest najbliższa rodzina - dziadek, babcia. Taką darowiznę trzeba też zgłosić (wysłać do urzędu skarbowego druk SD-Z2). Jeśli taka sama kwota wpływa na konto rodzica, podatku płacić nie trzeba. Wciąż jednak należy poinformować skarbówkę, jest na to pół roku. 

Prezent od kilku osób? Stawka jest inna

Kiedy na prezent dla dziecka składa się kilka osób - np. babcia z tatą - kwota nieobjęta podatkiem jest większa i wynosi 19274 zł.

Fiskus ma wzór na wszystko

Jeśli prezent wręcza rodzeństwo rodziców lub ich małżonkowie (wujek, ciocia) limit darowizny nieobjętej podatkiem wynosi 7276 zł. W przypadku pozostałych osób to kwota 4902 zł. Warto pamiętać, że często drogie prezenty wręczają rodzice chrzestni, którzy nie zawsze są najbliższą rodziną, a np. przyjaciółmi rodziny. 

Czytaj też: Nowa broń w rękach fiskusa. Jeśli firma będzie zbyt "sprytna", może zapłacić wielomilionową karę

Wysokość podatku jest różna i wynosi od 3 do 12 proc. Wpływ na należność dla fiskusa ma stopień pokrewieństwa. Jeśli nasze dziecko otrzyma od naszego przyjaciela (nie z rodziny) złoty łańcuszek albo laptop o wartości 6 tysięcy złotych, powinniśmy zapłacić 132 zł podatku. Jeśli od bogatego wujka dostanie przelewem 20 tys. złotych, fiskus może ściągnąć od nas 940 złotych.

Nie tylko komunia

Urzędy skarbowe w podobny sposób patrzą na wszelkie darowizny - prezenty ślubne, urodzinowe (np. osiemnaste urodziny), związane z narodzeniem dziecka, rozpoczęciem nauki, studiów, etc. 

Zobacz wideo
Więcej o: